Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri Meksikanın səfiri ilə görüşüb
Fevralın 1-də Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) sədri Məzahir Pənahov Meksika Birləşmiş Ştatlarının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Xuan Rodrigo Labardini Floreslə görüşüb.
Qonağı səmimiyyətlə salamlayan sədr Məzahir Pənahov görüşdən məmnunluğunu bildirərək, rəhbərlik etdiyi qurumun nüfuzlu beynəlxalq və xarici təşkilatlarlar, eləcə də dünyanın müxtəlif qitələrindən olan xarici ölkələrin diplomatik nümayəndəlikləri ilə sıx əməkdaşlığından söhbət açıb. MSK sədri bildirib ki, beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi seçki praktikasının təşkmilləşməsində və hazırkı inkişaf səviyyəsinə çatmasında mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Səmimi qəbula görə minnətdarlığını bildirən səfir Rodrigo Labardini öz ölkəsindəki seçki prosesi haqqında ətraflı məlumat verərək Azərbaycanda keçirilən seçkilərlə maraqlanıb. Meksikalı diplomatın suallarını cavablandıran sədr Məzahir Pənahov ölkəmizin seçki sistemi haqqında əhatəli danışıb. MSK sədri həmçinin diqqətə çatdırıb ki, bu il Azərbaycanda keçiriləcək prezident seçkiləri ilə əlaqədar MSK artıq seçki hazırlıqlarına başlayıb, ilkin mərhələdə seçici siyahılarının dəqiqləşdirilməsi prosesi gedir və vətəndaşların seçki hüquqlarının daha səmərəli təmin olunması məqsədilə bir sıra irimiqyaslı layihələr üzərində də iş aparılır.
Görüşdə həmçinin, qurumlararası əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Meksikanın ölkəmizdəki səfiri MSK-nın İnformasiya Mərkəzində də olub. Mərkəzdə səfirə "Seçkilər” İnformasiya Sistemi, seçkilər zamanı proseslərin şəffaflığının təmin olunmasında sistemin təkmilləşdirilmiş şəbəkə variantından geniş istifadə imkanları və müvafiq proqram təminatları barədə ətraflı məlumat verilib və onu maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

Chairman of the Central Election Commission met with Ambassador of Mexico
On February 1, Mazahir Panahov, CEC Chairman, met with Juan Rodrigo Labardini Flores, the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Mexico to Azerbaijan.
Having sincerely greeted the visitor, Chairman Mr. Mazahir Panahov expressed his appreciation of the meeting, and underlined close cooperation of the organization led by him with competent international and foreign organizations, as well as diplomatic representatives of different countries of the world. CEC Chairman noted that the study of international experience is crucial in organizing election practice and achieving the current level of development.
Ambassador Rodrigo Labardini thanked for warm welcome, also informed about the election process in his country and enquired about the elections in Azerbaijan. Chairman Mazahir Panahov replied to the Mexican diplomat’s questions and informed thoroughly about the country’s election system. CEC Chairman also stated that CEC had already started preparations for the Presidential elections in Azerbaijan of the current year, at the initial stage the process of updating voter lists is underway and a number of large-scale projects were being implemented to ensure the citizens' electoral rights more efficiently.
At the session they discussed the partnership between the organizations and shared opinions on the issues of mutual interest.
Ambassador of Mexico to Azerbaijan also visited the CEC Information Centre. Ambassador was informed thoroughly on the broad opportunities of the improved network version of the system and relevant software to ensure transparency of the procedures in elections, therewith the questions interesting to them were responded at the Centre.