Mərkəzi Seçki Komissiyası 2017-ci il üzrə daimi seçicilər siyahısının tərtib edilməsi və dəqiqləşdirilməsi prosesinə yekun vurub
26 may 2017 17:44
Seçkilərin azad, ədalətli və şəffaf keçirilməsi üçün seçici siyahıları olduqca mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Seçki Məcəlləsinin tələblərinə uyğun olaraq, 2017-ci il yanvarın əvvəllərindən etibarən ölkə üzrə vahid seçicilər siyahısının dəqiqləşdirilməsinə başlanılıb. Mərkəzi Seçki Komissiyasının birbaşa rəhbərliyi altında may ayının sonunadək intensiv şəkildə aparılan irimiqyaslı və əhatəli proses nəticəsində seçici siyahılarının yüksək keyfiyyətlə və dəqiqliklə hazırlanmasına nail olunub. Aşağı seçki komissiyalarının otuz mindən artıq üzvünün də cəlb olunduğu dəqiqləşdirmə prosesi Daxili İşlər Nazirliyi və Ədliyyə Nazirliyinin müvafiq orqanları, o cümlədən yerli icra strukturları və bələdiyyə qurumları ilə sıx əməkdaşlıq şəraitində gerçəkləşdirilib. Bütün proses boyunca MSK-nın 115 nömrəli qaynar xətti və internet səhifəsindəki on-line xidmət seçicilərin ixtiyarında olaraq, görülən işlərin səmərəliliyinin daha da artırılmasında əhəmiyyətli rol oynayıb. Siyahıların dəqiqləşdirilməsi zamanı informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının ən son nailiyyətlərinin uğurla tətbiqi və texniki imkanları daha da təkmilləşdirilmiş xüsusi proqram təminatlarından geniş istifadə olunması dəqiqləşdirmə prosesinin effektiv həyata keçirilməsinə və siyahıların yüksək standartlara uyğun tərtib və çap olunması işinə mühüm töhfə verib.
Qeyd etmək lazımdır ki, əvvəlki illərdə olduğu kimi cari ildə də seçicilərin daimi siyahısı hər bir seçki məntəqəsi üzrə məntəqə seçki komissiyaları tərəfindən dəqiqləşdirilərək fevralın 5-dək dairə seçki komissiyalarına verilib. Dairə seçki komissiyaları isə öz növbəsində seçki dairələri üzrə seçici siyahılarını dəqiqləşdirib, əlaqədar qurumlardan daxil olmuş məlumatlarla bir daha təhlil edərək aprelin 5-dək MSK-ya təqdim ediblər. Bundan sonra isə MSK seçicilərin daxil olduğu məlumat bazasını toplayıb və orada olan mümkün təkrar və qeyri-dəqiqlikləri seçicilərin məlumatlarının keyfiyyət və say təhlili üçün xüsusi proqram təminatı vasitəsi ilə bir daha dürüstləşdirərək dəqiqləşdirmə prosesinə yekun vurub.
Mayın 26-da MSK üzvləri Komissiyanın inzibati binasında 2017-ci il üzrə vahid seçici siyahılarının yenidən tərtib edilən variantı ilə tanış olublar. Kütləvi informasiya vasitələri tərəfindən geniş işıqlandırılan tədbirdə diqqətə çatdırılıb ki, seçici siyahılarının yenidən tərtib edilməsi, yoxlanılması və dəqiqləşdirilməsi prosesi fasiləsiz on-line rejimdə işləyən dövlət avtomatlaşdırılmış informasiya sistemi vasitəsilə həyata keçirilib. Yüksək texnoloji və interaktiv mübadilə imkanı siyahıların dəqiqləşdirilməsi və ümumiləşdirilməsi proseslərini daha da intensivləşdirərək, seçicilər barədə ətraflı məlumatların toplanması, onların orfoqrafik və qrammatik testdən keçirilməsi, təkrar və oxşar seçici məlumatlarının ətraflı təhlil edilməsi, eləcə də seçici siyahılarının keyfiyyətlə hazırlanması və çap edilməsini təmin edib.
Seçici siyahılarının çap edilməsi və saxlanması şəraiti ilə tanışlıq prosesinin ardınca Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə MSK-nın iclası keçirilib. İclasda 2017-ci il üzrə seçicilərin daimi siyahısının tərtib edilməsi və dəqiqləşdirilməsinin yekunları müzakirə olunub.
Sədr M.Pənahov cari ilin əvvəllərindən may ayının sonunadək həyata keçirilmiş əhatəli və genişmiqyaslı dəqiqləşdirmə prosesi barədə ətraflı məlumat verib və bu işdə aşağı seçki komissiyalarına lazımi köməklik göstərmiş bütün aidiyyatı qurumlara öz təşəkkürünü bildirib.
Seçici siyahılarının dəqiqləşdirilməsi ilə bağlı fəaliyyətin yekunlarının geniş müzakirə edildiyi iclasda, MSK üzvləri yüksək texnoloji nailiyyətlərdən də geniş istifadə olunan dəqiqləşdirmə prosesində təkmilləşdirmələri və aşkar inkişaf dinamikasını xüsusi qeyd ediblər. Sonra Komissiya 2017-ci ilin daimi seçicilər siyahısının tərtib edilməsi və dəqiqləşdirilməsi işini başa çatmış hesab edilərək, siyahıların məntəqə və dairə seçki komissiyaları tərəfindən təsdiq edilməsi üçün müvafiq dairə seçki komissiyalarına göndərilməsinə, eyni zamanda respublika üzrə seçicilərin daimi siyahısının rəsmi internet səhifəsində yerləşdirməklə ictimailəşdirilməsinə qərar verib.
Qeyd edək ki, dəqiqləşdirmə prosesinin sonunda ölkə üzrə vahid seçicilər siyahısına 5163250 seçici daxil edilib ki, onların da 48,42 faizi kişi, 51,58 faizi isə qadınlardır.
İclasda həmçinin, MSK-nın 7 aprel 2017-ci il tarixli iclasının protokolu təsdiq olunub, bir sıra normativ xarakterli aktlarda və bəzi dairə seçki komissiyalarının tərkibində dəyişiklik edilib və cari məsələlərə baxılıb.

Central Election Commission ended the process of compile and update of permanent voters' list of 2017
26 may 2017 17:44
Voters’ list plays an important role in the conduct of free, fair and transparent elections. Pursuant to the Election Code of the Republic of Azerbaijan, the update process of single voters’ list on the country has been carried out since the beginnings of January of 2017. The voters’ list was compiled effectively and accurately as a result of a large-scale and comprehensive process implemented till to the end of May under the direct supervision of the Central Election Commission. The update process involving more than 30 thousand members of lower election commissions was successful within the cooperation of relevant institutions of the Ministry of Interior Affairs and Ministry of Justice, as well as local executive authorities and municipalities. Through the whole process CEC hotline # 115 and internet online service was at the disposal of voters and played an important role in the increase of the efficiency of the activities undertaken. Successful application of the latest information and communication technologies in the update of the lists and utilization of special software with improved technical varieties contributed to the effective implementation of the update process and the compile and publication of the lists in comply with high standards.
Permanent voters’ list was updated and submitted to Constituency Election Commissions (Con.ECs) by each of the Precinct Election Commissions (PECs) up to February 5, 2017 as stipulated in law. And in their turn, Con.ECs had updated the voters’ lists on election constituencies and submitted to the Central Election Commission (CEC) up to April 5, 2017 upon evaluation of the information received from the relevant bodies. In the next stage, CEC examined the encountered repetitions and inaccurateness via special software for qualitative and quantitative analyze of voters’ data upon collecting the electorate database and ended this broad and complex process.
CEC members made themselves familiar with the re-compiled version of single voters’ list on the country at the CEC premises on May 26, 2017. During the event aired by media representatives it was informed that the compile, check and update process of single voters’ list had been implemented through the State Automated Information System operating incessantly online. High technological and interactive exchange of information intensified the processes of update and summarize of the lists and ensured collection of detailed information on voters, checking the spelling and grammatical mistakes of the lists, analyze of identical and repetitions, as well as, effective compile and publication of the lists.
After the familiarization with the publication and storage of the voters’ list has been ended, CEC conducted a session chaired by Mr. Mazahir Panahov. At the session the issue on the results of compiling and updating of permanent voters’ list was discussed.
Chairman M.Panahov thoroughly informed on broad and complex update process carried out since the beginnings of the year until the end of May and thanked all the bodies which have rendered necessary assistance to election commissions through the whole process.
During the session where the results of the activity on the update of voters’ list were broadly discussed, CEC members underlined the use of high technological achievements and obvious development dynamics in the update process. Later, the Commission adopted a decision to end the process of compile and update of permanent voters’ list of 2017, to send the lists to relevant Con.ECs for the approval by PECs and Con.ECs, also after compiling the permanent voters’ list on the country, to post them on the official website.
At the end of the update process, 5163250 voters were included in single voters’ list on the country, 48.42% of whose were males and 51.58% were females.
During the session the CEC session minute, dated April 7, 2017 was approved, some normative acts and the structures of some Con.ECs were amended and current issues were also considered.