2017-ci il martın 6-da Mərkəzi Seçki Komissiyasının iclası keçirilib
İclasda V çağırış Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatı Mehriban Əliyevanın səlahiyyətlərinə xitam verilməsi ilə bağlı məsələyə baxılıb. Həmçinin bəzi dairə seçki komissiyalarının tərkibində dəyişiklik edilməsinə dair məsələ müzakirə olunub və cari məsələlərə baxılıb.
Komissiya sədri Məzahir Pənahov qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fevralın 21-də imzaladığı Sərəncamla Mehriban Əliyeva Birinci vitse-prezident təyin edilib. Bu təyinat münasibətilə Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanı Mərkəzi Seçki Komissiyası adından təbrik edən Məzahir Pənahov deyib: "Mehriban xanım Əliyeva 2005-ci ildən Xəzər rayonu 14 saylı seçki dairəsindən Milli Məclisə ardıcıl üç dəfə deputat seçilib. Deputatlıq fəaliyyəti dövründə Mehriban Əliyeva böyük uğurlar qazanıb. Bu dövr ərzində onun fəaliyyəti hər bir Azərbaycan vətəndaşında qürur hissi yaradıb. Mehriban Əliyevanın Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə düzgün formada çatdırılmasında, mədəniyyətimizin, incəsənətimizin beynəlxalq miqyasda təbliğində böyük xidmətləri var. Onun fəaliyyəti seçicilər tərəfindən də daim yüksək qiymətləndirilib. Azərbaycan xalqının hər zaman Mehriban Əliyevanı ən fəal deputat kimi görməsinin şahidi olmuşuq”.
Məzahir Pənahov vurğulayıb ki, Mehriban Əliyeva, həmçinin Heydər Əliyev Fondunun prezidenti kimi Azərbaycan mədəniyyətinin dünyada təbliği, tariximizin qorunub saxlanılması istiqamətində misilsiz xidmətlər göstərib. Fond Azərbaycanda və ölkəmizdən kənarda böyük işlər görür. "Hər birimiz müstəqil, demokratik ölkə olan Azərbaycanın dünyada tanıdılması istiqamətində Heydər Əliyev Fondunun gördüyü işlərin şahidiyik. Ulu öndər Heydər Əliyev məktəbinin yetirməsi olan Mehriban Əliyeva Prezident İlham Əliyevin ən yaxın silahdaşıdır”, - deyə MSK sədri qeyd edib.
Bildirilib ki, Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 89-cu maddəsinin birinci hissəsinin 4-cü bəndinə əsasən, əgər Milli Məclisin deputatı dövlət orqanlarında vəzifəyə təyin olunarsa, onun Milli Məclisin deputatı kimi səlahiyyətlərinə xitam verilir. Seçki Məcəlləsinin 175.3-cü maddəsinə görə, Konstitusiyanın 89-cu maddəsinin birinci hissəsinin 4-cü bəndində göstərilən əsaslar olduqda. Mərkəzi Seçki Komissiyası deputatın mandatına xitam verilməsi ilə bağlı qərar qəbul edir. Beləliklə, qanunvericiliyə əsasən Mehriban Əliyevanın deputatlıq səlahiyyətlərinə xitam verilməsi ilə bağlı əsaslar yaranıb.
Diqqətə çatdırılıb ki, xanım Mehriban Əliyeva Birinci vitse-prezident təyin edilməsi ilə əlaqədar deputatlıq fəaliyyətinə xitam verilməsinə dair martın 3-də Mərkəzi Seçki Komissiyasına ərizə ilə müraciət edib.
Sonra Mərkəzi Seçki Komissiyasının Konstitusiyanın 89-cu maddəsinin birinci hissəsinin 4-cü bəndinə və Seçki Məcəlləsinin 19.14-cü, 28.2-ci, 28.4-cü, 175.3-cü və 176.3-cü maddələrinə uyğun olaraq, V çağırış Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatı Mehriban Əliyevanın səlahiyyətlərinə xitam verilməsi ilə bağlı qərarı səsə qoyularaq qəbul edilib.
MSK sədri əminliklə bildirib ki, xanım Mehriban Əliyeva Birinci vitse-prezident kimi fəaliyyətində də ölkəmizin və xalqımızın maraqlarını hər şeydən üstün tutacaq, Azərbaycana layiqincə xidmət edəcək.
Daha sonra bəzi dairə seçki komissiyalarının tərkibində dəyişiklik edilməsi ilə bağlı məsələ müzakirə edilib və səsə qoyularaq qəbul olunub.
Kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələrinin iştirak etdikləri iclasda cari məsələlər də müzakirə olunub.

The Central Election Commission conducted a session on March 6, 2017
The issue on the termination of authorities of Mrs.Mehriban Aliyeva, deputy of the fifth call Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan was considered at the session. Therewith, the issue on making amendments to the structures of some Constituency Election Commissions (Con.ECs) was also discussed and current issues were considered.
CEC Chairman Mr.Mazahir Panahov informed that by Order of President of the Republic of Azerbaijan signed on February 21, 2017, Mrs.Mehriban Aliyeva was appointed the first Vice President. Having congratulated the first Vice President Mrs.Mehriban Aliyeva on the occasion of this appointment, Mr.Mazahir Panahov stated as follows:”Mrs.Mehriban Aliyeva has been elected deputy to the Milli Majlis for three times subsequently from Khazar district Con.EC # 14 since 2005. Mrs.Mehriban Aliyeva has achieved many successes during her deputy period. Every citizen of Azerbaijan has been proud of her functioning. Mrs.Mehriban Aliyeva has played an important role in proper deliverance of the Azerbaijan truth and internationally representation of our culture. Her activity has been also appraised by voters. We have always witnessed the active participation of Mrs.Mehriban Aliyeva as a deputy”.
Mr.Mazahir Panahov also emphasized the outstanding merits granted by Mrs.Mehriban Aliyeva as a President of the Heydar Aliyev Foundation in the world-wide representation of the Azerbaijan culture and protection of our history. The Foundation has undertaken many broad activities in Azerbaijan and outside the borders of the country. "Each of us has witnessed the works implemented by the Heydar Aliyev Foundation in the recognition of democratic and independent Azerbaijan in the international community. Mrs.Mehriban Aliyeva, follower of great leader Heydar Aliyev school is the closest counterpart of President Mr.Ilham Aliyev,” – CEC Chairman mentioned.
It was also informed that pursuant to the item # 4 of the first part of Article 89 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, in the case when a deputy of the Milli Majlis is appointed to a post in state bodies, their authorities of a deputy to the Milli Majlis shall be terminated. Pursuant to Article 175.3 of the Election Code, the Central Election Commission shall decide on the termination of the deputy mandate in the cases mentioned in the item # 4 of the first part of Article 89 of the Constitution. Thus, there are legal grounds to terminate the deputy authorities of Mrs.Mehriban Aliyeva as implied in the legislation.
Therewith, Mrs.Mehriban Aliyeva applied to the Central Election Commission on March 3, 2017 to terminate her deputy activity regarding the appointment as the first Vice President.
Later, pursuant to the item # 4 of the first part of Article 89 of the Constitution and Articles 19.14, 28.2, 28.4, 175.3 and 176.3 of the Election Code, the CEC decision on the termination of authorities of Mrs.Mehriban Aliyeva, deputy of the fifth call Milli Majlis was put in vote and adopted.
CEC Chairman stated his confidence that Mrs.Mehriban Aliyeva will prefer the interest of our country and people and serve to Azerbaijan decently in her activity as the first Vice President.
Afterwards, the issue on making amendments to the structures of some Con.ECs was discussed and adopted upon putting in vote.
Current issues were also discussed during the session attended by the representatives of mass media.