Mərkəzi Seçki Komissiyası siyasi partiyaların maliyyə hesabatlarına həsr olunan seminar keçirib
Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) təşəbbüsü və təşkilatçılığı ilə 2016-cı il martın 16-da siyasi partiyalar üçün, onların maliyyə hesabatları ilə əlaqədar seminar keçirilib.
Komissiyanın inzibatı binasında baş tutan tədbir, siyasi partiyaların maliyyələşməsində şəffaflığın daha da artırılması üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edən maliyyə hesabatlarının tərtib edilməsi, qəbul edilməsi, nəzərdən keçirilməsi və ictimailəşdirilməsinin xüsusiyyətlərinə həsr olunub.
Seminarda MSK, Ədliyyə Nazirliyi, Maliyyə Nazirliyi və Auditorlar Palatasının rəsmiləri tərəfindən siyasi partiyaların illik və seçkilərlə bağlı maliyyə hesabatlarının tərtib edilməsi, müvafiq səlahiyyətli orqanlara göndərilməsi, nəzərdən keçirilməsi və ictimailəşdirilməsinin xüsusiyyətləri, siyasi partiyaların illik maliyyə hesabatlarının tərtib edilməsində müstəqil auditorun rol, hüquq və vəzifələri, hesabatın əsasını təşkil edən maliyyə sənədləri və onlarla işin xüsusatları, habelə maliyyə hesabatları ilə bağlı qanunvericiliyin tələblərinin pozulmasına dair məsuliyyət mövzularında məruzələr edilib və təqdimatlar aparılıb.
Seminarda dövlət qeydiyyatından keçmiş siyasi partiyaların rəhbərləri və təmsilçiləri, Komissiyanın və MSK nəzdində nəzarət-təftiş xidmətinin üzvləri, siyasi partiyaların illik maliyyə hesabatlarının təqdim edilməsi fəaliyyəti ilə bağlı MSK Katibliyinin aidiyyəti struktur bölmələrinin əməkdaşları, müvafiq dövlət qurumların rəsmiləri, qeyri-hökumət təşkilatlarının, eləcə də kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri iştirak edib.
Tədbirdə gündəlikdə nəzərdə tutulduğu kimi, siyasi partiyaların illik və seçkilərlə bağlı maliyyə hesabatlarına dair müxtəlif məsələlər ətrafında geniş müzakirələr aparılıb və iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

The Central Election Commission conducted a seminar dedicated to the financial reports of political parties
The seminar related to the financial reports of political parties was carried out by the initiative and organization of the Central Election Commission (CEC) on March 16, 2016.
The event, conducted in the Commission's administrative building, was devoted to the compilation of financial reports that are significant in further increasing the transparency of financing of political parties, their adoption, review and the features of publicizing.
In the seminar the lectures and presentations were made on the compilation of annual financial reports and financial reports on the elections of political parties, sending to the relevant authorities, review and the features of publicizing, role, rights and responsibilities of independent auditor in compilation of annual financial reports of political parties, financial documents that form the basis of the report and features of work with them, the responsibility for the violations of the law relating to financial reports by the authorities of CEC, Ministry of Justice, Ministry of Finance and The Chamber of Auditors.
Heads and representatives of registered political parties, the members of the Commission and CEC control and inspection service, colleagues of the structural units of the CEC Secretariat related with the submission of annual financial reports of political parties, the officials of the relevant state institutions, the members of non-governmental organizations and mass media participated in the seminar.
In the event, as it was mentioned in the agenda, extensive discussions were held on different issues on annual financial reports and financial reports on the elections of political parties and the emerged questions were replied to.