Mərkəzi Seçki Komissiyası dairə seçki komissiyalarının sədrləri üçün müşavirə keçirdi
Oktyabrın 17-də Mərkəzi Seçki Komissiyası (MSK) Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin 27 dekabr 2011-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş "Azərbaycan Respublikasında insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsinin səmərəliliyini artırmaq sahəsində Milli Fəaliyyət Proqramı”nın seçki komissiyalarına aid olan hissədə icrası ilə əlaqədar qəbul edilmiş qərara müvafiq olaraq, qarşıdan gələn bələdiyyə seçkilərində aşağı seçki komissiyaları üzvlərinin peşə hazırlığının artırılması, seçki sahəsində onların bilik, bacarıq və işgüzar vərdişlərinin daha da təkmilləşdirilməsi məqsədilə dairə seçki komissiyalarının sədrləri üçün Bakı şəhərində, Mərkəzi Seçki Komissiyasının inzibati binasında müşavirə keçirdi.
Müşavirədə açılış nitqi ilə çıxış edən MSK sədri Məzahir Pənahov azad, ədalətli və şəffaf şəkildə keçirilən seçkilərin demokratik dünyanın tələblərindən biri olmaqla bərabər, həm də demokratik dəyərlərin inkişafının əsas göstəricilərindən olduğunu bildirdi. O qeyd etdi ki, Azərbaycan Respublikasında azad, ədalətli və şəffaf seçkilərin keçirilməsi ilə bağlı bir ənənə formalaşmışdır. Aparılan uğurlu siyasət nəticəsində bərqərar olmuş ictimai-siyasi sabitlik seçkilərin yüksək səviyyədə və demokratik şəkildə keçirilməsinə hərtərəfli imkan yaratmışdır. Ölkəmizdə seçki praktikası təkmilləşdirilmiş, beynəlxalq təcrübəyə söykənən mütərəqqi hüquqi baza yaradılmışdır. MSK sədri azad və ədalətli seçkilərin keçirilməsi üçün məhz dövlət başçısının ciddi mövqeyinin, konkret siyasi iradəsinin, eləcə də diqqət və qayğısının olduğunu vurğuladı. MSK da daxil olmaqla, 125 dairə seçki komissiyasının 100-dən çoxu üçün yeni inzibati binaların tikildiyini, digərlərində isə zəruri yenidənqurma işləri aparılaraq iş şəraitinin yaxşılaşdırıldığını, maddi-texniki bazalarının möhkəmləndirildiyini qeyd edən Məzahir Pənahov, seçki komissiyaları üçün yaradılmış bu şəraitin dünya praktikası üçün nümunə olduğunu bildirdi və fürsətdən istifadə edərək bir daha ölkə rəhbərliyinə Mərkəzi Seçki Komissiyası adından minnətdarlığını ifadə etdi.
MSK sədri ilin sonunda keçiriləcək bələdiyyə seçkiləri ilə bağlı görülmüş işlər və növbəti mərhələdə həyata keçiriləcək layihələr barədə müşavirə iştirakçılarını məlumatlandırdı və öz tövsiyələrini verdi.
Müşavirədə Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının Regional idarəetmə və yerli özünüidarəetmə orqanları ilə iş şöbəsinin müdir müavini Hüseyn Mövsümov, Milli Məclisin Regional Məsələlər üzrə Komitəsinin sədri Arif Rəhimzadə, Azərbaycan Respublikası Baş Prokurorunun birinci müavini Rüstəm Usubov, Daxili İşlər Nazirinin müavini Oruc Zalov, Bakı Apellyasiya Məhkəməsinin sədri İman Nağıyev, Ali Məhkəmənin Cinayət Kollegiyasının sədri Şahin Yusifov və Ədliyyə Nazirliyinin Bələdiyyələrlə iş mərkəzinin rəis müavini Fazil Məmmədov da bələdiyyə seçkiləri ilə bağlı müxtəlif mövzular üzrə təqdimatlarla çıxış etdilər.
Maarifləndirmə tədbiri növbəti gün dairə seçki komissiyaları sədrlərinin Bakı şəhərində yerləşən seçki dairələrində təcrübə mübadiləsi ilə davam etdiriləcəkdir.
Layihənin ikinci mərhələsində oktyabrın 22-dən 24-dək dairə seçki komissiyalarının digər üzvləri və məntəqə seçki komissiyalarının sədrləri üçün regionlarda seçki hüququ üzrə ixtisaslaşdırılmış kursların keçirilməsi nəzərdə tutulur.

Central Election Commission conducted a seminar for the chairpersons of Constituency Election Commissions
According to the decision on the implementation of the chapters on election commissions of "National Activity Program for increasing the efficiency of protecting human rights and freedoms in the Republic of Azerbaijan”, approved by Order of President of the Republic of Azerbaijan dated December 27, 2011, the Central Election Commission of the Republic of Azerbaijan (CEC) conducted a seminar on October 17, 2014 at the administrative building of CEC in Baku for the Con.EC chairpersons to improve further the professional skills, knowledge, abilities and election-related experiences of lower election commission members in the forthcoming Municipal elections.
Having opened the seminar with an introductory speech, Mr.Mazahir Panahov, CEC Chairman emphasized that free, fair and transparent elections were not only one of the main factors for the development of democratic values, but also a democratic global necessity. He stated that a trend had been formed for the conduct of free, fair and transparent elections. Public and political tranquility realized at the result of a successful policy carried on facilitated the conduct of high-level and democratic elections. Election practice has been improved and a regular legal framework has been established in the country. CEC Chairman emphasized on the firm position, political will, as well as, focus and care of the head of state for the conduct of free and fair elections. Mr.Mazahir Panahov stated that new administrative buildings were built for more than 100 Con.ECs out of 125 including CEC and working conditions were improved in others by undertaking necessary restoration works, thereby reinforcing their material and technical basis and these opportunities were example for world practice and taking the availability of a chance, he expressed his gratitude to the country government on behalf of CEC.
CEC Chairman informed the seminar participants on the activities undertaken with regard to the Municipal elections to be held in the end of the year and the projects to be carried on in the next stage and provided his recommendations.
At the seminar Mr.Huseyn Movsumov, deputy head of Department for Regional Administration and Work with local self-governing bodies of the Administration of President of the Republic of Azerbaijan, Mr.Arif Rahimzadeh, chair of Committee on Regional Affairs of the Milli Majlis, Mr.Rustam Usubov, first deputy of Prosecutor General of the Republic of Azerbaijan, Mr.Oruj Zalov, deputy minister of Interior Affairs, Mr.Iman Naghiyev, chair of Baku Appeal Court, Mr.Shahin Yusifov, head of Judicial Board on criminal cases of Supreme Court and Mr.Fazil Mammadov, deputy chair of Center for the Work with Municipalities of the Ministry of Justice took floor with presentations on different election-related subjects.
The educational activities will continue with a practice exchange of Con.EC chairpersons at Con.ECs located within Baku on the next day.
In the second stage of the project it is planned to hold professional courses on election right for other Con.EC members and PEC chairpersons in regions.