Azərbaycanda seçki məntəqələrinin işləri, həmçinin ümumilikdə seçki sistemi yüksək səviyyədə təşkil edilib
Bakı,9 oktyabr. Azərbaycanda seçki məntəqələrinin işləri, həmçinin ümumilikdə seçki sistemi yüksək səviyyədə təşkil edilib, Azərbaycanda prezident seçkilərini müşahidə edən Roy Kienitz bu haqda Müstəqil Mətbuat Mərkəzinə xəbər verib.
"Azərbaycanda prezident seçkilərini müşahidə etdiyim müddətdə heç bir problemlə üzləşmədim,” Kienitz qeyd edib. O həmçinin bildirmişdir ki, üzvü olduğu müşahidə qrupu gün ərzində Bakıdan kənarda yerləşən seçki məntəqələrinвə olmuşlar.
"Səsvermə prosesi ilə maraqlandıq, seçicilәrlә səs verməzdən əvvəl və sonra söhbət etdik. Məndə belə bir təəssürat yarandı ki, seçicilər seçkilərdə iştirak etməkdən çox məmnundurlar. Məni vətəndaşların seçki məntəqələrindəki fəallığı və ölkənin siyasi həyatında iştirak etmək üçün səsverməyə getməkləri təsirləndirdi. Deyə bilərəm ki, mənim ölkəmdə insanlar belə fəal deyillər və 50% -dən az əhali seçkilərdə iştirak edir. Bugünkü seçkilərdə iştirak edən əhalinin sayı həddən artıq çoxdur,” Kienitz qeyd etdi.

The work of polling stations as well as the election system in Azerbaijan organized very efficiently
Baku, October 9. The polling stations just as of all the election system in Azerbaijan work very efficiently, said Roy Kienitz, international observer who is monitoring presidential elections in Azerbaijan, the Independent Press Center reported.
"I have not encountered any problem while observing presidential elections in Azerbaijan,” Kienitz said.
He noted that his group visited many polling stations outside Baku during the day.
"We were curious about the process, talked to people before and after voting. I came to a conclusion that people are happy to vote. I was impressed by the voter turnout and the fact that people actively went to the polls so willingly to take part in the political life of their country. I can state that people in my country are not so active and no more than 50% of people go to vote. However, the number of people casting their vote in today`s elections will be very big,” Kienitz said.