Vladimir ÇUROV: Azərbaycanda keçirilən prezident seçkiləri beynəlxalq standartlara uyğun təşkil olunmuşdur
Bakı, 9 oktyabr. Azərbaycanda keçirilən prezident seçkiəri beynəlxalq standartlara uyğun təşkil olunmuşdur. Müşahidə etdiyimiz məntəqələrdə heç bir qanun pozuntusuna rast gəlməmişik.
Müstəqil Mətbuat Mərkəzi xəbər verir ki, bu sözləri Rusiya Federasiyası Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri Vladimir Çurov Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri Məzahir Pənahovla görüşdə söyləmişdir.
M.Pənahov seçkilərə hazırlıq və səsvermənin təşkili barədə qonağa ətraflı məlumat vermiş və bildirmişdir ki, prosesdə şəffaflığın təmin edilməsi üçün qanunla nəzərdə tutulmuş bütün hallar tətbiq edilmiş, müşahidəçilər üçün lazımi şərait yaradılmışdır. Eyni zamanda, seçki məntəqələrinin 20 faizində veb-kameralar quraşdırılmışdır ki, bununla da istənilən şəxs onlayn rejimdə səsvermənin gedişini həmin məntəqələrdə əvvəldən axıradək izləyə bilərlər.
Bakıda olduğu müddətdə seçkilərə hazırlıq məsələləri ilə yaxından tanış olduqğunu vurğulayan V.Çurov demişdir: "Biz Bakı ətrafında bir sıra dairə və məntəqələrdə olmuşuq. Seçkilər yüksək səviyyədə təşkil olunmuşdur. Səsvermənin gedişini izləyən müşahidəçilərin, eləcə də jurnalistlərin fəaliyyətində heç bir problem yoxdur. Səsvermə normal keçir. İlkin təssüratlarımız müsbətdir”.

Presidential elections in Azerbaijan organized in line with international standards, Vladimir Churov
Baku, October 9. Presidential elections in Azerbaijan have been organized in line with international standards. We have not witnessed any law violations in the polling stations, Chairman of the Central Election of the Russian Federation Vladimir Churov said at the meeting with the Chairman of the Central Election of Azerbaijan Mazahir Pahanov.
According to the Independent Press Center, Panahov briefed his Russian counterpart on the preparation for the elections and organization of the voting, saying all steps have been undertaken to ensure transparency of the process. According to him, every condition has been created for the observers. At the same time, web cameras were installed in 20 percent of polling stations to enable any person to watch the voting process in the polling station online from the beginning to the end.
Churov stated that he became familiarized with the election-related preparations, saying, "We visited a number of constituencies and polling stations. The elections were organized perfectly. Neither observers nor journalists face problems in their activities. The voting is going on normally. Our first impression is positive.”