Azərbaycanda bütün seçki məntəqələri beynəlxalq standartlara cavab verən avadanlıqla təmin olunmuşdur
Bakı, 8 oktyabr. Oktyabrın 9-da keçiriləcək prezident seçkilərini izləmək üçün Azərbaycana gəlmiş MDB Parlament Assambleyası (PA) müşahidə missiyasının üzvləri oktyabrın 8-də Mərkəzi Seçki Komissiyasında (MSK) sədr Məzahir Pənahovla görüşmüşlər.
Müstəqil Mətbuat Mərkəzi xəbər verir ki, MSK sədri Məzahir Pənahov prezident seçkilərinə hazırlıq barədə qonaqlara ətraflı məlumat vermiş və bildirmişdir ki, seçki məntəqələrinin hamısı müasir tələblərə və beynəlxalq standartlara cavab verən avadanlıqla təmin olunmuşdur. Məntəqələr səsvermə prosesinə tam hazırdır. Əvvəlki illərdən fərqli olaraq bu seçkilərdə gözdən əlil və hərəkət məhdudiyyəti olan əlillərin də iştirakını təmin etmək üçün müəyyən tədbirlər görülmüşdür. Bu qəbildən olan insanların səsvermə hüququnun təmin edilməsi üçün hər cür şərait yaradılmış, məntəqlərdə onlar üçün panduslar quraşdırılmışdır. Görmə qabiliyyəti zəif olan insanlar üçün Brayl əlifbası ilə bülletenlər də hazırlanmşdır.
Komissiya sədri demişdir: "Seçkilərə hazırlıq çox yüksək səviyyədə aparılmışdır. Bunu beynəlxalq müşahidəçilər bizimlə görüşlərində də söyləyirlər. İnanırıq ki, seçkilərin sonuncu mərhələsini də uğurla başa vuracağıq”.
Nümayəndə heyətinin üzvü Oleq Lebedev ətraflı məlumata görə minnətdarlıq etmiş və bildirmişdir ki, MDB PA-nın uzunmüddətli müşahidə missiyasının üzvləri Azərbaycanın paytaxtında və regionlarında olmuşlar. Onlar artıq aralıq hesabat da hazırlamışlar. Bu gün isə MDB-yə üzv olan daha 7 ölkədən qısamüddətli müşahidəçilər gəlmişlər. Onlar da paytaxt Bakı və regionlarda olacaq, səsvermənin gedişini izləyəcəklər.İnanırıq ki, seçkilər uğurla başa çatacaqdır.

Baku, October 8. Chairman of the Central Election Commission Mazahir Panahov met with the members of the CIS Parliamentary Assembly observation mission, which is in Azerbaijan to monitor the October 9 presidential elections, the Independent Press Center said.
The CEC Chairman briefed the delegation on the preparations for the presidential elections, saying all the polling stations have been provided with modern equipment meeting international standards. According to him, unlike previous years, this year`s elections will see some measures to involve the disabled people who cannot see or move. Thus, to ensure their voting rights, the polling stations were equipped with ramps. Braille ballots for the visually impaired persons have been prepared.
Panahov said, "Preparations for the elections have been perfect. International observers told us about it during the meetings with us. We believe that we will successfully complete the final stage of the elections.”
Member of the delegation Oleg Lebedev noted that the members of the CIS PA long-term observation mission visited the capital city and regions of Azerbaijan. He pointed out that the mission had already prepared the interim report. Today, 7 more short-term observers from the CIS member states have arrived in Azerbaijan. They will also make a trip to Baku and regions to watch the voting process. Lebedev expressed confidence that the elections would end up successfully.