Fiber-optik kabelləşmə MSK ilə dairə seçki komissiyaları arasında əlaqəni daha sürətli və təhlükəsiz etmişdir
Seçki sisteminin daha da təkmilləşdirilməsi, seçkilərin tam demokratik və şəffaf keçirilməsi üçün müasir İnformasiya-Kommunikasiya Texnologiyalarının imkanlarından geniş istifadə olunur.
"SEÇKİLƏR” Dövlət Avtomatlaşdırılmış İnformasiya Sisteminin yeni şəbəkə variantı yaradılmışdır. Seçki sistemində avtomatlaşdırılmış informasiya sisteminin tətbiqi də xarici ekspertlər tərəfindən yüksək qiymətləndirilmişdir.
MSK Katibliyinin informasiya mərkəzindən Müstəqil Mətbuat Mərkəzinə bildirmişlər ki, Azərbaycan bu sahədə ön sıradadır. Ölkəmizdə bu sistem 2000-ci ildən tətbiq olunur. Sistem ildən-ilə təkmilləşdirilir, bu il isə bu sistemin imkanları daha da genişləndirilmişdir. Ölkə üzrə yaradılmış 125 dairə seçki komissiyasını hər birinin inzibati binasına optik kabel çəkilmişdir. Bununla da MSK-nın İnformasiya Mərkəzi və dairə seçki komissiyaları lokal şəbəkədə birləşmişdir. Bu şəbəkə çərçivəsində MSK-nın informasiya mərkəzi ilə dairə seçki komissiyaları arasında 1-10Gb/saniyə sürətli informasiya mübadiləsi aparmaq mümkündür. Bu da dairə seçki komissiyalarına imkan verəcəkdir ki, seçici fəallığı və seçkilərin ilkin nəticələri ilə bağlı məlumatları daha operativ və təhlükəsiz şəraitdə MSK-ya ötürsünlər. Bununla da həmin məlumatlar hesabat saatlarına uyğun olaraq KİV vasitəsilə ictimaiyyətin diqqətinə çatdırılacaqdır.
Hesabat saatları seçki günü səsvermə başa çatana qədər 5 dəfə nəzərdə tutulmuşdur.
Protokolların qəbulu başa çatdıqdan sonra isə namizədlərin topladıqları səslərin bölgüsü ilkin nəticə olaraq ictimaiyyətin diqqətinə çatdırılacaqdır.
İşin səmərəsinin artırılması məqsədilə dairə seçki komissiyalarının məsləhətçi-operatorları üçün praktik treninqlər də keçirilmişdir.
Operatorlara seçki günü məlumatları MSK-ya ötürmək üçün istifadə edəcəkləri "SEÇKİLƏR” Dövlət Avtomatlaşdırılmış İnformasiya Sisteminin yeni şəbəkə variantı barədə praktik bilgi verilmiş, əyani formada istifadə qaydaları onlara öyrədilmişdir.

The sophisticated Information and Communication Technologies are being utilized to improve the election system and conduct elections in a totally democratic and transparent manner, the Independent Press Center reported.
A new network-based version of the Seckiler State Automated Information System has been created. The application of the automated information system in the election system was praised by the foreign experts too.
The CEC Secretariat told the Independent Press Center that Azerbaijan is among leaders in this field. This system has been applied since 2000. The system is being refined year after year and was even more expanded this year. Fiber optic cables have been installed at the administrative buildings of each of 125 constituency election commissions. Thus, the CEC`s Information Center and constituency election commissions were connected to one local network. This network will allow a1-10Gb/sec speed information exchange between the CEC`s information center and the constituency election commissions. It will enable the constituency election commission to send information on the voter turnout and preliminary vote returns securely and promptly to the CEC. In accordance with the results reporting timetable, this information will be made available for the public through the media.
The information on the voting results is scheduled to be released five times until the voting ends on the election day.
As soon as the protocols submission process is over, the general public will be informed about the preliminary vote tally.
To increase the effectiveness of the work, hands-on trainings have been held for advisor-operators of the constituency election commissions.
The operators acquired practical knowledge on the new network-based version of the SECKILER State Automated Information System, which they will use to send information to the CEC on the election day, and were shown and taught about rules for its use.