Sentyabrın 3-də Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə Mərkəzi Seçki Komissiyasının növbəti iclası keçirilmişdir
Sentyabrın 3-də Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə Mərkəzi Seçki Komissiyasının növbəti iclası keçirilmişdir.
Əvvəlcə Komissiyanın 31 avqust 2013-cü ildə keçirilmiş iclasının protokolu təsdiq edilmişdir.
İclasda 2013-cü il oktyabrın 9-na təyin edilmiş Azərbaycan Respublikası Prezidentinin seçkilərində namizədliyi Ümid Partiyası tərəfindən irəli sürülmüş İqbal Fehruz oğlu Ağa-zadənin namizədliyinin qeydə alınmasına dair məsələyə baxılmışdır. Qeyd olunmuşdur ki, namizədin müdafiəsi üçün toplanmış seçici imzaları olan imza vərəqələri və onlara əlavə edilməli olan sənədlər avqustun 27-də partiyanın səlahiyyətli nümayəndəsi tərəfindən namizədin qeydə alınması üçün Mərkəzi Seçki Komissiyasına təqdim edilmişdir. MSK qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş müddətdə və qaydada araşdırma aparmış, namizədin qeydə alınması üçün əsasların olmasını müəyyən etmişdir.
Sonra Komissiya nəzdindəki İşçi qrupunun rəhbəri İlham Məmmədov Ümid Partiyası tərəfindən təqdim olunmuş imza vərəqələrinin və digər sənədlərin yoxlanılmasının nəticələri barədə məlumat vermişdir.
Mərkəzi Seçki Komissiyası qərara almışdır ki, Ümid Partiyası tərəfindən namizədliyi irəli sürülmüş İqbal Fehruz oğlu Ağa-zadə 2013-cü il oktyabrın 9-na təyin edilmiş Azərbaycan Respublikası Prezidentinin seçkilərində namizəd kimi qeydə alınsın.
İclasda seçki bülletenlərinin mətni və forması təsdiq edilərək qərara alınmışdır ki, ölkə üzrə qeydə alınmış seçicilərin ümumi sayından 3 faiz artıq olmamaqla, cəmi 5 149 255 ədəd seçki bülleteni Milli Məclis Aparatının mətbəəsində Mərkəzi Seçki Komissiyasının təmsilçiliyə uyğun 3 üzvünün müşahidəsi altında mətbəə üsulu ilə hazırlansın.
Mərkəzi Seçki Komissiyası 30 saylı Suraxanı birinci seçki dairəsi dairə seçki komissiyasının tərkibində dəyişklilik etmişdir.

On September 3, 2013 Central Election Commission conducted its next session under the chairmanship of Mr. Mazahir Panahov
On September 3, 2013 Central Election Commission conducted its next session under the chairmanship of Mr. Mazahir Panahov.
Firstly, session minute of the Commission dated 31 August 2013 was approved.
At the session, the issue on registration of the candidacy of Igbal Fehruz oghlu Aghazade nominated by Umid ("Hope”) Party in Presidential elections appointed to October 9, 2013 was reviewed. It was stated that signature sheets collected in support of the candidate and the documents to be attached to them were submitted to Central Election Commission for the candidate’s registration on 27 August 2013.CEC conducted investigation within the period and in a manner defined by law and determined grounds for the candidate’s registration.
Later, Mr.Ilham Mammadov, head of the Working Group under the Commission reported on the results of investigating signature sheets and other documents submitted by Umid Party.
Central Election Commission decided to register Igbal Fehruz oghlu Aghazade nominated by Umid Party as a candidate in Presidential elections on October 9, 2013.
At the session, the text and format of ballot papers were approved and totally, 5 149 255 ballot papers not exceeding 3 % of the total number of the voters registered in the country shall be printed at the printing office of the Milli Majlis Apparatus under the observation of 3 members of Central Election Commission in accordance with the representation principle.