"Seçki prosesinə qeyri-qanuni müdaxilənin yolverilməzliyi" mövzusunda məlumat sessiyalarına start verildi
Avqustun 23-də "Four seasons” otelində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyası, Mərkəzi Seçki Komissiyası və ATƏT-in Bakı ofisinin təşkilatçılığı ilə Bakı və ətraf rayon (şəhər) icra hakimiyyəti başçılarının və dairə seçki komissiyalarının sədrləri üçün "Seçki prosesinə qeyri-qanuni müdaxilənin yolverilməzliyi” mövzusunda məlumat sessiyası keçirilmişdir.
Sessiyada açılış nitqi ilə çıxış edən Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri Məzahir Pənahov bildirmişdir ki, Azərbaycan mühüm seçki kampaniyası ərəfəsindədir. Azərbaycanda seçkilərin demokratik, ədalətli, azad şəkildə keçirilməsi üçün zəruri olan bütün şərait yaradılmışdır. Ölkəmizdə seçkilərin demokratik keçirilməsi üçün əsas amillərdən biri olan ictimai-siyasi sabitlik hökm sürür, təkmil qanunverici baza mövcuddur. Ən əsası isə odur ki, seçkilərin qanunun tələblərinə və demokratik dəyərlərə uyğun hazırlanıb keçirilməsi ilə bağlı ölkə rəhbərliyinin siyasi iradəsi ortaya qoyulmuşdur.
MSK prezident seçkilərinin keçirilməsinə məsul olan qurum kimi üzərinə düşən vəzifələrin öhdəsindən peşəkarcasına gəlməyə çalışır. Aşağı seçki komissiyaları üçün hərtərəfli şərait yaradılmış, onların maddi-texniki təchizatı yüksək səviyyədə həyata keçirilmişdir. MSK aşağı seçki komissiyaları üzvlərinin və digər seçki subyektlərinin məlumatlandırılmasından ötrü müxtəlif maarifləndirmə tədbirləri həyata keçirir və bu qəbildən olan layihələr seçki gününədək davam etdiriləcəkdir. Bu layihələrin bəziləri beynəlxalq qurumlarla əməkdaşlıq şəraitində gerçəkləşdirilir.
Seçkilərə beynəlxalq qurumlar tərəfindən böyük maraq göstərildiyini vurğulayan sədr qeyd etmişdir ki, bu seçkilər onların da diqqət mərkəzindədir. O, Azərbaycanın beynəlxalq qurumlarla, xüsusilə ATƏT-lə
uğurlu əməkdaşlıq etdiyini söyləyərək bu əlaqələrin seçkilərin demokratik, şəffaf keçirilməsində mühüm rol oynadığını və münasibətlərin bundan sonra da bu cür davam edəcəyinə ümidvar olduğunu bildirmişdir.
İcra orqanlarının seçkilərin yüksək səviyyədə keçirilməsindəki rol və vəzifələrindən danışan M.Pənahov qeyd etmişdir ki, seçkilərin yüksək səviyyədə təşkili birbaşa yerli icra hakimiyyəti orqanları rəhbərlərinin diqqət mərkəzində olmalıdır və onlar bu məsələdə məsuliyyət daşıyırlar. Azərbaycanın gələcək taleyində müstəsna əhəmiyyətə malik bu tədbirdə icra hakimiyyəti başçıları ilə dairə seçki komissiyaları sədrlərinin qanunvericiliyin tələbləri çərçivəsində əməkdaşlığı seçkilərin daha demokratik və təkmil keçirilməsində ciddi rol oynayacaqdır. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyası, Mərkəz Seçki Komissiyası və ATƏT-in Bakı ofisinin təşkilatçılığı, icra hakimiyyəti başçıları və dairə seçki komissiyaları sədrlərinin iştirakı ilə keçirilən bu ənənəvi tədbir seçkilərə müdaxilənin yolverilməzliyi ilə bağlı müzakirələrin aparılması baxımından çox əhəmiyytli və faydalıdır.
Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri çıxışının sonunda tədbir işitrakçılarına qarşıdan gələn seçkilərdə uğurlar arzulamışdır.
MSK sədrindən sonra çıxış edən ATƏT-in Bakı ofisinin rəhbəri, səfir Koray Tarqay isə qeyd etmişdir ki, rəhbərlik etdiyi qurumun məqsədi Azərbaycana qarşıdan gələn prezident seçkilərinin demokratik keçirilməsi istiqamətində yardım göstərməkdir. ATƏT bu istiqamətdə fəaliyyətini Azərbaycanın dövlət qurumları ilə birgə həyata keçirir.
Təmsil etdiyi qurumun Azərbaycanın azad və ədalətli seçkilərin keçirilməsi ilə bağlı üzərinə düşən öhdəliklərinin icrasını dəstəkləməkdə davam edəcəyini deyən səfir Tarqay bildirmişdir ki, bu prezident seçkilərində ATƏT-in Demokratik Təsisatlar və İnsan Haqları Bürosunun 310 müşahidəçisi seçki prosesini izləyəcəkdir. "Bu günədək dinamik inkişaf edən Azərbaycanın qarşısında daha böyük vəzifələr durur. Azərbaycanın gələcək rifahı demokratik cəmiyyət quruculuğundan keçir” deyən səfir
prezident seçkilərinin bu prosesin uğurla aparılmasına bir sübut olacağına inamını ifadə etmişdir.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının İctimai-siyasi məsələlər şöbəsi müdirinin müavini Ərəstun Mehdiyev "Seçki prosesinə qeyri-qanuni müdaxilənin yolverilməzliyi” mövzusunda təşkil edilən məlumat sessiyalarının əhəmiyyətini vurğulamışdır. Diqqətə çatdırmışdır ki, Azərbaycan hakimiyyətinin siyasi iradəsi ölkədə prezident seçkilərinin tam demokratik keçirilməsinə imkan verir. Habelə, vurğulamışdır ki, Azərbaycan artıq seçkilərin keçirilməsi sahəsində kifayət qədər təcrübə qazanmışdır və istər MSK və aşağı seçki komissiyaları, istərsə də digər dövlət orqanları, o cümlədən icra strukturları bu sahədə yetərli dərəcədə təcrübəyə malikdirlər.
Ə.Mehdiyev bildirmişdir ki, prezident seçkiləri növbəti beş ildə Azərbaycandakı inkişaf istiqamətlərini və perspektivlərini müəyyənləşdirmək üçün ölkənin mövqeyini və iradəsini ifadə etməyə və qərar verməyə şans yaradır. Bu baxımdan prezident seçkiləri Azərbaycanın sosial-iqtisadi, siyasi həyatında da çox əhəmiyyətli bir hadisədir. İndiyədək keçirilmiş seçkilərdə qazanılmış təcrübə və səriştə, bu prosesə cəlb olunmuş insanların peşəkarlığı imkan verəcəkdir ki, qarşıdan gələn prezident seçkiləri də yüksək səviyyədə keçirilsin.
Sessiyada Avropa İttifaqının ölkəmizdəki nümayəndəliyinin müvəqqəti işlər vəkili Toralf Pilz çıxış edərək vurğulamışdır ki, 2013-cü il Azərbaycan üçün son dərəcə əhəmiyyətli bir ildir. Azərbaycanın beynəlxalq arenada böyük rola malik olması bu il keçiriləcək növbəti prezident seçkilərinə marağın daha da artmasına səbəb olmuşdur.
Sonra ATƏT-in Bakı ofisinin Demokratikləşmə şöbəsinin rəhbəri Nikolas Deç, MSK sədrinin müavini Natiq Məmmədov və ekspert Hafiz Həsənov "Seçki prosesinə qeyri-qanuni müdaxilənin yolverilməzliyi” mövzusunda çıxış etmişlər.
Tədbirin sonunda mövzu ilə bağlı geniş müzakirələr aparılmışdır.
Qeyd edək ki, məlumat sessiyalarının 27 avqustda Mingəçevirdə və 30 avqustda Şirvan şəhərində müvafiq bölgələrin rayon (şəhər) icra hakimiyyəti başçıları və DSK sədrləri üçün keçirilməsi nəzərdə tutulmuşdur.

Informational sessions on non-interference in election process started
Informational session on "non-interference in election process”, organized by Administration of President of the Republic of Azerbaijan, Central Election Commission and OSCE Baku office was conducted for the heads of Baku and surrounding regional (city) executive authorities and chairpersons of Constituency Election Commissions on 23 August at "Four seasons” hotel.
Mr. Mazahir Panahov, Chairman of Central Election Commission made opening speech at the session and stated that Azerbaijan is in the course of a very important election campaign. All the facilities necessary for democratic, fair and free conduct of elections have been provided in Azerbaijan. Public and political stability which is one of important factors for the conduct of democratic elections is ruling in the country and there is a perfect legislative framework. The main point includes the political will of the country leadership related conduct of elections in comply with legal requirements and democratic principles.
CEC makes its efforts to professionally cope with the duties undertaken by it as an organization responsible for the conduct of Presidential elections. Lower-level election commissions have been fully facilitated and their material and technical supply has been highly provided. CEC is implementing different educational activities for awareness raising of the members of lower-level election commissions and other election actors and this kind of projects will be carried on up to the Election Day. Some of the projects are implemented in cooperation with international organizations.
Emphasizing great interest of international organizations in elections, Chairman also noted that they also focused on these elections. He informed on the cooperation of Azerbaijan with international organizations, especially, with OSCE and stated that these relations played an important role in the conduct of democratic, transparent elections and expressed his expect for further maintenance of the relations in this way.
M.Panahov spoke about the role and duties of the executive authorities in top-level conduct of the elections and stated that elections arrangement at high level shall be directly focused by local executive authority chiefs and they shall be responsible for this task. The cooperation of the heads of executive authorities with the chairpersons of Constituency Election Commissions in frame of legal requirements at this activity of great importance in future of Azerbaijan will play a serious role in the conduct of more democratic and faultless elections. This traditional activity with the participation of the heads of executive authorities and chairpersons of Constituency Election Commissions, organized by Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan, Central Election Commission and OSCE Baku office is very essential and effective for holding discussions on the prevention of undue interference in elections.
At the end of his speech, Chairman of Central Election Commission wished success in the upcoming elections to the activity participants.
Ambassador Koray Taygar, Head of OSCE Baku office who made speech after CEC Chairman stated that the goal of the organization led by him is to assist Azerbaijan in democratic conduct of the upcoming Presidential elections. OSCE implements its function in this field jointly with state institutions of Azerbaijan.
Ambassador Targay informed that the organization led by him would support Azerbaijan to execute its commitments undertaken with regard to the conduct of free and fair elections and noted that 310 observers by OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights would observe these Presidential elections. Stating that "Azerbaijan being developed dynamically so far is faced with great duties. Future welfare of Azerbaijan goes through democratic society building”, Ambassador expressed his sureness in Presidential elections to prove the successful conduct of this process.
Arastun Mehdiyev, Deputy Head of Department for Public and Political Issues of Administration of President of the Republic of Azerbaijan emphasized the importance of the informational sessions organized on "non-interference in election process”. He informed that political will of Azerbaijan government allows conduct of fully democratic Presidential elections in the country. He also highlighted that Azerbaijan had already gained sufficient practice in the field of conducting elections and both CEC and lower-level election commissions and other state bodies, as well as, executive authorities had got adequate practice in this field.
A.Mehdiyev informed that Presidential elections had provided opportunity to express the position and will of the country and to make decision for determining fields and perspectives of development in Azerbaijan for the next five years. In this respect, Presidential elections are very important event in social-economic and political life of Azerbaijan. Practice and experience obtained in the elections conducted so far and professionalism of the persons involved in this process will allow conduct of the upcoming Presidential elections at high level.
At the session, Toralf Pilz, Charge d'Affaires of the EU representation to the country emphasized the great importance of 2013 for Azerbaijan. An important role of Azerbaijan in international sphere caused further increase of interest in the upcoming Presidential elections of this year.
Later, Nicholas Detsch, the Head of the Democratization Unit at the OSCE Office in Baku, Natig Mammadov, CEC Deputy Chairman and expert Hafiz Hasanov made speech on "non-interference in election process”.
At the end of the activity, broad discussions on the issue were conducted. It’s worthy to note that informational sessions are planned to be conducted in Mingachevir on 27 August and in Shirvan on 30 August for the heads of relevant regional (city) executive authorities and Con.EC chairpersons.