Oktyabrın 25-də Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə Mərkəzi Seçki Komissiyasının növbəti iclası keçirilmişdir
25 oktyabr 2006 15:30
Oktyabrın 25-də Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə Mərkəzi Seçki Komissiyasının növbəti iclaslı keçirilmişdir.
Əvvəlcə Azərbaycan Respublikasında bəzi bələdiyyələrə təkrar, əlavə, yeni və ilk dəfə keçirilmiş seçkilərlə əlaqədar Mərkəzi Seçki Komissiyası tərəfindən aparılmış yoxlamaların yekunlarına dair məsələ müzakirəyə çıxarılmşıdır. Bu məsələ barədə məlumat verən MSK katibi Natiq Məmədov bildirmişdir ki, dairə və məntəqə seçki komissiyalarının yekun protokolları və digər seçki sənədləri, eləcə də Mərkəzi Seçki Komissiyasına daxil olmuş müraciətlər qanunda nəzərdə tutlulmuş müddətdə araşdırılmışdır. Komissiya katibinın təklifi ilə seçki keçirilmiş 940 məntəqədən 21-ində seçkilərin nəticələrinin etibarsız hesab edilməsi haqqında qərar qəbul olunmuşdur. Habelə, seçki keçirilmiş 603 bələdiyyədən 3-ündə seçkilərin nəticələri etibarsız hesab olunmuşdur. MSK həmçinin qərara almışdır ki, ərazisindəki Məliklər və Uzunboyad bələdiyyələri üzrə səsvermənin nəticələri etibarsız sayılmış 54 saylı Dəvəçi-Siyəzən seçki dairəsinin dairə seçki komissiyası və ərazisindəki Buzovna bələdiyyəsi üzrə səsvermənin nəticələri etibarsız sayılmış 13 saylı Əzizbəyov birinci seçki dairəsinin 11 saylı seçki məntəqəsinin məntəqə seçki komissiyası buraxılsın.
Sonra Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri sözügedən seçkilərin ümumilikdə qanunun tələblərinə uyğun keçirildiyini, 600 bələdiyyə üzrə 1901 bələdiyyə üzvünün seçildiyini bildirmişdir. O, qeyd etmişdir ki, bəzi xırda qanun pozuntuları nəzərə alınmazsa, nəticələri qənaətbəxş hesab etmək olar. Demokratik və ədalətli seçki keçirilmişdir. Aşağı seçki komissiyalarının böyük əksəriyyəti üzərlərinə düşən vəzifələrin öhdəsindən layiqincə gəlmişlər. Seçkilərdən sonrakı müddətdə siyasi atmosferin sakit olması da onu təsdiq edir ki, bu seçkilər bəzi xırda pozuntuları çıxmaqla, ümumilikdə şəffaf keçirilib. Seçkilər zamanı, həmçinin, icra strukturlarının və hüquq-mühafizə orqanlarının təmsilçilərinin seçki prosesinə müdaxiləsi halı baş verməyib.
Mərkəzi Seçki Komissiyasının iclasında Seçki Sistemləri üzrə Beynəlxalq Fondun(ABŞ) təmsilçiləri və kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri də iştirak etmişlər.
Demokratik seçkilərin keçirilməsi üçün qanunverici bazanın vacibliyini qeyd edən Komissiya sədri Seçki Məcəlləsinin və cənab Prezidentin artıq demokratik seçki standartları formalaşdırmış müvafiq sərəncamlarının bu baxımdan müstəsna əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulamışdır. O, ölkə rəhbərliyinini siyasi iradəsinin və sabitliyin demokratik seçkilərin keçirilməsi üçün əsas şərtlərdən olduğunu söyləmiş və bu sahədə attdığı addımlara görə dövlət başçısına minnətdarlığını bildirmişdir. MSK sədri seçkilərin keçirilməsi ilə bağlı yardımçı olmuş dövlət qurumlarına və kütləvi informasiya vasitələrinə də təşəkkür etmişdir.

Central Election Commission of the Republic of Azerbaijan (CEC) conducted its session headed by Mr. Mazahir Panahov on October 25, 2006
25 october 2006 15:30
Central Election Commission of the Republic of Azerbaijan (CEC) conducted its session headed by Mr. Mazahir Panahov on October 25, 2006.
Firstly, the issue on the results of the inspections conducted by CEC related to repeat, by, new and first-time (newly established municipalities) elections to some municipalities in the Republic of Azerbaijan was discussed. Mr. Natig Mammadov, CEC Secretary who reported on this issue informed that final Con.EC and PEC protocols and other election documents, as well as the appeals entered CEC were investigated within the period implied by law. Upon the suggestion of CEC Secretary, decision was adopted on considering invalid election results in 21 precincts out of 940 in which elections were conducted. Election results in 3 municipalities out of 603 in which elections were conducted were considered invalid, as well. CEC also decided that Davachi-Siyazan Con.EC # 54 in which voting results on Maliklar and Uzunboyad municipalities were considered invalid and PEC # 11 of Azizbayov first Con.EC # 13 in which voting results on Buzovna municipality were considered invalid, shall be dismissed.
Later, CEC Chairman stated that the above-mentioned elections, in general met legal requirements and 1901 municipality members were elected on 600 municipalities. He noted that without considering some little law violations, we can regard election results satisfactory. Elections were conducted under democratic and fair conditions. Majority of lower election commissions could cope with their duties for which they were responsible. Tranquil atmosphere formed after the elections confirms that excluding some little irregularities, these elections were generally conducted transparently. During elections the cases of influencing in election process by the representatives of executive authorities and law-protection bodies was not occurred, as well. CEC Chairman who underlined the importance of legal framework for the conduct of democratic elections, emphasized that Election Code and relevant orders by Mr. President that formed democratic election standards cause exceptional importance from this point of view. He noted that political will of the government and stability are in the line of main terms for the conduct of democratic elections and expressed his gratitude to the head of the state for the activities taken by him in this field. CEC Chairman also thanked the state bodies and mass media which assisted in the conduct of elections.
At the CEC session, representatives of International Foundation for Election Systems (the USA) and mass media also took part.