Aprelin 18-də Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə Mərkəzi Seçki Komissiyasının növbəti iclası keçirilmişdir.
18 aprel 2006 14:47
Əvvəlcə Komissiyanın 4 aprel 2006-cı il tarixli iclas protokolları təsdiq edilmişdir.
Sonra MSK katibi Natiq Məmmədov 13 may 2006-cı ilə təyin edilmiş üçüncü çağırış Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinə təkrar seçkilərdə seçki bülletenlərinin forması, mətni və sayının təsdiq olunmasına dair məsələ barədə məlumat vermişdir. Mərkəzi Seçki Komissiyası seçki bülletenlərinin formasını və mətnini təsdiq etməklə yanaşı, qərara almışdır ki, daimi seçici siyahılarındakı seçicilərin sayı barədə 2006-cı ilin aprel ayının 17-nə olan məlumata əsasən, 10 seçki dairəsinin hər biri üzrə seçicilərin sayından 3 faiz artıq olmamaqla cəmi 402.224 ədəd seçki bülleteni hazırlansın.
Mərkəzi Seçki Komissiyası sədrinin müavini Svetlana Qasımova və MSK üzvü Tamam Cəfərova bəzi seçki dairələri dairə seçki komissiyalarının tərkibində dəyşiklik edilməsinə dair məsələ barədə məlumat vermişlər. Mərkəzi Seçki Komissiyası bəzi dairə seçki komissiyalarının tərkibində dəyişikliklər edilməsinə dair qərarlar çıxarmışdır.
Komissiyaya daxil olmuş müraciətlər də müzakirəyə çıxarılmışdır. Müraciətlərdən 1-i araşdırılması üçün Respublikanın Baş Prokurorluğuna, ikisi isə aidiyyatı üzrə müvafiq dairə seçki komissiyalarına göndərilmişdir.
Mərkəzi Seçki Komissiyasının iclasında ABŞ və Böyük Britaniya səfirliyinin, Seçki Sistemləri üzrə Beynəlxalq Fondun(ABŞ) təmsilçiləri, kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri iştirak etmişlər

Central Election Commission of the Republic of Azerbaijan (CEC) conducted its session headed by Mr. Mazahir Panahov on April 18, 2006.
Firstly, session minutes adopted by the Commission, dated on April 4, 2006 were approved.
Later, Mr. Natig Mammadov, CEC Secretary reported on the approval of the format, text and number of ballot papers in repeat elections to the third call Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan on May 13, 2006.
Besides approving the format and text of ballot papers, Central Election Commission decided that according to the information on the number of the voters included in permanent voter lists, 402.224 ballot papers shall be prepared in total providing not to exceed 3 % of the voters’ number on each of 10 constituencies.
Mrs. Svetlana Gasimova, CEC Deputy Chairman and Mrs. Tamam Jafarova, CEC Commissioner reported on the issue of making amendments in the compositions of some Constituency Election Commissions (Con.ECs). Central Election Commission adopted decisions on making amendments in the compositions of some Con.ECs.
The appeals entered the Commission were also put under discussion. One of the appeals was sent to the Prosecutor’s Office of the Republic of Azerbaijan for the investigation and two of them were sent to relevant Con.ECs on their determination.
At the CEC session, representatives from the embassies of the USA and Great Briatain, IFES (International Foundation for Election Systems) and mass media also took part.