Oktyabrın 14-də Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə Mərkəzi Seçki Komissiyasının növbəti iclası keçirilmişdir.
Əvvəlcə 7 noyabr 2010-cu ilə təyin edilmiş Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinə seçkilərdə "exit poll” keçirmək niyyətində olan qurumun müraciəti ilə bağlı məsələyə baxılmışdır. Mərkəzi Seçki Komissiyası "ELS” Müstəqil Araşdrıma Mərkəzinin qeydiyyata alınması barədə qərar qəbul etmişdir.
İclasda Milli Məclisə keçirilən seçkilərlə bağlı Mərkəzi Seçki Komissiyasına daxil olmuş müraciətlərə baxılmışdır.
Müraciətlərdən 4-ü təmin edilərək müvafiq dairə seçki komissiyasının qərarı ləğv olunmuş və müraciət edən namizədlərin qeydə alınması barədə qərara qəbul edilmişdir.
Bir müraciətin araşdırılması prosesində mübahisə predmeti aradan qalxdığına görə həmin müraciətin baxılmasına xitam verilmiş, 6-nın araşdırma müddəti uzadılmış, 4-nün isə aidiyyatı üzrə baxılması üçün müvafiq dairə seçki komissiyalarına göndərilməsi barədə qərar çıxarılmış, digər müraciətlər əsassız olduğundan təmin edilməmişdir.

14 october 2010 15:27
Firstly, the issue on the appeal of the organization intending to hold "exit poll” in Elections to the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan appointed to 7 November 2010. CEC adopted decision on the registration of "ELS” Indepenedent Investigation Center.
At the session, the appeals submitted to CEC related with Elections to the Milli Majlis were considered.
By implementing 4 of the appeals, the relevant Con.EC was annulled and decision was adopted on the registration of the applied candidates.
As the conflict subject had been settled in the investigation process of an appeal, this appeal was terminated to be considered, investigation period of 6 appeals was extended, decision was adopted on sending 4 of them to relevant Con.ECs for consideration on determination and other appeals were not implemented due to groundlessness.
At the session, representatives of OSCE Bureau of Democratic Institutions and Human Rights and mass media also took part.