Azərbaycan Respublikası Seçki Məcəlləsinin 58.1-ci maddəsinin tələbinə əsasən, səsverrmə günü ən azı 40 gün qalmış saat 18.00-dək, yəni sentyabrın 5-i saat 18.00-dək Azərbaycan Respublikası prezidentliyinə irəli sürülmüş namziədlərin müdafiəsi üçün toplanmış seçici imzaları olan imza vərəqələri və onlara əlavə edilməli olan sənədlərin Mərkəzi Seçki Komissiyasına təqdim edilməsi müddəti bitmişdir
05 sentyabr 2008 11:41
Azərbaycan Respublikası Seçki Məcəlləsinin 58.1-ci maddəsinin tələbinə əsasən, səsverrmə günü ən azı 40 gün qalmış saat 18.00-dək, yəni sentyabrın 5-i saat 18.00-dək Azərbaycan Respublikası prezidentliyinə irəli sürülmüş namziədlərin müdafiəsi üçün toplanmış seçici imzaları olan imza vərəqələri və onlara əlavə edilməli olan sənədlərin Mərkəzi Seçki Komissiyasına təqdim edilməsi müddəti bitmişdir. Göstərilən vaxta qədər namizədliyi təsdiq olunmuş 21 nəfər şəxsdən 10 nəfər sözügedən sənədləri Komissiyaya təqdim etmişdir. Həmin şəxslərdən 2-nin namizədliyi MSK tərəfindən qeydə alınmışıdır. Digərlərinin sənədlərinə qanunla müəyyən olunmuş qaydada baxılır və qeydə alınıb-alınmamaları barədə qanunauyğun müddətdə qərar qəbul ediləcəkdir.

Pursuant to Article 58.1 of Election Code of the Republic of Azerbaijan, at least 40 days prior to the voting day till 18.00, i.e. on September 5, till 18.00 the deadline for submitting signature sheets including voters’ signatures collected in support of the nominated candidates to presidency of the Republic of Azerbaijan and documents to be attached to them to Election Commission. Up to the implied period, 10 persons out of 21 persons whose candidacies have been approved, submitted the above-mentioned documents to the Commission. Candidacies of 2 out of these persons were registered by the CEC.Pursuant to Article 58.1 of Election Code of the Republic of Azerbaijan, at least 40 days prior to the voting day till 18.00, i.e. on September 5, till 18.00 the deadline for submitting signature sheets including voters’ signatures collected in support of the nominated candidates to presidency of the Republic of Azerbaijan and documents to be attached to them to Election Commission. Up to the implied period, 10 persons out of 21 persons whose candidacies have been approved, submitted the above-mentioned documents to the Commission. Candidacies of 2 out of these persons were registered by the CEC. Documents of the others are being considered in the identified case and decision will be adopted on the registration or refusal from registration in the identified period.
Documents of the others are being considered in the identified case and decision will be adopted on the registration or refusal from registration in the identified period.