Avqustun 7-də Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə Mərkəzi Seçki Komissiyasının iclası keçirilmişdir
Sonra MSK katibi Natiq Məmmədov Yeni Azərbaycan Partiyası tərəfindən irəli sürülmüş cənab İlham Heydər oğlu Əliyevin Azərbaycan Respublikası Prezidentliyinə namizədliyinin təsdiq olunmasına dair məsələ barədə məlumat vermişdir. O, qeyd etmişdir ki, Yeni Azərbaycan Partiyasının 2 avqust 2008-ci il tarixli IV qurultayının Qərarı ilə 15 oktyabr 2008-ci il tarixdə keçiriləcək Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçkilərində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Yeni Azərbaycan Partiyasının sədri İlham Heydər oğlu Əliyevin namizədliyi irəli sürülmüşdür. Namizədliyin irəli sürülməsinin təsdiq edilməsi üçün sənədlər 2 avqust 2008-ci ildə partiyanın səlahiyyətli nümayəndəsi tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Seçki Komissiyasına təqdim edilmişdir. Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Seçki Komissiyası bununla əlaqədar qanunvericiliklə nəzərdə tutulmuş müddətdə və qaydada müvafiq araşdırma aparıb, irəli sürülmüş namizədliyin təsdiq edilməsi üçün əsasların olmasını müəyyən etmişdir. Bundan əlavə, Naxçıvan Muxtar Respublikasından Təşəbbüs qrupu və "Ehtiyatda olan Zabitlər Konfederasiyası” Təşəbbüs qrupu da onun namizədliyini dəstəklədikləri barədə Komissiyaya müraciət ünvanlamışlar. Mərkəzi Seçki Komissiyası qərara almışdır ki, 2008-ci il oktyabrın 15-nə təyin edilmiş Azərbaycan Respublikası Prezidentinin seçkilərində namizədliyi Yeni Azərbaycan Partiyası tərəfindən irəli sürülmüş İlham Heydər oğlu Əliyevin namizədliyi təsdiq edilsin.
Azərbaycan Ümid Partiyası tərəfindən irəli sürülmüş cənab İqbal Fehruz oğlu Ağa-zadənin Azərbaycan Respublikası Prezidentliyinə namizədliyinin təsdiq olunması məsələsi barədə də məlumat verilmiş və həmin şəxsin də namizədliyinin təsdiqlənməsi üçün təqdim olunan sənədlərin qaydasında olduğu bildirilmişdir. MSK cənab İqbal Fehruz oğlu Ağa-zadənin namizədliyini təsdiq olunması barədə qərar çıxarmışdır.
Mərkəzi Seçki Komissiyası özü tərəfindən irəli sürülmüş cənab Yaşar Rəhim oğlu Əhmədovun, Vüqar Sabir oğlu Seyidovun, Əlimuxtar Dadaş oğlu Əkbərovun və Sevinc Məhərrəm qızı Quliyevanın Azərbaycan Respublikası Prezidentliyinə namizədliyinin təsdiq olunması barədə də qərarlar qəbul etmişdir. MSK bəzi normativ xarakterli aktların qəbulu barədə də qərar çıxarmışdır. Mərkəzi Seçki Komissiyası 17 saylı Yasamal üçüncü, 29 saylı Səbail, 52 saylı Quba, 84 saylı Füzuli, 105 saylı Tovuz, 106 saylı Tovuz – Ağstafa və 120 saylı Cəbrayıl – Qubadlı seçki dairələri dairə seçki komissiyalarının tərkibində dəyişikliklər etmişdir. İclasda cari məsələlərə də baxılmışdır.Mərkəzi Seçki Komissiyasının iclasında ATƏT-nin Bakı ofisinin, Seçki Sistemləri üzrə Beynəlxalq Fondun(ABŞ) təmsilçiləri və kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri iştirak etmişlər.

07 august 2008 11:23
Central Election Commission of the Republic of Azerbaijan (CEC) conducted its session headed by Mr. Mazahir Panahov on August 7, 2008.
Firstly, session minutes adopted by the Commission dated on July 4, 18 and 28, 2008 were approved.
Later, Mr. Natig Mammadov, CEC Secretary reported on the approval of candidacy of Mr. Ilham Heydar oghlu Aliyev to Presidency of the Republic of Azerbaijan nominated by the New Azerbaijani Party. He stated that Mr. Ilham Heydar oghlu Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, chair of the New Azerbaijani Party was nominated in Presidential Elections of the Republic of Azerbaijan to be conducted on October 15, 2008 by Decision of IV Convention of the New Azerbaijani Party dated on August 2, 2008. Documents for the approval of the candidate’s nomination were submitted to the CEC by the authorized representative of the party on August 2, 2008. CEC conducted investigation related on this in period and case implied by legislation and determined bases for approving the nominated candidacy. Furthermore, Initiative Group from Nakhichevan Autonomous Republic and "Confederation of Officers in Reserve” initiative group also applied to the CEC on their support his candidacy. CEC decided to approve the candidacy of Mr. Ilham Heydar oghlu Aliyev who has been nominated by the New Azerbaijani Party in Presidential Elections of the Republic of Azerbaijan appointed on October 15, 2008. The issue on the approval of the candidacy of Mr. Igbal Fehruz oghlu Agha-zade nominated by Azerbaijan "Umid” Party was also reported about and it was informed on the accuracy of the documents submitted for the approval of this person’s candidacy. CEC adopted decision on the approval of the candidacy of Mr. Igbal Fehruz oghlu Agha-zade. CEC adopted decision on the approval of candidacies of Mr. Yashar Rahim oghlu Ahmadov, Vugar Sabir oghlu Seyidov, Alimukhtar Dadash oghlu Akbarov and Ms. Sevinj Maharram gizi Guliyeva who have been nominated on their own initiatives. CEC also decided to adopt some normative acts. CEC made amendments in the composition of Yasamal third Con.EC # 17, Sabail Con.EC # 29, Guba Con.EC # 52, Fuzuli Con.EC # 84, Tovuz Con.EC # 105, Tovuz-Aghstafa Con.EC # 106 and Jabrayil-Gubadli Con.EC # 120. At the session, current issues were also considered.At the CEC session, representatives of OSCE Baku office, IFES (the USA) and mass media also took part.