İyulun 21-də Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə Mərkəzi Seçki Komissiyasının növbəti iclası olmuşdur
İyulun 21-də Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə Mərkəzi Seçki Komissiyasının növbəti iclası olmuşdur. Əvvəlcə, Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri Məzahir Pənahov Mərkəzi Seçki Komissiyasının 27 iyun 2003-cü il tarixli və 30 iyun 2003-cü il tarixli iclas protokollarının təsdiq edilməsi haqqında məlumat vermişdir. Komissiya həmin iclas protokollarının təsdiq olunmasını qərara almışdır. Sonra Mərkəzi Seçki Komissiyasının katibi İnqialb Nəsirovun 2003-cü il oktyabrın 15-də keçiriləcək Azərbaycan Respublikası Prezidentinin seçkilərində seçicilərin ”Xilaskar” təşəbbüs qrupu tərəfindən irəli sürülmüş cənab Mütəlibov Ayaz Niyazi oğlunun prezidentliyə namizədliyinin təsdiq olunub-olunmaması barədə məsələ müzakirə edilmişdir. İnqilab Nəsirov prezidentliyə namizədliyi irəli sürülmüş şəxs haqqında Mərkəzi Seçki Komissiyasına təqdim olunmuş sənədlərin qüsurları barədə danışmış və təkzibolunmaz faktlar gətirmişdir. Komissiya cənab Mütəlibov Ayaz Niyazi oğlunun prezidentliyə namizədliyinin təsdiq olunmaması haqqında qərar qəbul etmişdir.
Mərkəzi Seçki Komissiyasının üzvü Azər Tağıyev iclas iştirakçılarına "Kütləvi informasiya vasitələrində seçkiqabağı təşviqatın aparılması qaydalarına əməl olunmasına nəzarət üzrə Mərkəzi Seçki Komissiyasının nəzdində mətbuat qrupu haqqında Təlimat”ın təsdiq edilməsi barədə məlumat vermişdir. Bu sənəd müzakirə edilərək əsas kimi qəbul olunmuşdur.
Mərkəzi Seçki Komissiyasının katibi Vidadi Mahmudov "Dairə seçki komissiyasının Reqlamenti haqqında” və "Məntəqə seçki komissiyasının Reqlamenti haqqında” məlumatla çıxış etmişdir. Hər iki sənədin əsas kimi təsdiq olunması qərara alınmışdır.
İclasda "Azərbaycan Respublikası prezidentliyinə namizədliyi təsdiq edilməmiş şəxslərin təkrar müraciətlərinə baxılması haqqında məsələ müzakirəyə çıxarılmışdır. Komissiya belə qərara gəlmişdir ki, prezidentliyə namizədliyi Mərkəzi Seçki Komissiyasında təsdiq edilməmiş şəxslər barədə özlərinin, təşəbbüs qruplarının, siyasi partiyaların və siyasi partiyalar bloklarının müraciətlərinə baxılmasın.
İclasda Seçki Sistemləri üzrə Beynəlxalq Fondun (İFES), ATƏT-in Demokratik Təsisatlar və İnsan Hüquqları Bürosunun, ABŞ səfirliyinin təmsilçiləri, habelə xarici və yerli kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri iştirak etmişliər.

On July 21, another meeting of the Central Election Commission chaired by Mazahir Panahov was conducted
21 july 2003 17:29
On July 21, another meeting of the Central Election Commission chaired by Mazahir Panahov was conducted. Firstly, Mr. Mazahir Panahov, Chairperson of the Central Election Commission reported on approval of minutes of the session of the Central Election Commission dated on June 27, 2003 and June 30, 2003. The Commission has decided to approve protocols of the mentioned sessions. Then Mr. Ingilab Nasirov, Secretary of the Central Election Commission offered to discuss the consideration of the approval of candidacy of Mr. Ayaz Niyazi oghlu Mutallibov nominated by "Khilaskar” ("Liberator”) initiative group for Presidential Elections on October 15, 2003. Mr. Ingilab Nasirov reported about shortcomings of documents submitted to the Central Election Commission on the person nominated to candidacy to presidency and mentioned irrefutable facts. The Commission adopted decision on rejection to candidacy of Mr. Ayaz Niyazi oghlu Mutallibov.
Mr. Azer Taghiyev, member of the Central Election Commission reported to participants on approval of "Instruction on press group under the Central Election Commission on the control upon observing rules for conduct of pre-election campaign in mass media”. This document was discussed and adopted as a basis.
Mr. Vidadi Mahmudov, Secretary of the Central Election Commission made report on "Regulation for the Constituency Election Commissions” and "Regulation for the Precinct Election Commissions”. Both documents were adopted as basis.
In the session, the issue on reconsideration of re-nomination of persons, whose candidacies to presidency were rejected, was discussed. The Commission decided not to reconsider appeals by persons themselves, initiative groups, political parties and blocs of political parties for re-nomination of persons rejected for presidential candidacy.
Representatives of IFES (International Foundation on Election Systems), OSCE/ ODIHR, USA Embassy in Baku, as well as representatives of foreign and domestic mass media participated in the session.