Dekabrın 1-dən etibarən aşağı seçki komissiyalarının üzvləri üçün treninqlərə başlanmışdır.
Dekabrın 1-dən etibarən aşağı seçki komissiyalarının üzvləri üçün treninqlərə başlanmışdır. Aşağı seçki komissiyalarının 30 minə yaxın üzvünü əhatə edəcək treninqlərin keçirilməsində məqsəd komissiya üzvlərinin peşə hazırlığı səviyyələrinin daha da yüksəldilməsidir.
Treninqlər Mərkəzi Seçki Komissiyasının Treninq qrupu tərəfindən hazırlanmış trenerlər (hər dairə seçki komissiyası üzrə 2 trener) tərəfindən keçirilir. Aşağı seçki komissiyalarının üzvləri kiçik qruplar şəklində treninqlərdə iştirak edirlər.
MSK tərəfindən təqdim olunmuş qrafikə uyğun olaraq keçirilən treninqlər dekabr ayının 10-dək davam edəcəkdir.
Xatırladaq ki, bu tədbir Mərkəzi Seçki Komissiyasının bələdiyyə seçkiləri ilə bağlı hazırladığı maarifləndirmə proqramının tərkib hissəsidir.

Since December 1, trainings for the members of lower election commissions have been commenced
The goal in conducting trainings involving nearly 30 thousand members of lower election commissions is further improving the professional level of the commission members.
Trainings are conducted by the trainers (2 trainers on each Constituency Election Commission) trained by the Central Election Commission. The members of lower election commissions participate in trainings like small groups.
These trainers made presentations on election actions to be implemented on the voting day and hold practical trainings for the members of lower election commissions. For more efficient conduct of presentations and trainings, the trainers are provided with visual aids, modern multimedia means and so on technical equipment by the Central Election Commission.
Trainings conducted according to the schedule submitted by the CEC will be continued till December 10.
Let's remind that this activity is an integral part of the education program prepared by Central Election Commission related to Municipal Elections.