Bələdiyyə seçkiləri ilə əlaqədar veb-kameralara texniki nəzarət mərkəzinə baxış keçirilib
Qarşıdan gələn bələdiyyə seçkiləri ilə əlaqədar Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri Məzahir Pənahov, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev və Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin rəisi İlqar Musayev yanvarın 23-də Komissiyanın inzibati binasında yerləşən veb-kameralara texniki nəzarət mərkəzinə baxış keçirib, veb-kameraların quraşdırılması istiqamətində reallaşdırılan son hazırlıq işləri ilə tanış olublar. Bələdiyyə seçkilərində veb-kameraların tətbiqini birgə layihə çərçivəsində və sıx əməkdaşlıq şəraitində gerçəkləşdirən qurumların rəhbərlərinə veb-kameraların quraşdırılması, tənzimlənməsi və seçki gününə tam hazır vəziyyətə gətirilməsi ilə bağlı atılan yekun addımlar barədə məlumat verilib. Sözügedən fəaliyyəti həyata keçirən mütəxəssislərlə söhbət zamanı veb-kameraların seçkilərin şəffaflığının təmin olunmasındakı mühüm rolu bir daha vurğulanaraq, veb-kameraların quraşdırılması və tənzimlənməsi prosesində qanunvericiliyin tələblərinə dəqiqliklə əməl edilməsinin vacibliyi diqqətə çatdırılıb və zəruri tövsiyələr verilib.
Media subyektləri nümayəndələrinin bilavasitə iştirakı ilə baş tutan tədbirdə jurnalistlər üçün brifinq də keçirilib.
Bildirilib ki, Azərbaycanda keçirilən seçkilərdə bütün digər vasitələrlə yanaşı, informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının ən son innovativ nailiyyətlərindən geniş və səmərəli istifadə edilməklə, səsvermə günü də aşkarlığın və şəffaflığın böyük miqyasda təminatına nail olunub.
Xüsusilə qeyd edilib ki, ölkəmizin seçki praktikasında uzun illərdir müvəffəqiyyətlə tətbiq olunan veb-kamera təcrübəsi seçki günü səsvermə məntəqələrində proseslərin gedişinin internet üzərindən hamı üçün açıq platformada tam şəkildə, arasıkəsilmədən, habelə real vaxt rejimində dünyanın istənilən yerindən və heç bir qeydiyyat tələb olunmadan müşahidə etmək imkanı yaradır. Müxtəlif kateqoriyalı aşkarlıq institutlarının seçki prosesində rahat, asan iştirakı və sərbəst fəaliyyətləri üçün yaradılan hərtərəfli və geniş şərait baxımından Azərbaycan öncül ölkələrdən biridir.
O da diqqətə çatdırılıb ki, Mərkəzi Seçki Komissiyası veb-kameraların səsvermə günü aşkarlığın və şəffaflığın təmin olunmasındakı müstəsna rolunu nəzərə alaraq, qarşıdan gələn bələdiyyə seçkilərində də 118 seçki dairəsi üzrə 1000 seçki məntəqəsində veb-kamera quraşdırılmasına qərar verib və həmin məntəqələrin siyahısı rəsmi dərc olunub. Seçki günü internet istifadəçiləri istər ölkə daxilindən, istərsə də xaricdən Mərkəzi Seçki Komissiyasının rəsmi internet səhifəsinə daxil olaraq, heç bir qeydiyyat tələb olunmadan, müasir standartlara cavab verən və ən yüksək görüntü effektinə malik bu veb-kameralar vasitəsilə seçki məntəqəsindəki bütün prosesləri - səsvermə, səslərin sayılması və nəticələrin müəyyənləşdirilməsini canlı və fasiləsiz müşahidə edə bilərlər.
Brifinqdə, həmçinin bələdiyyə seçkiləri ilə bağlı tamamilə yekunlaşmaqda olan hazırlıq işlərinin gedişatı barədə məlumat verilib və media mənsublarının sualları cavablandırılıb.

Regarding the Municipal Elections, Technical Supervision Center of Webcams visited
Regarding the forthcoming Municipal elections, Mr. Mazahir Panahov, Chairman of the Central Election Commission (CEC), Mr. Rashad Nabiyev, Minister of Digital Development and Transport and Mr. Ilgar Musayev, Chair of Special Communication and Information Security State Service visited Technical Supervision Center of Webcams located at the CEC premises on January 23, 2025 and they got familiarized with the latest preparation works in the field of installing webcams. Information was provided to the heads of the organizations that implemented the use of webcams in Municipal elections as part of a joint project and in a closely coordinated manner, regarding the final steps taken to install, adjust and fully prepare the webcams for Election Day. During discussions with the specialists involved in the process, the important role of webcams in ensuring the transparency of the elections was emphasized once again. It was also highlighted that strict adherence to the legislative requirements during the installation and adjustment of the webcams is crucial and necessary recommendations were provided.
A briefing for journalists was also held during the event which took place with the direct participation of media representatives.
It was noted that the effective application of the latest innovative achievements of information and communication technologies along with other means used in elections held in Azerbaijan fully ensures further transparency and openness on the voting day.
It was particularly emphasized that the webcam practice successfully applied in our country's election experience for many years, allows the entire voting process at polling stations on Election Day to be observed in real-time, continuously and on an open internet platform, accessible from anywhere in the world without any registration. In terms of creating a comprehensive and broad environment for the comfortable, easy participation and free activities of various transparency institutions in the election process, Azerbaijan is one of the leading countries.
It was also highlighted that considering the exceptional role of webcams in ensuring transparency and openness on Election Day, the Central Election Commission has decided to install webcams in 1000 polling stations across 118 election constituencies in the upcoming Municipal elections and the list of these polling stations has been officially published. On Election Day, internet users, both from within the country and abroad, can access the Central Election Commission's official website and observe all processes at the polling stations—voting, vote counting and result determination—live and without interruption, through these modern webcams which meet the highest standards and provide excellent visual quality without any registration required.
During the briefing media representatives were also informed on the latest preparation works for the Municipal elections and journalists’ questions were responded to.