Bələdiyyə seçkiləri ilə əlaqədar seçki bülletenlərinin dairə seçki komissiyalarına paylanmasına başlanılıb
Yanvarın 29-da keçiriləcək bələdiyyə seçkiləri ilə əlaqədar seçki bülletenlərinin dairə seçki komissiyalarına paylanmasına başlanılıb.
Mərkəzi Seçki Komissiyasının üzvləri, Katibliyin əməkdaşları, o cümlədən müvafiq dairə seçki komissiyalarının sədr və katiblərinin də iştirakı ilə reallaşdırılan proses açıq və şəffaf şəkildə həyata keçirilib, müşahidəçilər, media nümayəndələri və maraqlı seçki subyektlərinin bülletenlərin paylanmasını yaxından izləyə bilmələri üçün hər cür şərait yaradılıb. Tədbir çərçivəsində media üçün brifinq də təşkil olunub, seçki bülletenlərin hazırlanması və aidiyyəti üzrə çatdırılması ilə bağlı Seçki Məcəlləsinin tələbləri, prosesin qanunauyğun təşkili və ümumiyyətlə bələdiyyə seçkilərinə hazırlıqların gedişi barədə ətraflı məlumat verilib, həmçinin jurnalistləri maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Seçki bülletenləri ilk gün – yanvarın 22-də Naxçıvan Muxtar Respublikasındakı seçki dairələri və respublikanın ucqar bölgələrini əhatə edən seçki dairələri də daxil olmaqla, ümumilikdə 54 seçki dairəsinə verilir. Növbəti gün isə seçki bülletenlərinin ölkənin digər bütün seçki dairələrinə təhvil verilərək, prosesin tam yekunlaşdırılması nəzərdə tutulur.
Yüksək təhlükəsizlik şəraitində hazırlanan seçki bülletenləri dairə seçki komissiyalarına verildikdən sonra onların daşınması, saxlanması və məntəqə seçki komissiyalarına paylanması prosesinin mühafizəsi Daxili İşlər Nazirliyinin aidiyyəti qurumları tərəfindən həyata keçirilir.
Qeyd edək ki, bələdiyyə seçkiləri ilə əlaqədar seçki bülletenlərinin mətni, forması, sayı və hazırlanma qaydasına dair tələblər qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş müddətdə Mərkəzi Seçki Komissiyası tərəfindən təsdiq edildikdən sonra, 2025-ci il yanvarın 11-dən etibarən seçki bülletenlərinin çapına başlanılıb və Komissiyanın qərarı ilə 6052721 (altı milyon əlli iki min yeddi yüz iyirmi bir) seçki bülleteni çap olunub.
Seçki Məcəlləsi ilə müəyyənləşdirilmiş qaydada seçki bülletenləri dairə seçki komissiyalarına paylandıqdan sonra, səsvermə gününə azı 3 gün qalanadək dairə seçki komissiyalarından məntəqə seçki komissiyalarına veriləcək.

Central Election Commission of the Republic of Azerbaijan started delivery of ballot papers regarding the Municipal Elections
Distribution of ballot papers to the Constituency Election Commissions is started regarding the Municipal elections to be held on January 29, 2025.
Comprehensive conditions are created for open and transparent conduct of the process and close observation of ballot papers’ delivery by the Central Election Commission members, administration and employees of Secretariat, as well as chairmen and secretaries of Constituency Election Commissions, observers, representatives of mass media and other interested subjects. A briefing for the media was also organized within the framework of the event, providing detailed information on the requirements of the Election Code regarding the preparation of ballots and their delivery to the relevant authorities, the lawful organization of the process and the overall progress of preparations for the Municipal elections. Additionally, questions from journalists were also answered.
On the first day - on January 22, 2025, ballot papers were handed generally on 54 election constituencies including remote regions of a country and Nakhchivan Autonomous Republic. On the following day, it is planned to deliver ballot papers to all election constituencies of the country and fully finalize the process.
After submitting ballot papers prepared in secure conditions to Constituency Election Commissions, the process of protection for their transportation, preservation and distributing to Precinct Election Commissions is implemented by the relevant bodies of the Ministry of Internal Affairs.
It is necessary to note that in regard with the Municipal elections, the requirements on text, form, number and preparation rule of ballot papers were confirmed by Central Election Commission within the period considered in legislation. Thereafter, beginning from January 11, 2025, ballot papers were started being published. It was published 6052721 (six million fifty two thousand and seven hundred twenty one) ballot papers by the Commission decision.
Pursuant to the Election Code, after distribution of ballot papers to the Constituency Election Commissions, they will be submitted from Constituency Election Commissions to the Precinct Election Commissions at least 3 days till the voting day.