Şəkidə keçirilən seminar-müşavirədə bələdiyyə seçkilərində polisin xidməti fəaliyyətinə dair məsələlər müzakirə olunub
Yanvarın 29-na təyin edilmiş bələdiyyə seçkiləri ilə əlaqədar Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) Daxili İşlər Nazirliyi ilə birgə layihəsi çərçivəsində yanvarın 17-də Şəki şəhərində keçirilən regional seminar-müşavirədə seçkilərdə polisin xidməti fəaliyyətinə dair məsələlər ətraflı müzakirə olunub.
Seminar-müşavirədə MSK-nın və Daxili İşlər Nazirliyinin nümayəndələri, ölkəmizin şimal-qərb bölgəsində, eləcə də ətraf şəhər və rayonlarda fəaliyyət göstərən seçki dairələri üzrə dairə seçki komissiyalarının sədrləri, şəhər və rayon polis şöbələrinin məsul əməkdaşları iştirak ediblər.
Tədbir Şəki Şəhər Rayon Polis Şöbəsinin rəisi, polkovnik Elnur Həsənov və Mərkəzi Seçki Komissiyası Katibliyinin müdiri İlqar Əlizadənin açılış nitqləri ilə başlayıb.
Bildirilib ki, bələdiyyə seçkilərinin sabitlik və əmin-amanlıq şəraitində keçirilməsi üçün daxili işlər orqanlarının qarşısına qoyulmuş vəzifələrin nümunəvi yerinə yetirilməsi xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Seçkilərin ölkə qanunvericiliyinin tələblərinə uyğun təhlükəsiz və demokratik şəraitdə keçirilməsində, seçki günü vətəndaşların öz iradəsini sərbəst və azad ifadə etməsində ictimai asayişin etibarlı qorunması mühüm amillərdən biridir.
Sonra MSK-nın üzvü Qabil Orucov “Seçki subyektləri, onların hüquq və vəzifələri. Seçki subyektlərinin fəaliyyətinə qanunsuz müdaxilənin yolverilməzliyi” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Bildirilib ki, MSK bələdiyyə seçkiləri ərəfəsində maarifləndirmə tədbirlərinə xüsusi diqqət ayırır. Belə seminar-müşavirələrin seçki hüququnun həyata keçirilməsində ictimaiyyətin, seçicilərin, bütün seçki subyektlərinin maarifləndirilməsi baxımından xüsusi əhəmiyyəti var.
Seminar-müşavirədə Daxili İşlər Nazirliyinin Baş İctimai Təhlükəsizlik İdarəsində idarə rəisi Sənan Əliyev “Seçki kampaniyası dövründə və seçkilərin keçirildiyi gün ictimai qaydanın təmin edilməsi ilə bağlı polis əməkdaşlarının hüquq və vəzifələri. Seçkidən sonrakı dövrdə seçki bülletenlərin və digər seçki sənədlərinin dairə və Mərkəzi Seçki Komissiyasına gətirilməsi zamanı təhlükəsizlik tədbirlərinin görülməsi” mövzusunda təqdimatla çıxış edib.
Diqqətə çatdırılıb ki, seçki kampaniyası ilə əlaqədar dairə və məntəqə seçki komissiyaları nümayəndələrinin polisin fəaliyyəti ilə bağlı qaldırdıqları bütün məsələlər operativ qaydada həll olunacaq. Seçki bülletenləri saxlanılan dairə və seçki məntəqələrinin mühafizəsinin təşkil edilməsi, səsvermədən əvvəl bülletenlərin Mərkəzi Seçki Komissiyasından dairə seçki komissiyalarına və oradan seçki məntəqələrinə, seçki qurtardıqdan sonra isə seçki məntəqələrindən dairə seçki komissiyalarına və oradan Mərkəzi Seçki Komissiyasına gətirilməsi zamanı mühafizənin təmin edilməsi üçün bütün zəruri tədbirlər görüləcək.

Issues related to the service activity of the police in the municipal elections were discussed at the seminar conference held in Sheki
In connection with the municipal elections scheduled for January 29, within the framework of the joint project of the Central Election Commission (CEC) with the Ministry of Internal Affairs, at the regional seminar conference held on January 17 in Sheki city, the issues related to the service activities of the police in the elections were discussed in detail.
The representatives of the CEC and the Ministry of Internal Affairs, the chairmen of the district election commissions for the constituencies operating in the north-western region of our country, as well as in the surrounding cities and regions, and the responsible employees of the city and regional police departments took part in the seminar conference.
The event started with the opening speeches of the head of Sheki Sheher District Police Department, Colonel Elnur Hasanov and the head of the Secretariat of the Central Election Commission, Ilgar Alizade.
It was stated that exemplary performance of the tasks set before the internal affairs bodies is of particular importance in order to hold the municipal elections in conditions of stability and peace. Reliable protection of public order is one of the important factors in conducting elections in safe and democratic conditions in accordance with the requirements of the country's legislation, and in the free and free expression of citizens' will on election day.
Then Gabil Orujov, a member of the CEC, said, "Election subjects, their rights and duties. He made a presentation on "Inadmissibility of illegal interference in the activities of election subjects". It was reported that CEC pays special attention to educational activities on the eve of municipal elections. Such seminars conferences have a special importance in terms of educating the public, voters, and all election subjects in the implementation of the right to vote.
At the seminar conference, Sanan Aliyev, the head of the Department of Public Security of the Ministry of Internal Affairs, said, "The rights and duties of police officers during the election campaign and on the day of the election. In the post-election period, he made a presentation on "taking security measures during the delivery of ballot papers and other election documents to the district and the Central Election Commission".
It has been brought to attention that all the issues raised by the representatives of the constituency and precinct election commissions regarding the activity of the police will be resolved promptly. All necessary measures will be taken to ensure the security of the constituencies and polling stations where the ballots are kept, before the voting, when the ballots are brought from the Central Election Commission to the constituency election commissions and from there to the polling stations, and after the election from the polling stations to the district election commissions and from there to the Central Election Commission.