Mərkəzi Seçki Komissiyası bələdiyyə seçkiləri ilə əlaqədar aşağı seçki komissiyaları üçün treninqlərə başlayıb
2025-ci il yanvarın 29-na təyin edilmiş bələdiyyə seçkilərinin yüksək səviyyədə təşkil olunub azad, ədalətli və şəffaf keçirilməsi, eləcə də müxtəlif statuslu seçki subyektlərinin maarifləndirilməsi məqsədilə Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) genişmiqyaslı kampaniyası ardıcıl, sistemli və intensiv şəkildə davam edir.
MSK yanvarın 17-dən etibarən daha bir mühüm layihəyə - aşağı seçki komissiyalarının bütün üzvlərini əhatə edən treninqlərə başlayıb. Bu məqsədlə Komissiyanın Treninq qrupu tərəfindən tam praktiki məşğələlər şəklində iki mərhələli proqram hazırlanıb. İki gün davam edəcək “Trenerlər üçün treninq” adlı birinci mərhələyə bələdiyyə seçkiləri keçirilən 118 seçki dairəsinin hər birindən iki təmsilçi olmaqla, ümumilikdə 236 yerli trener cəlb olunur. Treninqlər ərzində iştirakçılara seçki məntəqələrinin səsverməyə hazırlanması, səsvermə prosesi və seçki günü müstəsna hallar da daxil olmaqla, bütün seçki günü prosedurları müxtəlif metodiki və yardımçı vəsaitlərdən də istifadə edilməklə əyani formada çatdırılır. Xüsusilə seçicilərin öz iradələrini ifadə etməsi ilə bağlı bələdiyyə seçkilərinin spesifikliyindən irəli gələrək, səsvermə, səslərin sayılması və səsvermənin nəticələri haqqında rəsmi protokolların doldurulması bütün təfsilatı ilə aydın izah olunur. Treninqlər çərçivəsində, həmçinin seçki günü prosedurlarına dair müxtəlif məsələlər ətrafında geniş müzakirələr aparılır, meydana çıxan suallar cavablandırılır.
Treninq layihəsinin məntəqə seçki komissiyalarının üzvlərini əhatə edən ikinci mərhələsinə yanvarın 19-dan başlanacaq və treninqlər hər seçki dairəsində məntəqə seçki komissiyalarının sayına müvafiq olaraq bir neçə gün davam edəcək. Bu mərhələnin də səmərəli və keyfiyyətli olması üçün treninqlərin praktiki məşğələlər şəklində və MSK-nın Treninq qrupu tərəfindən hazırlanan cədvələ uyğun olaraq, kiçik qruplar şəklində keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Treninqlər zamanı aşağı seçki komissiyalarının hər bir üzvü MSK tərəfindən hazırlanan və bütün aidiyyəti prosedurları müfəssəl əks etdirən “Seçki günü üçün yaddaş” kitabçası, səsvermənin nəticələri haqqında protokol nümunəsi, müxtəlif zəruri metodiki vəsaitlər və əyani materiallarla da təmin olunacaq.
Kifayət qədər genişmiqyaslı maarifləndirmə layihəsi olan treninqlər, bələdiyyə seçkiləri keçirilən seçki məntəqələrinin bütün üzvlərini əhatə edir.
Qeyd etmək lazımdır ki, MSK-nın nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlarla sıx əməkdaşlığı şəraitində əsası qoyulan və seçkilərdə müvəffəqiyyətlə gerçəkləşdirilən treninq layihəsi dairə və məntəqə seçki komissiyaları üzvlərinin bilik və bacarıqlarının artırılmasında, işgüzar və peşəkar vərdişlərinin yüksəldilməsində əhəmiyyətli rol oynayır.

Central Election Commission started trainings for lower election commissions regarding the Municipal Elections
The Central Election Commission (CEC) is carrying out large-scale campaign in a subsequent, systematic and intensive way to raise awareness of different election stakeholders regarding the high-level preparation and free, fair and transparent conduct of the Municipal elections, appointed to January 29, 2025.
From January 17, 2025, CEC started an important project – trainings for lower election commission members. To this end, CEC Training Group has compiled a training project in two stages of full practical workshops. The first stage of “Training of Trainers” for two days involved in total 236 local trainers, 2 persons from each of the 118 election constituencies. The participants obtain detailed and thorough information on preparations in PECs for the voting, the voting process, exceptional cases in the election process, vote counting, completion of official protocols on the voting results and all E-day procedures at the trainings, therewith, in the different topics are broadly discussed and the emerged questions are responded to.
The second stage of the training project scheduled for all members of Precinct Election Commissions will start from January 19, 2025 and last for several days according to the number of PECs of the election constituencies. This stage of the trainings are planned to be conducted in small groups in accordance with the schedule compiled by the CEC Training Group to make the process more effective.
During the trainings, each member of the lower election commissions will be provided with "Election Day Guide” compiled by CEC, which contains all the relevant procedures, as well as, a protocol sample on the voting results, other visual and methodical aids.
The training project of considerable large-scale educational event embodies almost, all members of the Precinct Election Commissions where the Municipal elections are held.
It should be noted that the foundation of the training project which was set within the cooperation with different competent international organizations and carried out in all elections of the country, so far, plays an essential role in further improvement of professional skills of members of Constituency and Precinct Election Commissions (Con.ECs and PECs).