Gəncədə bələdiyyə seçkilərində polisin xidməti fəaliyyətinə həsr olunan seminar-müşavirə keçirilib
Gəncə şəhərində Mərkəzi Seçki Komissiyası (MSK) və Daxili İşlər Nazirliyinin (DİN) birgə layihəsi çərçivəsində Azərbaycan Respublikasında 2025-ci il yanvarın 29-na təyin edilmiş bələdiyyə seçkilərində polisin xidməti fəaliyyətinə həsr olunan seminar-müşavirə keçirilib.
Tədbirdə Mərkəzi Seçki Komissiyası və Daxili İşlər Nazirliyinin nümayəndələri, eləcə də region üzrə dairə seçki komissiyalarının sədrləri, polis idarələri və şöbələrinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Çıxış edən Mərkəzi Seçki Komissiyasının üzvü Bəxşeyiş Əsgərov bildirib ki, qarşıdan gələn bələdiyyə seçkilərinə yüksək səviyyədə hazırlıq görülür. Seçkilərin şəffaf və ədalətli keçirilməsi, həmçinin fərqli statuslu seçki iştirakçılarının maarifləndirilməsi məqsədilə regionlarda müxtəlif istiqamətlər üzrə layihələr davam etdirilir.
Sonra Mərkəzi Seçki Komissiyasının üzvü Tofiq Həsənov “Seçki subyektləri, onların hüquq və vəzifələri. Seçki subyektlərinin fəaliyyətinə qanunsuz müdaxilənin yolverilməzliyi”, DİN-in Baş İctimai Təhlükəsizlik İdarəsində idarə rəisi Sənan Əliyev “Seçki kampaniyası dövründə və seçkilərin keçirildiyi gün ictimai qaydanın təmin edilməsi ilə bağlı polis əməkdaşlarının hüquq və vəzifələri. Seçkidən sonrakı dövrdə seçki bülletenləri və digər seçki sənədlərinin dairə və Mərkəzi Seçki Komissiyasına gətirilməsi zamanı təhlükəsizlik tədbirlərinin görülməsi” mövzularında çıxışlar ediblər.
Bələdiyyə seçkilərinə hazırlıq mərhələsi, seçkiqabağı təşviqat dövrü, o cümlədən səsvermə günü və ondan sonrakı proseslərdə polis əməkdaşlarının qanunvericiliklə müəyyənləşdirilmiş rol və vəzifələrinə dair çıxışlar dinlənildikdən sonra fikir mübadiləsi aparılıb, suallar cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, qurumlararası sıx əməkdaşlıq sayəsində ərsəyə gələn layihə növbəti mərhələdə yanvarın 17-də Şəkidə, yanvarın 18-də Şirvanda və yanvarın 21-də Naxçıvanda regionlar üzrə dairə seçki komissiyalarının sədrləri və polis orqanları nümayəndələrinin iştirakı ilə keçiriləcək.

CEC held regional seminar dedicated to election dispute resolution in Ganja
In regard with the Municipal Elections in the Republic of Azerbaijan appointed to January 29, 2025, regional seminar was held in Ganja city within the joint project of the Central Election Commission (CEC) with the Ministry of Interior.
The event was attended by the representatives of CEC and Ministry of Interior, as well as, chairmen of the Constituency Election Commissions (Con.ECs) on the region, representatives of police offices and departments.
Mr. Baksheyish Asgarov, CEC Member stated that high-level preparations are underway for the upcoming Municipal elections. In order to ensure the transparent and fair conduct of the elections, as well as to educate election participants with different status, various projects are being carried out in the regions.
Later, Mr.Tofir Hasanov, CEC Member presented on “Election stakeholders, their rights and duties. Prevention of undue intervention in the activity of election stakeholders”. During the seminar conference Mr. Senan Aliyev, Chief of office at Public Security Office under the Ministry of Interior informed on the rights and duties of the police in ensuring public tranquility on the day of holding elections and in the period of election campaign, undertaking security measures during transfer of ballot papers and other electoral documents to Constituency Election Commissions and Central Election Commission in post-election period.
After the speeches on the role and responsibilities of police officers defined by legislation during the preparation phase for the Municipal elections, the pre-election campaign period, as well as on Election Day and the proceeding processes had been heard, a discussion took place and questions were answered.
It should be noted that the project developed due to inter-institutional cooperation will proceed to the next stage with events to be held on January 17 in Shaki, January 18 in Shirvan, and on January 21 in Nakhchivan with the participation of Con.EC chairpersons and representatives of law enforcement agencies from the regions.