Bələdiyyə seçkilərində polisin xidməti fəaliyyətinə həsr olunan regional seminar-müşavirələrə başlanılıb
Azərbaycan Respublikasında 2025-ci il yanvarın 29-na təyin edilmiş bələdiyyə seçkilərinin yüksək səviyyədə hazırlanıb, azad, ədalətli və şəffaf keçirilməsi, habelə fərqli statuslu seçki iştirakçılarının maarifləndirilməsi məqsədilə müxtəlif istiqamətlər üzrə layihələr davam etdirilməkdədir.
Genişmiqyaslı proqrama uyğun olaraq, Mərkəzi Seçki Komissiyasının Daxili İşlər Nazirliyi ilə birgə layihəsi çərçivəsində regional seminar-müşavirələrə start verilib və ilk tədbir Mərkəzi Seçki Komissiyası və Daxili İşlər Nazirliyi təmsilçilərinin iştirakı ilə yanvarın 14-də Bakı şəhər Baş Polis İdarəsində təşkil olunub.
Polisin xidməti fəaliyyətinə həsr edilən sözügedən layihə bələdiyyə seçkiləri keçirilən seçki dairələri dairə seçki komissiyalarının sədrlərini və polis orqanlarının nümayəndələrini əhatə edir.
Seminar-müşavirələr zamanı Mərkəzi Seçki Komissiyasının üzvləri, Komissiya Katibliyinin əməkdaşları və Daxili İşlər Nazirliyinin aidiyyəti qurumlarının nümayəndələrinin təqdimatında bələdiyyə seçkilərinə hazırlıq mərhələsi, seçkiqabağı təşviqat dövrü, o cümlədən səsvermə günü və ondan sonrakı proseslərdə polis əməkdaşlarının qanunvericiliklə müəyyənləşdirilmiş rol və vəzifələrinə dair çıxışlar dinləniləcək, fikir mübadiləsi və müzakirələr aparılacaq.
Qurumlararası sıx əməkdaşlıq sayəsində ərsəyə gələn layihə növbəti mərhələdə yanvarın 16-da Gəncədə, yanvarın 17-də Şəkidə, yanvarın 18-də Şirvanda və yanvarın 21-də Naxçıvanda regionlar üzrə dairə seçki komissiyalarının sədrləri və polis orqanları nümayəndələrinin iştirakı ilə keçiriləcəkdir.
Məlumat üçün qeyd etmək lazımdır ki, bələdiyyə seçkiləri ilə əlaqədar Mərkəzi Seçki Komissiyası Daxili İşlər Nazirliyi ilə birgə “Polis əməkdaşları üçün yaddaş kitabçası” da hazırlayıb və aidiyyəti üzrə çatdırılıb.

Regional seminar conferences dedicated to the service activity of the police in Municipal Elections started
Different projects are being carried out in various fields to ensure effective preparation, free, fair and transparent conduct of the Municipal elections appointed to January 29, 2025 in the Republic of Azerbaijan, as well as the awareness-raising of election stakeholders with different status.
In accordance with the large-scale program, regional seminar conferences have been launched within the framework of a joint project of the Central Election Commission and the Ministry of Internal Affairs and the first event was organized on January 14, 2025 at the Baku City Main Police Department with the participation of representatives of the Central Election Commission and the Ministry of Internal Affairs.
The foregoing project dedicated to the police service activities involves the chairpersons of the Constituency Election Commissions (Con.ECs) where the Municipal elections will be held and representatives of the police institutions.
During the seminars the members of the Central Election Commission, employees of the Commission Secretariat and representatives of the relevant institutions of the Ministry of Internal Affairs will hold presentations, speeches will be heard and discussions will be held about the roles and duties of police officials as defined by legislation during the preparation and conduct of the Municipal elections, the pre-election campaign period, as well as on the voting day and the subsequent processes.
At the next stage, the project rooted from close inter-organizational partnership will be held in Ganja on January 16, in Shaki on January 17, in Shirvan on January 18 and in Nakhchivan on January 21, 2025 with the participation of the Con.EC chairpersons and representatives of the police institutions.
It should be noted for information that in connection with the Municipal elections, the Central Election Commission together with the Ministry of Internal Affairs compiled and delivered "Guide for Police Officials".