2024-cü il dekabrın 13-də Mərkəzi Seçki Komissiyasının növbəti iclası keçirilib
Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə 2024-cü il dekabrın 13-də Mərkəzi Seçki Komissiyasının növbəti iclası keçirilib. Əvvəlcə Komissiyanın 9 dekabr 2024-cü il tarixli iclasının protokolu təsdiq edilib.
Sonra 2025-ci il yanvarın 29-na təyin edilmiş bələdiyyə seçkilərində seçki komissiyalarının səsvermənin nəticələrinə dair yekun protokollarının hazırlanma qaydası və sayı məsələsinə baxılıb. Protokolların Mərkəzi Seçki Komissiyası tərəfindən müəyyənləşdirilmiş nümunələrin forma və mətninə uyğun olaraq, seçki dairələri üzrə bir-bir ardıcıl nömrələnməklə və seriyaları göstərilməklə, 3 nüsxədən ibarət və hər bir nüsxəsi müxtəlif rəngdə karbonlaşdırılmış kağızdan buklet formasında olmaqla, seçki keçirilən bələdiyyələrin sayına uyğun dairə seçki komissiyaları üçün və səsvermə təşkil edilən seçki məntəqələrinin sayına müvafiq olaraq məntəqə seçki komissiyaları üçün hazırlanması qərara alınıb. Qəbul edilmiş qərara əsasən səsvermənin nəticələrinə dair protokollar, habelə aşağı seçki komissiyalarının hər biri üçün 30 ədəd nömrələnməmiş və karbonlaşdırılmamış kağızdan protokollar mətbəə üsulu ilə hazırlanmalıdır.
İclasda daha sonra qarşıdan gələn bələdiyyə seçkilərində Ədalət, Hüquq, Demokratiya Partiyası, Milli Cəbhə Partiyası, Milli Dirçəliş Hərəkatı Partiyası, “Ana Vətən” Partiyası və Böyük Azərbaycan Partiyasının səlahiyyətli nümayəndələrinin qeydə alınması məsələsinə baxılıb. Komissiya sözügedən siyasi partiyalar tərəfindən təqdim olunan şəxslərin səlahiyyətli nümayəndələr kimi qeydə alınmasına qərar verib.
Media subyektlərinin nümayəndələri tərəfindən geniş işıqlandırılan iclasda bələdiyyə seçkilərinə hazırlıqların gedişinə dair müxtəlif məqamlar və statistik göstəricilər də diqqətə çatdırılıb, həmçinin cari məsələlərə baxılıb.

Central Election Commission conducted the next session on December 13, 2024
The Central Election Commission (CEC) conducted the next session chaired by Mr. Mazahir Panahov on December 13, 2024. The session minute of the Commission dated December 9, 2024 was approved.
Later, the issue on the rules for preparation and number of the final protocols of the election commissions on the results of the voting in the Municipal elections scheduled for January 29, 2025 was considered. In accordance with the form and text of the of the protocol samples determined by the Central Election Commission, numbered one by one by constituencies and showing their series, consisting of 3 copies and each copy in the form of a booklet made of carbonized paper in different colors for the constituency election commissions according to the number of municipalities where the elections are held and it was decided to prepare them for Precinct Election Commissions according to the number of polling stations where voting is organized. According to the adopted decision, protocols on voting results, as well as 30 unnumbered and non-carbonized paper protocols shall be printed for each of the lower election commissions.
The issue on the registration of authorized representatives of the Justice Party, Law Party, Democracy Party, National Front Party, National Revival Movement Party, "Motherland" Party and Great Azerbaijan Party in the upcoming Municipal elections was discussed at the session. The commission decided to register the persons as authorized representatives presented by the foregoing political parties.
During the session covered by representatives of the media outlets, different affairs and statistical indicators regarding the progress of preparations for the Municipal elections were brought to attention, meanwhile, current issues were discussed.