Azərbaycanda növbəti bələdiyyə seçkiləri təyin edilib
Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə 2024-cü il noyabrın 27-də Mərkəzi Seçki Komissiyasının növbəti iclası keçirilib.
İclasda öncə Azərbaycan Respublikasında növbəti bələdiyyə seçkilərinin təyin olunması məsələsinə baxılıb. Sədr M.Pənahov bununla bağlı qanunvericiliyin tələbləri barədə ətraflı məlumat verib və müvafiq qərar layihəsini diqqətə çatdırıb. Komissiya üzvlərinin yekdil qərarı ilə növbəti bələdiyyə seçkiləri 2025-ci il yanvarın 29-na təyin edilib. Sədr, həmçinin bildirib ki, seçkilər 685 bələdiyyəyə keçiriləcək və 118 seçki dairəsini əhatə edəcək.
Sonra “Azərbaycan Respublikasında bələdiyyə seçkilərinin hazırlanıb keçirilməsi üzrə əsas hərəkət və tədbirlərin Təqvim planı”nın hər bir hissəsi ayrı-ayrılıqda oxunub və müzakirə olunaraq təsdiq edilib.
İclasda qarşıdan gələn bələdiyyə seçkilərində vətəndaşların seçki hüquqlarını pozan hərəkətlərdən (hərəkətsizlikdən) və qərarlardan şikayətlərin araşdırılması, habelə vətəndaşların seçki hüquqlarının daha səmərəli təmin olunması məqsədilə Mərkəzi Seçki Komissiyası nəzdində ekspert qrupunun yaradılmasına dair məsələyə də baxılıb, Komissiya üzvləri və Katibliyin əməkdaşları da daxil olmaqla, Mərkəzi Seçki Komissiyası nəzdində 9 nəfərdən ibarət tərkibdə ekspert qrupu yaradılıb. Dairə seçki komissiyaları nəzdində Seçki Məcəlləsinə uyğun şəkildə 3 nəfərdən ibarət ekspert qruplarının yaradılması isə seçki dairələrinin dairə seçki komissiyalarına həvalə edilib.
Komissiyanın iclasında 2025-ci il yanvarın 29-na təyin edilmiş bələdiyyə seçkilərində namizədliyin qeydə alınması məsələsinə Mərkəzi Seçki Komissiyasında baxılması zərurəti yarandığı halda təqdim edilmiş imza vərəqələrindəki imzaların və digər məlumatların düzgünlüyünün yenidən yoxlanılması üçün Komissiya nəzdində aidiyyəti qurumların mütəxəssislərindən ibarət İşçi qrupu yaradılıb və Mərkəzi Seçki Komissiyasının üzvü İşçi qrupunun rəhbəri təyin olunub.

Next municipal elections have been appointed in Azerbaijan
The Central Election Commission (CEC) conducted the next session chaired by Mr.Mazahir Panahov on November 27, 2024.
The issue of setting the next municipal elections in the Republic of Azerbaijan was discussed at the meeting. Chairman M. Panahov gave detailed information about the requirements of the relevant legislation and drew attention to the relevant draft decision. The next municipal elections were scheduled for January 29, 2025 by the unanimous decision of the commission members. The chairman also said that the elections will be held in 685 municipalities and will cover 118 constituencies.
Then, each part of the "Calendar plan of the main actions and events for the preparation and holding of municipal elections in the Republic of Azerbaijan" was read separately, discussed and approved.
In the meeting, the issue of creating an expert group under the Central Election Commission was also considered in order to investigate complaints about actions (inaction) and decisions that violate the electoral rights of citizens in the upcoming municipal elections, as well as to more effectively ensure the electoral rights of citizens. An expert group consisting of 9 members was established under the Commission. In accordance with the Election Code, the creation of three-person expert groups under the district election commissions was entrusted to the constituency election commissions of the constituencies.
At the meeting of the Commission, in the event that it is necessary to review the issue of registration of candidacy in the municipal elections scheduled for January 29, 2025 at the Central Election Commission, a working group consisting of experts from relevant institutions was established under the Commission to re-verify the correctness of the signatures and other information on the submitted signature sheets, and the Central Election Commission member was appointed head of the working group.
Current issues were also discussed at the meeting, which was also attended by representatives of media outlets.