2024-cü il noyabrın 26-da Mərkəzi Seçki Komissiyasının iclası keçirilib
Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə 2024-cü il noyabrın 26-da Mərkəzi Seçki Komissiyasının iclası keçirilib. Əvvəlcə Komissiyanın 6 noyabr 2024-cü ildə keçirilmiş iclasının protokolu təsdiq edilib.
Sonra bəzi seçki dairələrinin hüdudlarında qismən dəyişiklik edilməsi məsələsinə baxılıb. Diqqətə çatdırılıb ki, “Azərbaycan Respublikasında bələdiyyələrin birləşməsi yolu ilə yeni bələdiyyələrin yaradılması haqqında” Qanuna əsasən bələdiyyələrin birləşməsi yolu ilə yeni bələdiyyələr yaradılıb. Həmçinin “Bələdiyyələrin əraziləri və torpaqları haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa Əlavə - “Azərbaycan Respublikasında bələdiyyələrin siyahısı”nda dəyişiklik edilməsi barədə” Qanunla “Azərbaycan Respublikasında bələdiyyələrin siyahısı” yeni redaksiyada verilib. Qeyd olunanlarla əlaqədar olaraq, Mərkəzi Seçki Komissiyasında fəaliyyət göstərən seçki dairələrinin sərhədlərinin müəyyən edilməsi üzrə komissiya Seçki Məcəlləsinin tələblərinə uyğun müvafiq tənzimləmələri həyata keçirmək məqsədilə bəzi seçki dairələrinin hüdudlarında qismən dəyişiklik edilməsinə dair təkliflərini Mərkəzi Seçki Komissiyasına təqdim edib. Komissiya üzvlərinin geniş və hərtərəfli müzakirəsindən sonra yerli şərait və digər şərtlər də nəzərə alınmaqla, qanunvericiliyin tələblərinə uyğun şəkildə seçicilər üçün maksimum əlverişli şərait yaradılmasının zəruriliyi diqqətdə saxlanılaraq, bəzi seçki dairələrinin hüdudlarında qismən dəyişiklik edilməsinə və Komissiyanın rəsmi internet səhifəsində bununla bağlı müvafiq bazadakı informasiyanı yeniləməklə ictimaiyyətin məlumatlandırılmasının təmin olunmasına qərar verilib.
İclasda daha sonra Mərkəzi Seçki Komissiyasının normativ xarakterli aktlarına dair məsələyə baxılıb və Komissiyanın qərarı ilə bəzi normativ xarakterli aktlar son dövrlər qanunvericilikdə edilmiş dəyişikliklərə uyğunlaşdırılıb.
Media subyektlərinin nümayəndələri tərəfindən geniş işıqlandırılan iclasda, həmçinin bir sıra seçki dairələri dairə seçki komissiyalarının tərkibində dəyişiklik olunub və cari məsələlərə baxılıb.

Central Election Commission conducted the session on November 26, 2024
A meeting of the Central Election Commission was held on November 26, 2024 under the chairmanship of Mazahir Panakhov. First, the protocol of the meeting of the Commission held on November 6, 2024 was approved.
Then the issue of partial changes in the boundaries of some constituencies was considered. It was brought to attention that according to the Law "On creation of new municipalities through the merger of municipalities in the Republic of Azerbaijan", new municipalities were created through the merger of municipalities. Also, the Addition to the Law of the Republic of Azerbaijan "On Territories and Lands of Municipalities" - "On Amendments to the List of Municipalities in the Republic of Azerbaijan" and the "List of Municipalities in the Republic of Azerbaijan" was issued in a new edition. In connection with the above, the commission for determining the boundaries of constituencies operating in the Central Election Commission has submitted its proposals to the Central Election Commission to partially change the boundaries of some constituencies in order to implement relevant regulations in accordance with the requirements of the Election Code. After a wide and comprehensive discussion of the members of the Commission, taking into account the local conditions and other conditions, keeping in mind the need to create the most favorable conditions for the voters in accordance with the requirements of the legislation, it is necessary to partially change the boundaries of some constituencies and inform the public by updating the information in the relevant database on the official website of the Commission.
In the meeting, the issue of normative acts of the Central Election Commission was discussed, and by the decision of the Commission, some normative acts were adapted to the changes made in the legislation in recent times.
At the meeting, which was widely covered by representatives of the media outlets, the composition of the constituency election commissions of a number of constituencies was changed and current issues were discussed.