2024-cü il sentyabrın 14-də Mərkəzi Seçki Komissiyasının növbəti iclası keçirilib
Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə 2024-cü il sentyabrın 14-də Mərkəzi Seçki Komissiyasının növbəti iclası keçirilib. Əvvəlcə Komissiyanın 12 sentyabr 2024-cü il tarixli iclasının protokolu təsdiq edilib.
Sonra 2024-cü il sentyabrın 1-də keçirilmiş Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə növbədənkənar seçkilərlə əlaqədar ərizəçilərin, maraqlı subyektlərin və media mənsublarının da iştirakı ilə Mərkəzi Seçki Komissiyasına daxil olmuş müraciətlərə baxılıb. Komissiya üzvlərinin geniş müzakirəsinin ardınca, vətəndaşların seçki hüquqlarının daha səmərəli təmin edilməsi üçün qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş müddətdə və qaydada, operativ şəkildə baxılan müraciətlərlə bağlı müvafiq qərarlar qəbul olunub.
Daxil olan müraciətlərin və müxtəlif mənbələrdən əldə edilən məlumatların ərizəçilərin özlərinin də bilavasitə iştirakı ilə tamamilə şəffaf, hərtərəfli və obyektiv araşdırılmasının nəticəsi olaraq, seçicilərin iradəsinin müəyyənləşdirilməsinin qeyri-mümkünlüyünə və seçki qanunvericiliyinə uyğun olmayan digər hallara görə 42 saylı Sumqayıt birinci seçki dairəsinin 27 saylı seçki məntəqəsi üzrə səsvermənin nəticələri etibarsız hesab edilib.

Central Election Commission conducted the next session on September 14, 2024
The Central Election Commission (CEC) conducted the next session chaired by Mr.Mazahir Panahov on September 14, 2024. Firstly, the session minute of the Commission dated 12 September 2024 was approved.
Then, with the participation of applicants, interested subjects and members of the media regarding the extraordinary elections to the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan held on September 1, 2024, the appeals submitted to the Central Election Commission were reviewed. Following the extensive discussion of the members of the commission, appropriate decisions were made regarding the appeals, which were processed promptly, within the time frame and in the order provided by the legislation, in order to ensure the electoral rights of the citizens more effectively.
As a result of a completely transparent, comprehensive and objective investigation of the incoming applications and information obtained from various sources with the direct participation of the applicants themselves, due to the impossibility of determining the will of the voters and other circumstances that are not in accordance with the election legislation, at the polling station No. 27 of the first electoral district of Sumgait No. 42 the voting results were considered invalid.
Current issues were also discussed at the meeting, which was widely covered by media representatives.