Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri Türk Dövlətləri Təşkilatının nümayəndə heyəti ilə görüşüb
Avqustun 29-da Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) sədri Məzahir Pənahov Milli Məclisə qarşıdan gələn seçkiləri izləmək üçün ölkəmizdə səfərdə olan Türk Dövlətləri Təşkilatı Baş katibinin müavini Ömer Kocamanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Sədr M.Pənahov görüşdən və Türk Dövlətləri Təşkilatının qarşıdan gələn seçkilərdə müşahidəçilik missiyası həyata keçirməyindən məmnunluğunu ifadə edib. O, Milli Məclisə seçkilərin ilk dəfə Azərbaycanın bütün suveren ərazilərində keçiriləcəyini, bütün seçki iştirakçılarına hərtərəfli şərait və geniş imkanlar təmin olunduğunu bildirib. MSK sədri qeyd edib ki, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə seçkilərin yüksək səviyyədə hazırlanıb keçirilməsi xüsusi diqqət mərkəzində saxlanılıb, həmin ərazilərdə səsvermə hüququna malik 42 mindən artıq seçicinin öz konstitusion hüquqlarını reallaşdırmaları üçün 54 seçki məntəqəsi yaradılıb.
Türk Dövlətləri Təşkilatı Baş katibinin müavini Ömer Kocaman MSK-dakı səmimi görüşə görə nümayəndə heyəti adından təşəkkürünü bildirib, Milli Məclisə seçkilərin müşahidəsində iştirak etməkdən şad olduqlarını deyib və prosesləri fəal şəkildə müşahidə edəcəklərini vurğulayıb. Beynəlxalq müşahidəçilər, həmçinin Milli Məclisə seçkilərə hazırlıq istiqamətində görülmüş işlərlə maraqlanıblar.
MSK sədri seçkilərin geniş aşkarlıq mühitində azad və ədalətli keçirilməsi məqsədilə gerçəkləşdirilən irimiqyaslı layihələr barədə məlumat verib. M.Pənahov bildirib ki, Milli Məclisə seçkilərdə 990 namizəd mübarizə aparır və onların sərbəst seçkiqabağı təşviqatı üçün qanunvericiliyin tələblərinə uyğun bütün imkanlar yaradılıb. O, eyni zamanda diqqətə çatdırıb ki, seçkilərin müşahidəsinə 600-dən artıq beynəlxalq və 112 mindən artıq yerli müşahidəçi qoşulub, bütün ölkə coğrafiyasını əhatə edən 1000 seçki məntəqəsində səsvermə günü proseslərini heç bir qeydiyyat tələb olunmadan, birbaşa və fasiləsiz müşahidə etmək üçün veb-kamera quraşdırılıb. Komissiya sədri ölkədəki siyasi partiyaların və vətəndaş cəmiyyəti institutlarının seçkilərin müşahidəsində xüsusilə fəallıq göstərdiyini və çoxsaylı müşahidəçiləri ilə proseslərin müşahidəsinə qatıldıqlarını vurğulayıb.
Ətraflı məlumat üçün minnətdarlığını bildirən nümayəndə heyətinin üzvləri qarşıdan gələn seçkilərdə MSK-ya müvəffəqiyyətlər arzulayıb, seçkilərin xalqımız üçün xeyirli və uğurlu olmasını diləyiblər.
Görüş çərçivəsində, həmçinin seçkilərlə bağlı müxtəlif məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi və müzakirələr aparılıb.

Chairman of the Central Election Commission met with the delegation of the Organization of Turkic States
On August 29, 2024 Mr.Mazahir Panahov, Chairman of the Central Election Commission (CEC) met with a delegation led by Mr. Omer Kocaman, Deputy Secretary General of the Organization of Turkic States (OTS), who is visiting the country to monitor the upcoming Elections to the Milli Majlis.
Chairman M.Panahov expressed his satisfaction with the meeting and welcomed the Organization of Turkic States' mission to observe the forthcoming elections. He highlighted that for the first time, the Elections to the Milli Majlis would be held across all sovereign territories of Azerbaijan, ensuring that all participants would have the necessary conditions and opportunities to engage in the electoral process. CEC Chairman also informed that the top-level preparation and conduct of the elections in the territories liberated from occupation had always been focused on and 54 polling stations were created in those areas for more than 42 thousand voters who possess the voting right to implement their constitutional rights.
Mr.Omer Kocaman, Deputy Secretary General of the Organization of Turkic States thanked on behalf of the delegation for the warm reception. He expressed his pleasure in participating as an observer in the Elections to the Milli Majlis and emphasized his commitment to actively monitoring the proceedings. The international observers also showed interest in the preparations made for the upcoming Elections to the Milli Majlis.
CEC Chairman informed on large-scale projects carried out for free and fair conduct of the elections within the atmosphere of transparency. M.Panahov stated that 990 candidates competed in the Elections to the Milli Majlis and all of them had been fully facilitated to hold independent pre-election campaign in accordance with the requirements of legislation. He also emphasized that the observation of the elections would be joined by more than 600 international and more than 112 thousand local observers, meanwhile, webcams had been installed in 1000 polling stations which covered the whole geography of the country to monitor the voting day processes directly and incessantly without any requirement of registration. The Commission Chairman also noted that the political parties and civil society institutions showed specific activity in the observation of elections and joined the monitoring of the processes with their large number of observers.
The delegation members who thanked for broad information wished success to CEC in the forthcoming elections and hope for the elections to be sufficient and successful for the people.
During the meeting, the parties exchanged views and discussed various issues related to the election process.