2024-cü il avqustun 27-də Mərkəzi Seçki Komissiyasının növbəti iclası keçirilib
Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə 2024-cü il avqustun 27-də Mərkəzi Seçki Komissiyasının növbəti iclası keçirilib. Əvvəlcə Komissiyanın 22 avqust 2024-cü il tarixli iclasının protokolu təsdiq edilib.
Sonra 2024-cü il sentyabrın 1-nə təyin edilmiş Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə növbədənkənar seçkilərdə 125 saylı Zəngilan – Qubadlı seçki dairəsi üzrə qeydə alınmış namizəd barədə məlumatın seçki dairəsinin məntəqə seçki komissiyalarının məlumat lövhələrində yerləşdirilməsi məsələsinə baxılıb. Bildirilib ki, sözügedən seçki dairəsi üzrə qeydə alınmış namizəd Nəsiman Qara oğlu Yaqublu cari il avqustun 25-də yol-nəqliyyat hadisəsi nəticəsində vəfat edib. Eyni zamanda diqqətə çatdırılıb ki, seçki bülletenləri qanunvericilikdə nəzərdə tutulan müddətdə çap olunaraq seçki dairələrinin dairə seçki komissiyalarına çatdırılıb. Mərkəzi Seçki Komissiyası Seçki Məcəlləsinin tələblərinə əsasən yuxarıda göstərilənlərə dair müvafiq məlumatın seçki dairəsinin məntəqə seçki komissiyalarının məlumat lövhəsində yerləşdirilməsinə qərar verib və qərarın icrası 125 saylı Zəngilan – Qubadlı seçki dairəsinin dairə seçki komissiyasına həvalə olunub.
İclasda qarşıdan gələn seçkilərlə əlaqədar Mərkəzi Seçki Komissiyasına daxil olmuş müraciətə də baxılıb. Beynəlxalq müşahidə missiyası təmsilçiləri, media mənsubları və maraqlı subyektlərin bilavasitə iştirakı ilə Komissiya üzvlərinin geniş müzakirəsi nəticəsində, vətəndaşların seçki hüquqlarının daha səmərəli təmin olunması üçün müraciətlə bağlı qanunvericiliyin tələblərinə uyğun müvafiq qərar qəbul edilib.

Central Election Commission conducted the next session on August 27, 2024
The Central Election Commission (CEC) conducted the next session chaired by Mr.Mazahir Panahov on August 27, 2024. Firstly, the Commission’s session minute dated 22 August, 2024 was approved.
Later, the issue on placing the information about the registered candidate for the Zangilan-Gubadli Con.EC # 125 on the information boards of the Precinct Election Commissions of the electoral constituency in the early Elections to the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, appointed to September 1, 2024 was considered. It was reported that Nasiman Gara Yagublu, registered candidate for the foregoing constituency died as a result of a traffic accident on August 25, 2024. Meanwhile, it was also informed that the ballot papers were printed and delivered to the Constituency Election Commissions within the period stipulated by the legislation. According to the requirements of the Election Code, the Central Election Commission decided to place relevant information on the above-mentioned data on the information board of the Precinct Election Commissions of the electoral constituency and the implementation of the decision was entrusted to Zangilan-Gubadli Con.EC # 125.
The appeal filed to CEC regarding the forthcoming elections was also examined at the session. As a result of broad discussion by the Commission members with the direct participation of the representatives of international observation mission, media outlets and interested subjects, relevant decision was adopted as implied in the legislation in regard with the appeal to ensure citizens’ election rights more effectively.