Seçkilərlə əlaqədar veb-kameralara texniki nəzarət mərkəzinə baxış keçirilib
Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) sədri Məzahir Pənahov, rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev və Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin rəisi İlqar Musayev qarşıdan gələn Milli Məclisə seçkilərlə əlaqədar avqustun 27-də Komissiyanın inzibati binasında yerləşən veb-kameralara texniki nəzarət mərkəzinə baxış keçiriblər.
Onlar proseslərin gedişi ilə yaxından tanış olub, seçkilərin şəffaflığının təmin edilməsində mühüm əhəmiyyət daşıyan veb-kameraların quraşdırılmasında seçki qanunvericiliyinin tələblərinə dəqiqliklə riayət olunmasının önəmini vurğulayıb və zəruri tövsiyələrini mütəxəssislərin diqqətinə çatdırıblar.
Milli Məclisə seçkilərdə veb-kameraların tətbiqi layihəsini sıx əməkdaşlıq şəraitində birgə reallaşdıran qurumların rəhbərlərinə veb-kameraların quraşdırılması, tənzimlənməsi və seçki gününə tam hazır vəziyyətə gətirilməsi istiqamətində intensiv şəkildə aparılan son hazırlıq işləri barədə məlumat verilib.
Media mənsublarının operativ işıqlandırdıqları tədbirdə bildirilib ki, Azərbaycanda keçirilən seçkilər daim fərqli aşkarlıq institutlarının, çoxsaylı yerli və beynəlxalq müşahidəçilərin, media nümayəndələrinin sərbəst iştirakı ilə xarakterizə olunub. İnformasiya-kommunikasiya texnologiyalarının ən son nailiyyətlərinin uğurla tətbiqi nəticəsində şəffaflığın miqyası daha da genişlənib, bütün seçki günü proseslərini hər hansı bir maneə ilə rastlaşmadan, əvvəldən axıradək fasiləsiz müşahidə aparmaq imkanı yaranıb.
Qeyd olunub ki, ilk dəfə ölkəmizin bütün suveren ərazilərində keçirilməklə əlamətdar ictimai-siyasi hadisəyə çevrilən Milli Məclisə seçkilərdə də müxtəlif metod və vasitələrdən istifadə edilməklə şəffaflığın yüksək səviyyədə təminatına xüsusi diqqət yetirilib. Belə ki, 16 ildir müvəffəqiyyətlə reallaşdırılan və səmərəliliyi ilə öz təsdiqini tapmış veb-kamera layihəsi qarşıdan gələn seçkilərdə də davam etdirilir. Seçki günü – sentyabrın 1-də səsvermə məntəqələrində proseslərin tamamilə müşahidə edilməsi məqsədilə 1000 seçki məntəqəsində texniki parametrləri daha da gücləndirilərək təkmilləşdirilmiş və yüksək görüntü effektinə malik veb-kamera quraşdırılıb. İnternet istifadəçiləri seçki günü istər ölkə daxilindən, istərsə də ölkə hüdudlarından kənarda Mərkəzi Seçki Komissiyasının rəsmi internet səhifəsinə daxil olmaqla, heç bir qeydiyyat tələb edilmədən bütün prosesləri - səsvermə, səslərin sayılması və nəticələrin müəyyənləşdirilməsini arasıkəsilmədən birbaşa müşahidə etmək imkanına malik olacaqlar.
Tədbir zamanı, həmçinin media mənsubları Milli Məclisə seçkilərə hazırlıqların gedişi barədə məlumatlandırılıb və jurnalistlərin sualları cavablandırılıb.

Regarding the Elections, Technical Supervision Center of Webcams visited
Regarding the forthcoming early Elections to the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, Mr.Mazahir Panahov, Chairman of the Central Election Commission (CEC), Mr.Rashad Nabiyev, Minister of Digital Development and Transport and Mr.Ilgar Musayev, Chair of Special Communication and Information Security State Service visited Technical Supervision Center of Webcams located at the Commission premises on August 27, 2024.
They got familiarized with the processes and emphasized on the essence of abiding by the requirements of the election legislation in the process of installing webcams to ensure transparency in elections and provided important recommendations for the specialists.
The heads of the organizations implementing the project of using webcams in the Elections to the Milli Majlis within the atmosphere of close cooperation were informed on final preparation works carried out intensively in connection with the installation, regulation and setting ready of webcams for the E-Day.
It was informed at the event broadcasted thoroughly by the media representatives that the elections held in Azerbaijan had always been featured with independent participation of different institutions of transparency, many local and international observers and media representatives. The effective application of the latest innovative achievements of information and communication technologies fully ensures the continuous monitoring of the processes from the beginning to the end, full and inclusive observation on the voting day, thus ensuring further transparency in the elections.
It was stated that the guarantee of transparency had always been focused in the Elections to the Milli Majlis held in all sovereign territories of the country which had turned an important event in the social and political life of the republic. So that, the practice of using webcams, successfully applied in the election experience for 16 years, will still be continued to be carried out in the forthcoming elections.
Webcams, technical parameters and high view quality of which had been strengthened were installed in 1000 polling stations for the monitoring of the processes in the polling stations On Election Day – September 1, 2024.
The foregoing web-cameras will allow internet users either inside the country or abroad opportunity of continuously observing all the processes at the polling station – voting, counting of votes and determination of results through the access of the CEC official website on the voting day without any requirement of registration.
During the event media representatives were also informed on the latest preparation works for the Elections to the Milli Majlis and journalists’ questions were responded to.