MSK dairə seçki komissiyalarının informasiya texnologiyaları üzrə mütəxəssisləri üçün praktiki seminarlara start verib
Mərkəzi Seçki Komissiyası qarşıdan gələn Milli Məclisə növbədənkənar seçkilərlə əlaqədar genişmiqyaslı maarifləndirmə proqramı çərçivəsində avqustun 21-dən etibarən növbəti layihəyə – dairə seçki komissiyalarının informasiya texnologiyaları üzrə mütəxəssisləri üçün praktiki seminarlara başlayıb.
Layihənin əsas hədəfi seçki günü məlumatlarının operativ şəkildə ictimailəşdirilməsi və beləliklə aşkarlığın və şəffaflığın həmin gün də yüksək səviyyədə təmin edilməsidir.
Seminarlar çərçivəsində dairə seçki komissiyalarının informasiya texnologiyaları üzrə mütəxəssisləri Dövlət Avtomatlaşdırılmış İnformasiya Sisteminin (DAİS) ümumi fəaliyyəti və yenilənərək daha da təkmilləşdirilən imkanları barədə ətraflı məlumatlandırılır, DAİS üzərindən tətbiq olunan proqram təminatlarından birbaşa və praktiki istifadə təmin edilir, eləcə də yaranan suallara yerindəcə əyani şəkildə aydınlıq gətirilir.
İnformasiya texnologiyaları üzrə mütəxəssislərə xüsusi proqram modullarından praktiki məşğələlərlə test rejimində işləməyə də şərait yaradılır ki, bu da Milli Məclisə seçkilər günü həm seçicilərin fəallığı, həm də səsvermənin nəticələrinə dair protokol məlumatlarının Mərkəzi Seçki Komissiyasına ötürülməsi üçün proqram təminatlarını dərindən mənimsəmələrinə imkan verir.
Dairə seçki komissiyalarının informasiya texnologiyaları üzrə mütəxəssislərinin bilik, bacarıq və işgüzar vərdişlərinin gücləndirilməsində mühüm rolu olan praktiki seminarların avqustun 23-dək davam etməsi nəzərdə tutulur.

CEC started seminars for specialists on information technologies of Constituency Election Commissions
Within the frame of large-scale educational program in regard with the early Elections to the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, the Central Election Commission launched the following project – practical seminars for specialists on information technologies (IT) of Constituency Election Commissions (Con.ECs) from August 21, 2024.
The main purpose to carry out the project is the awareness-raising on efficient publication of the Election Day information, thereby ensuring openness and transparency further.
During the seminars the IT specialists of the Con.ECs are provided with detailed information on general function, also the updated and improved opportunities of the State Automated Information System (SAIS) to provide them with direct and practical use of software, as well as, to clarify the issues interesting to the participants.
Within the framework of the seminars, IT specialists are also facilitated in a test mode in practical workshops, using a special program for direct transfer of the information on voter turnout and protocol voting results to CEC on the day of the Elections to the Milli Majlis, thus further improving their practical knowledge, experience and professional skills and also, facilitating to use the SAIS system accurately, promptly and conveniently on Election Day.
Practical seminars for IT specialists of Constituency Election Commissions which plan an important role in strengthening knowledge and professional skills of the IT specialists of Con.ECs are scheduled to last until August 23, 2024.