Milli Məclisə seçkilərlə əlaqədar seçki bülletenlərinin çapına başlanılıb
2024-cü il sentyabrın 1-nə təyin edilmiş Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə növbədənkənar seçkilərlə əlaqədar seçki bülletenlərinin çapına başlanılıb.
Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) sədri Məzahir Pənahov avqustun 15-də Komissiya üzvləri və Katibliyin təmsilçiləri ilə birlikdə çap prosesinin gedişi və bununla bağlı yaradılmış şəraitlə tanış olub.
MSK sədri seçki bülletenlərinin əsas seçki sənədlərindən biri olduğunu və vətəndaşların öz konstitusion hüquqlarını reallaşdırmasında mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb. O diqqətə çatdırıb ki, seçki bülletenləri qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş müddətdə və qaydada çap edilib başa çatdırılmalı, bütün proses ərzində Seçki Məcəlləsinin müvafiq müddəalarına dəqiqliklə əməl olunmalıdır. Sədr M.Pənahov, həmçinin Seçki Məcəlləsinə əsasən seçki bülletenlərinin mətni, forması, sayı və hazırlanma qaydasına dair tələblərin MSK-nın qərarı ilə müəyyən olunduğunu və Milli Məclisə seçkilərdə 6516567 (altı milyon beş yüz on altı min beş yüz altmış yeddi) seçki bülleteni hazırlanacağını bildirib. Komissiya sədri seçki bülletenlərinin çapı və aidiyyəti üzrə aşağı seçki komissiyalarına paylanılması ilə bağlı zəruri tövsiyələrini də diqqətə çatdırıb.
Proseslə tanışlıqdan sonra MSK sədri Məzahir Pənahov həm seçki bülletenlərinin çapı, həm də ümumiyyətlə Milli Məclisə seçkilərə hazırlıqların gedişi barədə media mənsublarına açıqlama verib, fikirlərini bölüşüb və jurnalistlərin suallarını cavablandırıb.
Qeyd etmək lazımdır ki, seçki bülletenlərinin çap prosesi zəruri təhlükəsizliyin təmin edilməsi şərti ilə beynəlxalq təşkilatlar, seçki müşahidə missiyaları, media nümayəndələri və seçkilərin iştirakçısı olan bütün maraqlı subyektlər üçün tamamilə açıq həyata keçirilir.

Ballot Papers for the Elections to the Milli Majlis started to be printed
Regarding the early Elections to the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan appointed to September 1, 2024, ballot papers started to be printed.
On August 15, 2024, Mr. Mazahir Panahov, Chairman of the Central Election Commission (CEC) got familiar with the printing process and created conditions together with the Commission members and Secretariat officials.
CEC Chairman stated that ballot papers were one of the basic electoral documents and emphasized on the essence of ballot papers which were of special importance for the implementation of voters’ constitutional rights. He also underlined the importance of abiding by the requirements of the Election Code in the compilation and printing of ballot papers within the manner and timeframe implied in the legislation. Chairman Mr. Mazahir Panahov informed that the text, format, number and requirements for the preparation of ballot papers are defined by the CEC decision as in compliance with the Election Code and regarding the Elections to the Milli Majlis, 6516567 (6 million five hundred and sixteen thousand, five hundred and sixty seven) ballot papers are considered to be printed. The Commission Chairman also provided his recommendations for the printing and handling of the ballot papers to the lower election commissions within the timeframe and manner as determined in the legislation.
After the familiarization with the printing process of ballot papers, CEC Chairman provided detailed information on the latest preparation works for the top-level preparation and conduct of the Elections to the Milli Majlis, thereby sharing his views and replying to the questions addressed by the journalists.
It is worth noting that the printing process is implemented in fully open and transparent atmosphere for the all election stakeholders, international organizations, and election observation missions and media representatives upon ensuring security.