Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri Müstəqil Dövlətlər Birliyinin nümayəndə heyəti ilə görüşüb
Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) sədri Məzahir Pənahov avqustun 13-də Milli Məclisə qarşıdan gələn seçkiləri izləmək üçün ölkəmizdə səfərdə olan Müstəqil Dövlətlər Birliyi (MDB) Baş katibinin müavini Nurlan Seytimovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Müşahidə missiyasının üzvlərini salamlayan sədr M.Pənahov, Milli Məclisə seçkilər ərəfəsində keçirilən görüşdən məmnunluğunu bildirib. O, rəhbərlik etdiyi qurumun daim şəffaf fəaliyyət göstərdiyini, əməkdaşlığa açıq olduğunu vurğulayıb və diqqətə çatdırıb ki, beynəlxalq təşkilatlarla qarşılıqlı faydalı əlaqələrə mühüm əhəmiyyət verən MSK münasibətləri bundan sonra da davam etdirmək və daha da dərinləşdirmək niyyətindədir.
MDB Baş katibinin müavini N.Seytimov kifayət qədər sıx iş qrafikinə rəğmən, görüş üçün vaxt ayırdığına və səmimi qəbula görə MSK sədrinə minnətdarlığını ifadə edib. Nümayəndə heyətinin rəhbəri MDB missiyasının uzunmüddətli müşahidəçilərinin artıq fəaliyyətə başladığını, paytaxt Bakıda və regionlarda seçkilərə hazırlığı yaxından izlədiklərini deyib.
Sədr M.Pənahov Milli Məclisə seçkilərin ilk dəfə Azərbaycanın bütün suveren ərazilərində keçirildiyini diqqətə çatdırıb, seçki komissiyalarının fəaliyyət prinsipləri, müxtəlif statuslu seçki iştirakçılarını əhatə edən genişmiqyaslı maarifləndirmə layihələri, seçici siyahılarının dəqiqləşdirilməsi istiqamətində atılan addımlar və son hazırlıq işlərindən danışıb, eləcə də beynəlxalq müşahidəçilərin suallarını cavablandırıb.
Ətraflı məlumat üçün MSK sədrinə təşəkkür edən MDB Baş katibinin müavini Milli Məclisə seçkilərin qanunvericiliyin tələblərinə uyğun azad, ədalətli, şəffaf keçəcəyinə və Azərbaycanın gələcək inkişafına töhfə verəcəyinə əminliyini bildirib.
Görüş çərçivəsində, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi də aparılıb.

On August 13, 2024 Mr. Mazahir Panahov, Chairman of the Central Election Commission (CEC) met with a delegation led by Mr. Nurlan Seytimov, Deputy Secretary General of the Commonwealth of Independent States (CIS), who is on the official trip to the country for monitoring the forthcoming Elections to the Milli Majlis.
Having welcomed the members of the observation mission, Mr. Mazahir Panahov expressed his gratitude of the meeting in the eve of the Elections to the Milli Majlis. Chairman emphasized the CEC's dedication to openness and transparency in the elections and he noted that CEC values mutually beneficial relationships with international organizations and plans to continue and further deepen these relations.
Deputy Secretary General Mr. Seytimov expressed his gratitude to the CEC Chairman for the warm reception despite the tight schedule. Head of the delegation informed that CIS long-term observers have already begun their activities, closely monitoring election preparations in Baku and the regions.
Chairman Mr. M.Panahov emphasized on the conduct of the Elections to the Milli Majthe within the all sovereign territories of Azerbaijan for the first time, also provided detailed information about the operational principles of election commissions, large-scale educational projects for various election participants, steps taken to update voter lists, and final preparatory work for the elections, meanwhile, answered the questions of international observers.
Deputy Secretary General thanked to the CEC Chairman for the comprehensive information and expressed his sureness of the conduct of free, fair and transparent Elections to the Milli Majlis as implied in the legislation, thereby contributing to the future development of Azerbaijan.
Other issues of mutual interest were also discussed and views were shared within the frame of the meeting.