2024-cü il avqustun 12-də Mərkəzi Seçki Komissiyasının növbəti iclası keçirilib
Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə 2024-cü il avqustun 12-də Mərkəzi Seçki Komissiyasının növbəti iclası keçirilib.
Əvvəlcə 2024-cü il sentyabrın 1-nə təyin edilmiş Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə növbədənkənar seçkilərdə öz xarici partnyorları ilə birgə “exit-poll” keçirmək niyyəti ilə Vətəndaşların Əmək Hüquqlarını Müdafiə Liqası və “Tərəqqi” Sosial Tədqiqatlar İctimai Birliyi tərəfindən Mərkəzi Seçki Komissiyasına ünvanlanan müraciətlərə baxılıb. Komissiya üzvləri və iclas iştirakçıları bu barədə ətraflı məlumatlandırıldıqdan və aparılan geniş müzakirələrdən sonra sözügedən qurumların müraciətlərinin təmin edilməsinə, Milli Məclisə seçkilərdə "exit-poll” keçirmək üçün qeydə alınmalarına qərar verilib.
İclasda qarşıdan gələn seçkilərlə əlaqədar Mərkəzi Seçki Komissiyasına daxil olmuş müraciətlərə də baxılıb. Beynəlxalq müşahidə missiyası təmsilçiləri, media mənsubları və maraqlı subyektlərin bilavasitə iştirakı ilə Komissiya üzvlərinin geniş müzakirəsi nəticəsində, vətəndaşların seçki hüquqlarının daha səmərəli və effektiv təmin olunması üçün hərtərəfli və obyektiv araşdırılan müraciətlərlə bağlı qanunvericiliyin tələblərinə uyğun müvafiq qərarlar qəbul edilib.

Central Election Commission of the Republic of Azerbaijan conducted a session on August 12, 2024
The Central Election Commission (CEC) conducted the next session chaired by Mr.Mazahir Panahov on August 12, 2024.
Firstly, the appeals addressed by Citizens’ Labor Rights Protection League and “Progress” Social Research Public Union for holding "exit poll” joint with their foreign partners in the early Elections to the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, appointed to September 1, 2024 were reviewed. Following informing the Commission members and session participants on the issue and broad discussion, a decision was adopted on the implementation of the appeals and registration of the above-mentioned organizations for holding "exit poll” in the Elections to the Milli Majlis.
The appeals filed to CEC regarding the forthcoming elections were also considered at the session. As a result of thorough discussion by the Commission members with the direct participation of the representatives of international observation mission, media outlets and interested subjects, relevant decisions were adopted as implied in the legislation in regard with the appeals investigated inclusively and efficiently to ensure citizens’ election rights more effectively.