Şəkidə keçirilən seminar-müşavirədə Milli Məclisə seçkilərdə polisin xidməti fəaliyyətinə dair məsələlər müzakirə olunub
Sentyabrın 1-nə təyin edilmiş Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə növbədənkənar seçkilərlə əlaqədar Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) Daxili İşlər Nazirliyi ilə birgə layihəsi çərçivəsində iyulun 26-da Şəki şəhərində keçirilən regional seminar-müşavirədə seçkilərdə polisin xidməti fəaliyyətinə dair məsələlər ətraflı müzakirə olunub.
Seminar-müşavirədə MSK-nın və Daxili İşlər Nazirliyinin nümayəndələri, ölkəmizin şimal-qərb bölgəsində, eləcə də ətraf şəhər və rayonlarda fəaliyyət göstərən 17 seçki dairəsi üzrə dairə seçki komissiyalarının sədrləri, şəhər və rayon polis şöbələrinin məsul əməkdaşları iştirak ediblər.
Tədbir MSK-nın üzvü Bəxşeyiş Əsgərov və Şəki Şəhər Rayon Polis Şöbəsinin rəis müavini polis polkovnik-leytenantı Tural Məmişovun açılış nitqləri ilə başlayıb. Bildirilib ki, Milli Məclisə seçkilərin ölkə qanunvericiliyinin tələblərinə uyğun təhlükəsiz və demokratik şəraitdə keçirilməsində, seçki günü vətəndaşların öz iradəsini sərbəst və azad ifadə etməsində ictimai asayişin qorunması mühüm amillərdən biridir.
Qeyd olunub ki, Azərbaycanda hökm sürən sabitliyin, demokratik prinsiplərə əsaslanan seçki qanunvericiliyinin mövcudluğu əvvəlki seçkilər kimi, Milli Məclisə seçkilərin də azad, ədalətli və şəffaf keçəcəyini, vətəndaşların konstitusion hüquqlarının təmin olunacağını tam əminliklə deməyə əsas verir.
Sonra MSK-nın üzvü Tofiq Həsənov “Seçki subyektləri, onların hüquq və vəzifələri. Seçki subyektlərinin fəaliyyətinə qanunsuz müdaxilənin yolverilməzliyi” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Bildirilib ki, MSK Milli Məclisə seçkilər ərəfəsində maarifləndirmə tədbirlərinə xüsusi diqqət ayırır. Belə seminar-müşavirələrin seçki hüququnun həyata keçirilməsində ictimaiyyətin, seçicilərin, bütün seçki subyektlərinin maarifləndirilməsi baxımından xüsusi əhəmiyyəti var.
Seminar-müşavirədə daha sonra Daxili İşlər Nazirliyinin Baş İctimai Təhlükəsizlik İdarəsində idarə rəisi Sənan Əliyev “Seçki kampaniyası dövründə və seçkilərin keçirildiyi gün ictimai qaydanın təmin edilməsi ilə bağlı polis əməkdaşlarının hüquq və vəzifələri. Seçkidən sonrakı dövrdə seçki bülletenlərinin və digər seçki sənədlərinin dairə və Mərkəzi Seçki Komissiyasına gətirilməsi zamanı təhlükəsizlik tədbirlərinin görülməsi” mövzusunda təqdimatla çıxış edib.
Diqqətə çatdırılıb ki, seçki kampaniyası dövründə və seçkilərin keçirildiyi gün dairə və məntəqə seçki komissiyaları nümayəndələrinin polisin fəaliyyəti ilə bağlı qaldırdıqları bütün məsələlər operativ qaydada həll olunacaq. Seçki bülletenləri saxlanılan dairə və məntəqələrin mühafizəsinin təşkil edilməsi, səsvermədən əvvəl bülletenlərin Mərkəzi Seçki Komissiyasından dairə seçki komissiyalarına və oradan seçki məntəqələrinə, seçki qurtardıqdan sonra isə seçki məntəqələrindən dairə seçki komissiyalarına və oradan Mərkəzi Seçki Komissiyasına gətirilməsi zamanı mühafizənin təmin edilməsi üçün bütün zəruri tədbirlər görüləcək.

Issues on service activity of the police in the Elections to the Milli Majlis were discussed at the seminar conference held in Sheki
In regard with the early Elections to the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan appointed to September 1, 2024, the issues on service activity of the police in the elections were discussed at the regional seminar conference held in Sheki city on July 26, 2024 within the joint project of the Central Election Commission (CEC) with the Ministry of Interior.
The seminar conference was attended by the representatives of CEC and Ministry of Interior, as well as, chairmen of 17 Constituency Election Commissions (Con.ECs) functioning in the surrounding towns and regions, officials of town and regional police offices.
The event started with the introductory speeches by Mr. Bakhsheyish Asgarov, CEC Member and Mr. Tural Memishov, Deputy Chief, police colonel lieutenant of Sheki city Regional Police Department. It was informed on one of the most important factors – protection of public tranquility in secure and democratic conduct of elections and free and independent expression of will by citizens on Election Day as in compliance with the legislation of the country.
It was stated that the existence of stability and election legislation basing on democratic principles in Azerbaijan grants opportunity to ensure free, fair and transparent conduct of the Elections to the Milli Majlis like previous elections, thereby implementation of citizens’ constitutional rights.
Later, Mr. Tofig Hasanov, CEC Member presented on “Election stakeholders, their rights and duties. Prevention of undue intervention in the activity of election stakeholders”. It was informed that educational activities had been focused further in the eve of the Elections to the Milli Majlis. The alike seminar conferences contribute at awareness-raising of the community, voters and all the election actors in regard with the implementation of the election right.
During the seminar conference Mr. Senan Aliyev, Chief of office at Public Security Office under the Ministry of Interior presented on “The rights and duties of the police in ensuring public tranquility on the day of holding elections and in the period of election campaign. Undertake of the security measures during transfer of ballot papers and other electoral documents to Constituency Election Commissions and Central Election Commission in post-election period”.
It was informed that all the issues regarding the police activity, raised by the representatives of Constituency and Precinct Election Commissions (Con.ECs and PECs) in the period of election campaign and on the day of holding elections would be settled efficiently and timely. All necessary measures will be undertaken to arrange security of the of the Con.ECs and PECs where ballot papers have been preserved in, to ensure security during transfer of ballot papers from CEC to Con.ECs and from there to election precincts before the voting and after the elections from election precincts to Con.ECs and from there to CEC.