Mərkəzi Seçki Komissiyasının Daxili İşlər Nazirliyi ilə birgə layihəsi çərçivəsində Gəncədə seminar-müşavirə keçirilib
2024-cü il sentyabrın 1-nə təyin edilmiş Milli Məclisə növbədənkənar seçkilərlə əlaqədar Mərkəzi Seçki Komissiyasının Daxili İşlər Nazirliyi (DİN) ilə birgə layihəsi çərçivəsində Gəncədə seminar-müşavirə keçirilib.
Gəncə 2-ci polis şöbəsində keçirilən seminar-müşavirədə Mərkəzi Seçki Komissiyasının üzvü Qabil Orucov, Gəncə Şəhər Baş Polis İdarəsinin rəis müavini Mehman İbrahimov, Mərkəzi Seçki Komissiyasının və Daxili İşlər Nazirliyinin nümayəndələri, dairə seçki komissiyalarının sədrləri, polis idarələri və şöbələrinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirdə Milli Məclisə seçkilərin hazırlanıb keçirilməsində, seçkiqabağı təşviqat dövründə, habelə səsvermə günü və ondan sonrakı proseslərdə polis əməkdaşlarının qanunvericiliklə müəyyənləşdirilmiş rol və vəzifələrindən danışılıb.
Mərkəzi Seçki Komissiyası Katibliyinin müdiri İlqar Əlizadə tədbirdə seçki subyektləri, onların hüquq və vəzifələri, seçki subyektlərinin fəaliyyətinə qanunsuz müdaxilənin yolverilməzliyi mövzusunda çıxış edib.
Sonra DİN-in Baş İctimai Təhlükəsizlik İdarəsində idarə rəisi Sənan Əliyev seçki kampaniyası dövründə və seçkilərin keçirildiyi gün ictimai qaydanın təmin edilməsi ilə bağlı polis əməkdaşlarının hüquq və vəzifələri, seçkidən sonrakı dövrdə seçki bülletenlərinin, digər seçki sənədlərinin dairə və Mərkəzi Seçki Komissiyasına gətirilməsi zamanı təhlükəsizlik tədbirlərinin görülməsi barədə məlumat verib.

Seminar conference was held in Ganja as part of joint project of Central Election Commission with the Ministry of Internal Affairs
A seminar-conference was held in Ganja as part of a joint project of the Central Election Commission and the Ministry of Internal Affairs (MIA) in regard with the early Elections to the Milli Majlis, appointed to September 1, 2024.
Mr. Gabil Orujov, Member of the Central Election Commission, Mr. Mehman Ibrahimov, Deputy Chief of the Ganja City Police Office General, representatives of the Central Election Commission and the Ministry of Internal Affairs, chairmen of Constituency Election Commissions (Con.ECs), representatives of police offices and departments took part at the seminar conference held in the 2nd police department of Ganja.
At the event it was informed about the roles and duties of police officers determined by legislation in the preparation and conduct of the Elections to the Milli Majlis, during the pre-election campaign period, as well as on the voting day and the subsequent processes.
Mr. Ilgar Alizadeh, Head of the Secretariat of the Central Election Commission spoke about election stakeholders, their rights and duties, as well as the inadmissibility of illegal interference in the activities of electoral subjects at the event.
Later, Mr. Sanan Aliyev, Chief of the Public Security Office General at the Ministry of Internal Affairs informed about the rights and duties of the police officers regarding the maintenance of public order during the election campaign and on the day of the elections, security measures during the transfer of ballot papers and other election documents to the Constituency Election Commissions and Central Election Commission in the post-election period.