MSK-nın Şəkidə keçirdiyi regional seminar-müşavirədə seçki mübahisələrinin həllinə dair məsələlər müzakirə olunub
Sentyabrın 1-nə təyin edilmiş Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə növbədənkənar seçkilərlə əlaqədar Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) Ali Məhkəmə və Apellyasiya Məhkəmələri ilə birgə layihəsi çərçivəsində Şəki şəhərində keçirilən regional seminar-müşavirədə seçki mübahisələrinin məhkəmə qaydasında həllinə dair məsələlər ətraflı müzakirə olunub.
Şəki şəhərindəki “ASAN xidmət” mərkəzində keçirilən seminar-müşavirədə MSK-nın üzvləri, region üzrə apellyasiya məhkəmələrinin hakimləri, respublikanın şimal-qərb bölgəsində, ətraf şəhər və rayonlarda fəaliyyət göstərən 17 seçki dairəsinin dairə seçki komissiyalarının sədrləri iştirak ediblər.
Seminar-müşavirə MSK-nın üzvü Qabil Orucov və Şəki Apellyasiya Məhkəməsinin sədri Nuru Quliyevin açılış nitqləri ilə başlayıb. Bildirilib ki, Şəki ilə yanaşı, ölkənin daha bir neçə regionunda təşkil edilən seminar-müşavirələr seçki mübahisələrinin həlli ilə bağlı dairə seçki komissiyalarının bilik, bacarıq və məlumatlılıq səviyyəsinin yüksəldilməsi, eləcə də vətəndaşların seçki hüquqlarının daha səmərəli təmin edilməsi məqsədi daşıyır.
Qeyd olunub ki, Azərbaycanda hökm sürən sabitliyin, demokratik prinsiplərə əsaslanan seçki qanunvericiliyinin mövcudluğu tam əminliklə deməyə əsas verir ki, Milli Məclisə seçkilər də əvvəlki seçkilər kimi, azad, ədalətli və şəffaf keçəcək, vətəndaşların konstitusion hüquqları təmin olunacaq.
Sonra MSK Katibliyinin hüquq şöbəsinin müdiri Rafiq Abbasov “Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə seçkilərdə vətəndaşların seçki hüquqlarının pozulması ilə əlaqədar şikayət və müraciətlərin seçki komissiyalarında araşdırılması prinsipləri və xüsusiyyətləri” mövzusunda təqdimatla çıxış edib.
Seminar-müşavirədə, həmçinin Şəki Apellyasiya Məhkəməsinin İnzibati Kollegiyasının sədri Rövşən Rəfiyevin “Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinə seçkilərdə seçki hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı qanunvericiliyin məhkəmələr tərəfindən tətbiqi təcrübəsi və məhkəmədə seçki hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı işlər üzrə icraat” mövzusunda təqdimatı dinlənilib.

Issues Related to the Resolution of Election Disputes Discussed at the Regional Seminar-Consultation held by the CEC in Shaki
At the regional seminar-conference held in the city of Shaki within the framework of the joint project of the Central Election Commission (CEC) with the Supreme Court and Courts of Appeal, issues related to the judicial resolution of election disputes were thoroughly discussed in connection with the early Elections to the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan appointed to September 1, 2024.
The seminar-conference held at the "ASAN service" center in Shaki, was attended by members of the CEC, judges of the courts of appeals of the region, and chairpersons of 17 Constituency Election Commissions functioning in the north-western region of the republic and surrounding cities and districts.
The seminar-conference began with opening speeches by Mr. Gabil Orujov, CEC member and Mr. Nuru Guliyev, Chairman of the Shaki Court of Appeal. It was stated that along with Shaki, similar seminar-conferences organized in several other regions of the country aim to enhance the knowledge, skills, and awareness of Constituency Election Commissions regarding the resolution of election disputes, as well as more effectively ensuring the voting rights of citizens.
It was noted that the existing stability in Azerbaijan and the election legislation based on democratic principles provide full confidence that the Elections to the Milli Majlis, like previous elections, will be free, fair, and transparent, ensuring the constitutional rights of citizens.
Later, Mr. Rafig Abbasov, HHHhHead of the Law Department of the CEC Secretariat, delivered a presentation on "Principles and Features of Investigating Complaints and Appeals Related to Violations of Voting Rights in Elections to the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan."
At the seminar-conference a presentation by Mr. Rovshan Rafiyev, Chairman of the Administrative Collegium of the Shaki Court of Appeal, on "The Application of Legislation by Courts Regarding the Protection of Voting Rights in Elections to the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan and the Judicial Process on Cases Related to the Protection of Voting Rights" was heard.