Gəncədə seçki mübahisələrinin məhkəmə qaydasında həllinə həsr olunan seminar-müşavirə keçirilib
Cari il sentyabrın 1-nə təyin edilmiş Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə növbədənkənar seçkilərlə əlaqədar Mərkəzi Seçki Komissiyasının maarifləndirmə proqramına uyğun olaraq, Ali Məhkəmə və Apellyasiya Məhkəmələri ilə birgə layihə çərçivəsində seçki mübahisələrinin məhkəmə qaydasında həllinə həsr olunan növbəti regional seminar-müşavirə Gəncədə keçirilib.
Seminar-müşavirədə Mərkəzi Seçki Komissiyasının üzvü Ramiz İbrahimov, Gəncə Apellyasiya Məhkəməsinin sədri Toğrul Əli, region üzrə apellyasiya məhkəməsinin hakimləri və dairə seçki komissiyalarının sədrləri iştirak ediblər.
Çıxış edən Mərkəzi Seçki Komissiyasının üzvü Nailə Əsgərova Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə seçkilərdə vətəndaşların seçki hüquqlarının pozulması ilə əlaqədar şikayət və müraciətlərin seçki komissiyalarında araşdırılması prinsipləri və xüsusiyyətləri haqqında danışıb.
Bildirilib ki, şikayət iki formada - inzibati qaydada və ya məhkəmə qaydasında verilə bilər. Dairə seçki komissiyasının qərarından Mərkəzi Seçki Komissiyasına, Mərkəzi Seçki Komissiyasının qərarından və ya hərəkətindən (hərəkətsizliyindən) isə apellyasiya instansiyası məhkəməsinə şikayət verilə bilər. Seçki Məcəlləsində şikayətlərlə bağlı konkret müddətlər də müəyyən olunub. Belə ki, maraqlı şəxslər mübahisələndirilən qərarın dərc edildiyi və ya alındığı gündən başlayaraq 3 gün müddətində şikayət edə bilərlər. Seçki komissiyalarının qərarlarından şikayətlərə məhkəmələr 3 gün müddətində, səsvermə gününə 30 gündən az müddət qalırsa 2 gün müddətində (lakin səsvermə günündən gec olmayaraq), səsvermə günü və həmin gündən sonra isə dərhal baxır. Məhkəmə qərarından yuxarı instansiya məhkəməsinə şikayət 3 gün müddətində verilə bilər.
Həmçinin seminarda Cinayət Kollegiyasının sədri Rafiq Cəfərov “Vətəndaşların seçki hüquqlarının pozulmasına görə məsuliyyət” və İnzibati Kollegiyanın sədri Rəşad Mamedov “Məhkəmədə seçki hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı işlər üzrə icraat” mövzularında çıxışlar ediblər.
Sonda seçki mübahisələrinin məhkəmə qaydasında həlli ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb və müzakirələrdən sonra tədbirə yekun vurulub.

Seminar-conference on judicial resolution of election disputes held in Ganja
In accordance with the educational program of the Central Election Commission regarding the early Elections to the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, appointed to September 1 of this year, the next regional seminar-conference dedicated to the court jurisdiction of election-related disputes within the frame of a joint project with the Supreme Court and Courts of Appeal was held in Ganja.
Mr. Ramiz Ibrahimov, Member of the Central Election Commission, Mr. Toghrul Ali, Chairman of the Ganja Court of Appeal, judges of the regional appeal court and the chairmen of the district election commissions took part in the seminar-conference.
Mrs. Naila Asgarova, Member of the Central Election Commission, spoke about the principles and features of investigating complaints and appeals in election commissions regarding the violation of citizens' electoral rights in the Elections to the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan.
It was reported that the complaint can be submitted in two forms - administratively or judicially. The decision of the Constituency Election Commission can be appealed to the Central Election Commission, and the decision or action (inaction) of the Central Election Commission can be appealed to the Court of Appeal. The Election Code also defines specific time limits for complaints. Thus, interested persons can appeal within 3 days from the date of publication or receipt of the contested decision. Appeals against the decisions of election commissions shall be investigated by the courts within 3 days, if less than 30 days are left before the voting day, within 2 days (but not later than the day of voting), as well as directly on voting day and after that day. An appeal against the court decision to the higher instance court can be filed within 3 days.
Also at the seminar, the Chairman of the Criminal Collegium – Mr. Rafig Jafarov spoke on the topics "Responsibility for the violation of the electoral rights of citizens" and the Chairman of the Administrative Collegium – Mr. Rashad Mamedov presented on "Proceedings in cases related to the protection of electoral rights in court".
At the end, opinions were exchanged regarding the judicial settlement of election disputes, and the event was ended after the discussions.