2024-cü il iyulun 19-da Mərkəzi Seçki Komissiyasının növbəti iclası keçirilib
Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə 2024-cü il iyulun 19-da Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) növbəti iclası keçirilib. Əvvəlcə Komissiyanın 15 iyul 2024-cü il tarixli iclas protokolu təsdiq edilib.
Sonra 2024-cü il sentyabrın 1-nə təyin edilmiş Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə növbədənkənar seçkilərdə səsvermənin yeri və vaxtı barədə seçicilərin məlumatlandırılmasına dair bildirişlərin mətni, forması, sayı və hazırlanma qaydası ilə bağlı məsələ müzakirə olunub. Diqqətə çatdırılıb ki, bildirişdə seçicinin soyadı, adı və atasının adı ilə yanaşı, özünün və səs verəcəyi seçki məntəqəsinin ünvanı, səsvermənin yeri və vaxtı, səsvermə prosesində istifadə edilən şəxsiyyəti təsdiq edən sənədlərin siyahısı əks olunur, habelə seçicilərin məlumatlandırılması məqsədilə səsvermə qaydalarının illüstrasiyalı şəkillərlə aydın izahı verilir. Bildirişlə bağlı Komissiya üzvlərinin müzakirəsinin ardınca qanunvericiliyin tələblərinə uyğun olaraq, səsvermənin yeri və vaxtı barədə seçicilərin məlumatlandırılmasına dair 6516567 (altı milyon beş yüz on altı min beş yüz altmış yeddi) bildirişin mətbəə üsulu ilə hazırlanması qərara alınıb.
İclasda daha sonra qarşıdan gələn seçkilərdə Gələcək Azərbaycan Partiyası, Müsavat Partiyası, Azad Vətən Partiyası, Vəhdət Partiyası və Ədalət Partiyasının səlahiyyətli nümayəndələrinin qeydə alınması məsələsinə baxılıb. MSK sözügedən siyasi partiyalar tərəfindən təqdim olunan şəxslərin səlahiyyətli nümayəndələr kimi qeydə alınmasına qərar verib.
Media subyektləri nümayəndələrinin də iştirak etdiyi iclasda, həmçinin bəzi seçki dairələri dairə seçki komissiyalarının tərkibində dəyişiklik edilib və cari məsələlərə baxılıb.

Central Election Commission conducted the session on July 19, 2024
The Central Election Commission (CEC) conducted the session chaired by Mr. Mazahir Panahov on July 19, 2024. Firstly, the Commission’s session minute dated 15 July, 2024 was approved.
Later, the text, form, number and rule of preparation of notifications on informing voters about the place and time of voting in the early Elections to the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan appointed to September 1, 2024 were discussed. It was brought to attention that the notification contains the voter's surname, first name and patronymic, as well as the address of the voter and the polling station where he will vote, the place and time of voting, the list of identification documents used in the voting process, as well as a clear explanation of the voting rules with illustrated images for the purpose of informing the voters. Following the discussion of the Commission members regarding the notification, it was decided to prepare the 6516567 (six million five hundred and sixteen thousand five hundred and sixty seven) notifications on informing voters about the place and time of voting in accordance with the requirements of the legislation.
Furthermore, the issue on the registration of the authorized representatives of Future Azerbaijan Party, Musavat Party, Free Homeland, Unitty Party, and Justice Party in regard with the early Elections to the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan was also considered. The Commission decided to register the persons presented by the above-mentioned parties as authorized representatives.