Naxçıvanda seçki hüququ ilə bağlı müraciətlərə baxılmasına həsr olunan seminar keçirilib
Naxçıvan "ASAN xidmət" mərkəzində Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Seçki Komissiyasının təşkilatçılığı ilə seçki hüququ ilə bağlı müraciətlərə baxılmasına həsr olunan seminar keçirilib.
Seminarda Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Seçki Komissiyasının üzvü Qabil Orucov seçki hüququnun pozulması ilə əlaqədar müraciət və şikayətlərə baxılması üzrə qanunvericiliyin tələbləri və şikayətlərin araşdırılması prinsiplərindən danışıb.
Bildirilib ki, seminarlar seçkilərdə vətəndaşların seçki hüquqlarını pozan hərəkətlərdən (hərəkətsizlikdən) və qərarlardan şikayətlərin araşdırılması, dairə seçki komissiyaları nəzdində fəaliyyət göstərən ekspert qrupu üzvlərinin məlumatının artırılması, bilik, bacarıq və işgüzar vərdişlərinin daha da təkmilləşdirilməsinə hədəflənib.
MSK-nın digər üzvü Tofiq Həsənov seçki hüququn pozulmasını iddia edən subyektlərin müraciətləri zamanı qarşıya çıxan məsələlər, şikayət və müraciətlərin xarakteri barədə ətraflı izah verib.
Seminar çərçivəsində bütün iştirakçılara seçki hüququ ilə bağlı müraciətlərin araşdırılması, habelə müvafiq rəy və qərar layihələrinin hazırlanması prosedurlarını aydın, müfəssəl əks etdirən “Ekspert qrupunun üzvləri üçün yaddaş” kitabçası da təqdim olunub.
Seminarda Naxçıvandakı 6 seçki dairəsi üzrə dairə seçki komissiyalarının hər birindən 3 ekspert olmaqla, ümumilikdə 18 nəfər iştirak edib.
Tədbirin sonunda fikir mübadiləsi və müzakirələr aparılıb, həmçinin iştirakçıları maraqlandıran məqamlara aydınlıq gətirilib.
Qeyd edək ki, Naxçıvandakı seminar MSK-nın qarşıdan gələn Milli Məclisə seçkilərlə əlaqədar genişmiqyaslı maarifləndirmə proqramı çərçivəsində reallaşdırılan və seçki hüququ üzrə müraciətlərə baxılmasına həsr olunan layihəsinin sonuncu tədbiri idi.

Regional seminar dedicated to election dispute resolution was held in Nakhchivan
Regional seminar dedicated to election dispute resolution was held at Nakhchivan “ASAN service” center with the organization of the Central Election Commission (CEC) of the Republic of Azerbaijan.
During the seminar Mr. Gabil Orujov, CEC Member spoke about the legal requirements for the investigation of appeals and complaints related to violations of electoral rights and principles for investigating complaints.
It was stated that the main purpose of holding regional seminars is to increase the awareness of members of the Con.EC Expert Groups and strengthen their practical skills regarding the legal requirements for the investigation of appeals and complaints related to violations of electoral rights and principles for investigating complaints.
Mr. Tofig Hasanov, CEC Member commented thoroughly about the issues to be encountered during the appeals of those claiming the violation of the election right, characteristics of appeals and complaints.
At the seminar booklets “Guide for members of Expert Groups” containing detailed information on the investigation of election-related appeals, also relevant opinions and draft decisions were submitted to all the participants.
The event was attended by generally, 18 persons, being 3 experts from each of 6 Constituency Election Commissions (Con.ECs) in Nakhchivan.
At the end of the event, views were shared and discussions were held, therewith, the issues interesting to the participants were clarified.
It should be noted that the seminar held in Nakhchivan was the last project dedicated to the election dispute resolution that had been implemented within the frame of CEC large-scale educational program regarding the forthcoming Elections to the Milli Majlis.