Masallıda MSK-nın təşkilatçılığı ilə Ekspert qruplarının üzvləri üçün regional seminar keçirilib
2024-cü il sentyabrın 1-nə təyin edilmiş Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə növbədənkənar seçkilərlə əlaqədar Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) təşkilatçılığı ilə seçki hüququ ilə bağlı müraciətlərə baxılmasına dair növbəti regional seminar Masallı rayonunda keçirilib.
Tədbirdə region üzrə 19 dairə seçki komissiyasından ekspert qruplarının üzvləri iştirak ediblər.
Mərkəzi Seçki Komissiyasının üzvü Ramiz İbrahimov seminarda “Seçki hüquqlarının pozulması ilə əlaqədar müraciət və şikayətlərə baxılması üzrə qanunvericiliyin tələbləri və şikayətlərin araşdırılması prinsipləri” mövzusunda geniş məruzə söyləyib. Bildirilib ki, regional seminarların keçirilməsində əsas məqsəd dairə seçki komissiyalarının ekspert qrupunun üzvlərinin seçki prosedurları ilə bağlı məlumatlılığının artırılması və praktiki vərdişlərinin gücləndirilməsindən ibarətdir.
Sonra MSK-nın üzvü Nailə Əsgərova ekspert qruplarının fəaliyyətlərinin əsasları, kazuslar üzrə praktiki məşğələlər, sınaq testlərin həlli və digər məsələlər barədə məlumat verib.
Həmçinin iştirakçılar əyani vəsaitlərdən istifadə etməklə bağlı ətraflı məlumatlandırılıb.
Tədbirin praktiki hissəsində kazuslar üzrə müxtəlif şikayət nümunələri nəzərdən keçirilib, seçki komissiyaları tərəfindən həmin şikayətlərə dair müvafiq qərarların qəbul edilməsi məsələlərinə baxılıb.

Regional seminar was held for members of Expert Groups with the organization of the Central Election Commission in Masalli
In regard with the early Elections to the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan appointed to September 1, 2024, the next regional seminar on election dispute resolution was held in the Masalli region with the organization of the Central Election Commission (CEC).
The event was attended by members of Expert Groups from 19 Constituency Election Commissions (Con.ECs).
Mr. Ramiz Ibrahimov, CEC Member made an extensive report on “Legal requirements for the investigation of appeals and complaints related to violations of electoral rights and principles for investigating complaints.’’ It was stated that the main purpose of holding regional seminars is to increase the awareness of members of the Con.EC Expert Groups regarding election procedures and strengthen their practical skills.
Later, CEC member Mrs. Naila Asgarova informed about the basics of the activities of Experts Groups, practical exercises on cases, solving tests and other issues.
Participants were also given detailed information upon using visual aids.
During the practical part of the event, various examples of complaints on cases were reviewed and issues of making appropriate decisions on those complaints by the election commissions were considered.
At the end new guidebooks compiled as subsidiary method were distributed to the Expert Group members.