Mərkəzi Seçki Komissiyası Milli Məclisə növbədənkənar seçkilərə rəsmən start verib
Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə 2024-cü il iyunun 29-da Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) iclası keçirilib.
Əvvəlcə sədr M.Pənahov Komissiya üzvlərini Azərbaycan Respublikası Prezidentinin altıncı çağırış Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin buraxılması və Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə növbədənkənar seçkilərin təyin edilməsi haqqında Sərəncamı ilə tanış edib və bildirib ki, dövlət başçısının Sərəncamı ilə seçkilər 2024-cü il sentyabrın 1-nə təyin olunub.
Sonra seçkilərin keçirilməsi üçün qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş əsas hərəkət və tədbirlərin müəyyən edilmiş qaydada və müddətdə seçki subyektləri tərəfindən ardıcıl, sistemli və keyfiyyətlə icra olunması, onlara metodiki yardım göstərilməsi və fəaliyyətlərinin səmərəliliyinin artırılması məqsədilə seçki prosesinin bütün başlıca mərhələlərini əhatə edən zəruri məqamların əks olunduğu Təqvim planı Komissiya üzvlərinin müzakirəsinə təqdim edilib. Sözügedən mühüm seçki sənədinin hər bir hissəsi ayrı-ayrılıqda diqqətə çatdırılıb və aparılan müzakirələrin ardınca təsdiq olunması qərara alınıb.
İclasda daha sonra qarşıdan gələn seçkilərdə vətəndaşların seçki hüququnu pozan hərəkətlərdən (hərəkətsizlikdən) və qərarlardan şikayətlərin araşdırılması, eləcə də vətəndaşların seçki hüquqlarının daha səmərəli təmin olunması məqsədilə MSK nəzdində ekspert qrupunun yaradılmasına dair məsələyə də baxılıb və 9 nəfərdən ibarət tərkibdə ekspert qrupunun yaradılmasına qərar verilib. Seçki Məcəlləsinin tələblərinə uyğun olaraq dairə seçki komissiyaları nəzdində 3 nəfərdən ibarət ekspert qruplarının yaradılması isə seçki dairələrinin dairə seçki komissiyalarına həvalə olunub.
Komissiyanın iclasında, həmçinin deputatlığa namizədliyin qeydə alınması məsələsinə MSK-da baxılması zərurəti yarandığı halda müvafiq sənəd və məlumatların yenidən yoxlanılması məqsədilə Komissiya nəzdində aidiyyəti dövlət qurumlarının mütəxəssislərindən ibarət İşçi qrupu yaradılıb və MSK-nın üzvü İşçi qrupunun rəhbəri təyin olunub.
Media subyektlərinin nümayəndələri tərəfindən geniş işıqlandırılan iclasda, həmçinin cari məsələlərə baxılıb.

Central Election Commission officially started the early Elections to the Milli Majlis
The Central Election Commission (CEC) conducted a session chaired by Mr. Mazahir Panahov on June 29, 2024.
Firstly, CEC Chairman M.Panahov made the Commission members aware of the Order of President of the Republic of Azerbaijan on the dismiss of the sixth call Mili Majlis of the Republic of Azerbaijan and appointment of the Early Elections to the Mili Majlis of the Republic of Azerbaijan and informed that by the Order of the head of state, the Elections to the Mili Majlis was appointed to September 1, 2024.
Later, in the aim of undertaking the basic activities and measures implied by the election legislation in a regular and efficient manner, to provide methodical assistance to the election stakeholders and to increase the efficiency of their activity, the Calendar Plan containing necessary issues of major stages was submitted to the discussion of the Commission members. Each part of the foregoing document was separately explained and it was decided to be approved upon the discussions held.
During the session the issue on the establishment of the Expert Group under CEC to investigate the complaints against the actions (inactions) and decisions violating citizens’ election rights was also considered and it was decided to form Expert Group 9 persons under the Commission. The Constituency Election Commissions were commissioned with the establishment of Expert Groups under these election commissions, consisting of 3 persons.
Working Group consisting of the experts from relevant state bodies was established to check the accuracy of the information included in signature sheets and other attached documents submitted for the registration of a candidacy in the Elections to the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan and a CEC member was appointed a head of the Group at the session.
Current issues were also considered at the session broadcasted by the representatives of mass media.