2024-cü il iyunun 27-də Mərkəzi Seçki Komissiyasının iclası keçirilib
Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə 2024-cü il iyunun 27-də Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) iclası keçirilib.
Əvvəlcə MSK-nın 27 may 2024-cü il tarixli iclas protokolu təsdiq edilib. Sonra “Azərbaycan Respublikasının Ağdərə rayonunun yaradılması haqqında” 2023-cü il 5 dekabr tarixli Qanunla əlaqədar olaraq bəzi seçki dairələrinin hüdudlarında dəyişiklik edilməsi məsələsinə baxılıb. Komissiya sözügedən Qanunu və Seçki Məcəlləsinin tələblərini əsas götürərək, habelə yerli və digər şərait nəzərə alınmaqla seçicilər üçün maksimum əlverişli şərait yaradılmasının zəruriliyini diqqətdə saxlayaraq 96 saylı Goranboy, 97 saylı Tərtər-Naftalan-Goranboy, 118 saylı Ağdam şəhər, 119 saylı Ağdam kənd və 124 saylı Şuşa-Ağdam-Xocalı-Xocavənd seçki dairələrinin hüdudlarında və adlarında qismən dəyişikliklər olunmasına qərar verib. Qərara əsasən yuxarıda qeyd edilən seçki dairələri müvafiq olaraq 96 saylı Goranboy-Naftalan, 97 saylı Tərtər-Ağdərə-Goranboy, 118 saylı Ağdam-Xocalı, 119 saylı Ağdam və 124 saylı Şuşa-Ağdam-Xocavənd seçki dairəsi adlandırılır.
İclasda daha sonra MSK-nın normativ xarakterli aktlarına dair məsələyə baxılıb və bir sıra normativ xarakterli aktlar son dövrlər qanunvericilikdə edilmiş dəyişikliklərə uyğunlaşdırılıb. Xarici qurum və media təmsilçilərinin iştirak etdiyi iclasda, həmçinin bəzi seçki dairələri dairə seçki komissiyalarının tərkibində dəyişiklik olunub və cari məsələlərə baxılıb.

Central Election Commission conducted the session on June 27, 2024
The Central Election Commission conducted the session chaired by Mr. Mazahir Panahov on June 27, 2024.
Firstly, the Commission’s session minute dated 27 May, 2024 was approved. Later, "On the establishment of Aghdara region of the Republic of Azerbaijan" related by the Law of December 5, 2023 the issue on the changes in the structures of some Constituency Election Commissions was considered. After the discussions, the changes were made in the structures of some Constituency Election Commissions - Binagadi second Con.EC # 9, Khazar-Pirallahi Con.EC #13 , Neftchala Con.EC # 61, Saatli-Sabirabad-Kurdamir Con.EC # 65 andJalilabad-Masalli-Bilasuvar Con.EC # 69.. Based on the above-mentioned Law and the requirements of the Election Code, as well as keeping in mind the need to create the most favorable conditions for voters, taking into account local and other conditions the Commission decided to partially change the boundaries and names of electoral constituencies - 96 Goranboy Con EC #96, Tartar-Naftalan-Goranboy Con.EC #97, Agdam city Con EC #118 , Agdam village Con EC #119 and Shusha-Agdam-Khojalı-Khojavand Con EC # 124. According to the decision, the above-mentioned constituencies are called the constituencies - Goranboy-Naftalan Con EC #96, Tartar-Agdara-Goranboy Con EC #97, Agdam-Khojalı Con EC #118, Agdam Con EC #119 and Şuşa-Agdam-Khojavand Con EC #124.
Later, the issue on making amendments to some normative acts of CEC was considered and relevant amendments were adopted.
During the session attended by the representatives of foreign organization and media outlets, the structures of some Constituency Election Commissions were made changes and current issues were also discussed.