Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri Məzahir Pənahov seçkilərin ilkin yekunlarını açıqlayıb
Fevralın 8-də Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) sədri Məzahir Pənahov növbədənkənar prezident seçkilərinin ilkin yekun nəticələri ilə bağlı mətbuat konfransı keçirib.
M.Pənahov 125 seçki dairəsi üzrə 6537 seçki məntəqəsinin 6102-dən (93,35 faiz) nəticələrin MSK-ya daxil olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, həmin protokollar üzrə etibarlı hesab edilmiş səslərin sayı 4 milyon 651 min 473-ə bərabərdir. Bu etibarlı səslər namizədlər arasında aşağıdakı kimi bölünüb:
Lider namizəd Əliyev İlham Heydər oğlu - 4 milyon 281 min 625 səs (92,05 faiz);
Əliyev Fuad Ağası oğlu - 24 min 799 səs (0,53 faiz);
Həsənquliyev Qüdrət Müzəffər oğlu - 81 min 799 səs (1,76 faiz);
Musayev Elşad Nəbi oğlu - 31 min 33 səs (0,67 faiz);
Mustafa Fazil Qəzənfər oğlu - 92 min 980 səs (2 faiz);
Nurullayev Razi Qulaməli oğlu - 37 min 386 səs (0,80 faiz);
Oruc Zahid Məhərrəm oğlu – 101 min 851 səs (2,19 faiz).
Məzahir Pənahov bildirib ki, beləliklə, çox az sayda məntəqə üzrə məlumatlar MSK-ya daxil olmayıb. Hesab edirəm ki, artıq səhərdən biz bu dairə seçki komissiyalarının protokollarını qəbul edəcək və həmin protokollar üzrə lider namizədin səslərini müəyyənləşdirəcəyik. Ayın 9-da dairə seçki komissiyalarının protokolları əsasında seçkinin nəticələrini ictimaiyyətə təqdim edəcəyik. Bundan sonra daxil olan sənədləri araşdırıb MSK-nın iclasına çıxaracaq və səsvermənin nəticələri ilə bağlı yekun protokolu təsdiqləyib qəbul edəcəyik. Beləliklə, MSK səviyyəsində seçkilərə yekun vurub protokolu təsdiq üçün Konstitusiya Məhkəməsinə göndərəcəyik.
Konstitusiya Məhkəməsi MSK-nın təqdim etdiyi sənədləri araşdırıb qərar qəbul edəcək. Konstitusiya Məhkəməsinin qərarı qətidir və bu qərardan sonra lider namizəd seçilmiş hesab olunur. O, andiçmə mərasimindən sonra Azərbaycan Respublikasının Prezidenti kimi fəaliyyətə başlayacaq.
MSK-nın sədri qeyd edib ki, seçkilər çox yüksək səviyyədə hazırlanaraq keçirilib. Bu seçkilərdə Azərbaycan seçiciləri konstitusion hüquqlarını həyata keçirərək səs veriblər.

Mr.Mazahir Panahov, Chairman of the Central Election Commission announced preliminary results of the elections
On February 8, 2024, Mr.Mazahir Panahov, CEC Chairman held press conference on the preliminary results of the early Presidential elections.
Mr.Panahov informed on the entrance of the results to CEC by 6102 (93,35%) out of 6537 polling stations on 125 election constituencies. He stated that the number of valid votes in the protocols was equal to 4 million 651 thousand 473. The valid votes have been distributed among the candidates as follows:
Leader candidate Mr.Aliyev Ilham Heydar oghlu - 4 million 281 thousand 625 votes (92,05%);
Mr.Aliyev Fuad Aghasi oghlu - 24 thousand 799 votes (0,53%);
Mr.Hasanguliyev Gudrat Muzaffar oghlu - 81 thousand 799 votes (1,76%);
Mr.Musayev Elshad Nabi oghlu - 31 thousand 33 votes (0,67%);
Mr.Mustafa Fazil Gazanfar oghlu - 92 thousand 980 votes (2%);
Mr.Nurullayev Razi Gulamali oghlu - 37 thousand 386 votes (0,80%);
Mr.Oruj Zahid Maharram oghlu – 101 thousand 851 votes (2,19%).
Mr.Mazahir Panahov noted that, “so, the data from a very few polling stations have not been submitted to CEC, so far. I guess, since tomorrow, we will receive the protocols by those Constituency Election Commissions and define the votes of a leader candidate in the protocols. On February 9, 2024, we are going to submit the election results to the publicity basing on the Con.EC protocols. The documents entered from now on will be put in the CEC session agenda upon their investigation and a final protocol on the voting results will be approved and adopted. Thus, the elections will be finalized on the CEC level and the protocol will be sent for approval to the Constitutional Court”.
The Constitutional Court shall adopt a decision upon the investigation of the documents submitted by CEC. The decision by the Constitutional Court shall be determinate and basing on that decision, the leader candidate shall be regarded as elected. He/she shall commence their term of office as President of the Republic of Azerbaijan after the swearing-in ceremony.
CEC Chairman noted that the elections were prepared and conducted effectively and the Azerbaijani electorate voted by exercising their constitutional rights in these elections, too.