Prezident seçkilərində medianın roluna və vəzifələrinə həsr olunan praktiki seminar keçirilib
2024-cü il fevralın 7-nə təyin edilmiş növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkiləri ilə əlaqədar müxtəlif seçki subyektlərini əhatə edən silsilə maarifləndirmə tədbirləri davam etdirilir.
Mərkəzi Seçki Komissiyası (MSK) və Medianın İnkişafı Agentliyinin (MEDİA) birgə təşkilatçılığı ilə yanvarın 12-də "Prezident seçkilərində medianın rolu və vəzifələri” mövzusunda praktiki seminar keçirilib.
Media nümayəndələrinin prezident seçkilərində məlumatlılığının artırılması və fəaliyyətlərinin səmərəliliyinin daha da yüksəldilməsi məqsədilə təşkil olunan tədbirdə MSK və MEDİA rəsmiləri ilə yanaşı, 20 media subyektinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Medianın İnkişafı Agentliyinin şöbə müdiri Natiq Məmmədli seçki prosesi ilə bağlı məlumatların ictimaiyyətə düzgün və səmərəli çatdırılmasının vacibliyini vurğulayıb. Bu məsuliyyətli işdə media subyektlərinin üzərinə böyük vəzifə düşdüyünü deyən N.Məmmədli media nümayəndələri ilə məlumat mübadiləsinin aparılması və peşəkar media fəaliyyətinin təşkili ilə əlaqədar seminarın jurnalistlər üçün faydalı olacağını qeyd edib.
Sonra Mərkəzi Seçki Komissiyasının üzvü İlkin Şahbazov çıxış edərək, Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasında əsas insan hüquq və azadlıqlarından biri kimi təsbit olunan seçki hüququnun nəzəri aspektləri, mənsubiyyəti və realizə imkanlarından danışıb. O vurğulayıb ki, Seçki Məcəlləsi seçkilərin hazırlanıb keçirilməsi prosesində və vətəndaşların seçki hüquqlarının daha səmərəli təmin olunmasında müxtəlif statuslu seçki subyektlərinə münasibətdə rol və vəzifələr müəyyən edib. Media subyektləri də istər seçki prosesində aşkarlığın və şəffaflığın təşəkkül tapmasında, istərsə də seçkiqabağı təşviqat mərhələsində və səsvermə günü öz peşə fəaliyyətlərini yerinə yetirərkən seçki qanunvericiliyinin tələblərinə dəqiqliklə riayət etməlidirlər. MSK nəzdində fəaliyyət göstərən və əsasən jurnalistlərdən ibarət olan Mətbuat qrupu mediada seçkiqabağı təşviqat üçün Seçki Məcəlləsi ilə müəyyən edilmiş qaydalara riayət olunmasına nəzarəti həyata keçirir.
Seminarda daha sonra MSK Katibliyinin Media və Kommunikasiya şöbəsinin müdiri Şahin Əsədli seçkilərin mediada işıqlandırılması, ən mühüm mərhələlərdən biri olan seçkiqabağı təşviqatla bağlı qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş prosessual müddətlər, seçkiqabağı təşviqatı aparmaq hüququna malik olan subyektlər, habelə səsvermə günü prosedurları barədə təqdimat keçirib. Bildirib ki, prezident seçkilərində qeydə alınmış namizədlər, onların səlahiyyətli nümayəndələri və vəkil edilmiş şəxsləri, eləcə də namizədi qeydə alınmış siyasi partiyaların səlahiyyətli nümayəndələri və vəkil edilmiş şəxsləri qanunla qadağan edilməyən forma və üsullarını müstəqil müəyyənləşdirməklə, azad və sərbəst şəkildə seçkiqabağı təşviqat aparmaq hüququna malikdirlər. Ş.Əsədli tədbirdə, həmçinin seçki günü prosedurları ilə bağlı praktiki məşğələ formatında ətraflı məlumat verib. O, seçki məntəqəsinin açılışı, səsvermə hərəkətləri, seçki günü müstəsna hallar və digər bu kimi prosedurların həyata keçirilməsi və tənzimlənməsinin qanunvericilik əsaslarını iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
Seminarın sonunda jurnalistlərin sualları cavablandırılıb və onları maraqlandıran məsələlərə aydınlıq gətirilib.

A practical seminar dedicated to the roles and duties of mass media in the Presidential Elections was held
A range of educational activities covering various election stakeholders regarding the early Presidential elections of the Republic of Azerbaijan, appointed to February 7, 2024 is continued to be carried out.
A practical seminar on “Roles and duties of mass media in the Presidential elections” was held with the joint organization of the Central Election Commission and Media Development Agency (MEDIA).
The event organized for the purpose of further raising awareness of mass media representatives and the efficieny of their activity in the Presidential elections was attended by representatives of 20 mass media outlets, along with the officials of CEC and MEDIA.
Mr. Natig Mammadli, Head of the Department of Media Development Agency underlined the importance of publicizing information about the election process correctly and efficiently. Having emphasized on such an accountable commitment of mass media outlets, N. Mammadli stated that the seminar concerning the share of views with media representatives and organization of professional media activity would be helpful for journalists.
Later, in his speech Mr. Ilkin Shahbazov, CEC Member spoke about the theoretical aspects, background and spheres of realization of the election right defined as one the basic human rights and freedoms in the Constitution of the Republic of Azerbaijan. He stated that the Election Code determined roles and duties in relation to election stakeholders with different status in the process of preparation and conduct of elections and guarantee of citizens’ election rights. Media outlets shall also abide by the requirements of the election legislation either in ensuring transparency of the election process, or fulfilling their service activity in the period of pre-election campaign and on the voting day. The Press Group functioning under the Central Election Commission (CEC), consisting of mainly, journalists shall implement control on observing of the rules for pre-election campaign in the media, as determined in the Election Code.
Later at the seminar, Mr. Shahin Asadli, Head of the Media and Communication Department made a presentation about broadcasting of elections in the media, procedural deadlines stipulated in the legislation related to pre-election campaign, which is considered one of the most important stage and subjects that have the right to carry out pre-election campaign, as well as, the voting day procedures. It was reported that registered candidates, their authorized representatives and agents, as well as, the authorized representatives and agents of the political parties with registered candidates in the Presidential elections shall have the right to determine independently their form and methods which is not prohibited by law and carry the pre-election campaign freely and independently. Mr. Sh. Asadli also provided detailed information on the voting day procedures at the practical workshop part of the seminar. He made the participants familiar with the legal basis for implementing and regulating the procedures as the opening of PEC, voting actions, exceptional circumstances on E-Day and similar processes.
At the end of the seminar, the questions of journalists were replied to and the issues interesting to them were clarified.