Naxçıvanda seçki hüquqlarının pozulmasına dair mübahisələrin məhkəmə qaydasında həlli mövzusunda seminar-müşavirə keçirilib
Yanvarın 10-da Naxçıvanda seçki hüquqlarının pozulmasına dair mübahisələrin məhkəmə qaydasında həlli mövzusunda seminar-müşavirə keçirilib.
Seminar-müşavirə Mərkəzi Seçki Komissiyasının üzvü Ramiz İbrahimov, Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məhkəməsinin hakimi Əli Allahverdiyev, Mərkəzi Seçki Komissiyası Katibliyinin Hüquq şöbəsinin müdiri Rafiq Abbasov, Ali Məhkəmənin hakimi Səxavət Bəylərli Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərində vətəndaşların seçki hüquqlarının pozulması ilə əlaqədar şikayət və müraciətlərin seçki komissiyalarına verilməsi və onların araşdırılması qaydaları, seçki hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı qanunvericiliyin məhkəmələr tərəfindən tətbiqi təcrübəsi və məhkəmədə seçki hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı işlər üzrə icraat barədə təqdimatlarla çıxış ediblər.
Vurğulanıb ki, bu layihənin reallaşdırılmasında əsas məqsəd fevralın 7-nə təyin edilmiş növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərinin yüksək səviyyədə təşkil olunması, azad, ədalətli və şəffaf keçirilməsi yönündə görülən işlərlə yanaşı, seçki mübahisələrinin həlli ilə bağlı dairə seçki komissiyalarının bilik, bacarıq və məlumatlılıq səviyyəsinin yüksəldilməsi, bu istiqamətdə atılan addımların səmərəliliyinin artırılması, eləcə də vətəndaşların seçki hüquqlarının daha səmərəli təmin olunmasıdır.
Sonda seçki mübahisələrinin məhkəmə qaydasında həllinə dair müzakirələr aparılıb və iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Seminarda muxtar respublika üzrə 6 dairə seçki komissiyasının sədr, katib və ekspert qrupunun 30 üzvü iştirak edib.

The seminar-conference regarding the election-related dispute resolution on the violation of the election right was held in Nakhchivan
The seminar-conference regarding the election-related dispute resolution on the violation of the election right was held in Nakhchivan on January 10, 2024.
During the seminar-conference, Mr. Ramiz Ibrahimov, CEC Member, Mr. Ali Allahverdiyev Judge of Court of Appeal of Nakhchivan Autonomous Republic, Mr. Rafig Abbasov Head of Law Department of the CEC Secretariat, Mr. Sakhavat Baylarli, Judge of Supreme Court made introductory speeches on the appeals of the citizens claiming the violation of the election right, giving appeals to election commissions and the rules of their investigation, application of the legislation by courts regarding the protection of the election right and execution of the activities on legal remedy of the election right.
It was noted that the main aim of implementing this project is to organize the early Presidential elections of the Republic of Azerbaijan, appointed to February 7, 2024 at a high level and in a free, fair and transparent way, as well as, to improve the knowledge, professional skills and information of election constituencies related to election dispute resolution, increasing the efficiency of the activities in this field and ensuring suffrage of citizens more effectively.
At the end of the event, discussions on the issues of court jurisdiction of the election-related dispute resolution on the violation of the election right were held and the questions interesting to the participants were replied to.
Chairmen, secretaries and 30 members of Expert Group from each of 6 Constituency Election Commissions participated in the seminar.