MSK-nın Şəkidə keçirdiyi regional seminar-müşavirədə seçki mübahisələrinin həllinə dair məsələlər müzakirə olunub
Fevralın 7-nə təyin edilmiş növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkiləri ilə əlaqədar Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) Ali Məhkəmə və apellyasiya məhkəmələri ilə birgə layihəsi çərçivəsində yanvarın 10-da Şəki şəhərində keçirilən regional seminar-müşavirədə seçki mübahisələrinin məhkəmə qaydasında həllinə dair məsələlər ətraflı müzakirə olunub.
Şəki şəhərindəki "ASAN xidmət” mərkəzində keçirilən seminar-müşavirədə MSK-nın üzvləri, region üzrə apellyasiya məhkəmələrinin hakimləri və dairə seçki komissiyalarının sədrləri iştirak ediblər.
Seminar-müşavirə MSK-nın üzvü Tofiq Həsənov və Şəki Apellyasiya Məhkəməsinin sədri Nuru Quliyevin açılış nitqləri ilə başlayıb. Bildirilib ki, Şəki ilə yanaşı, ölkənin daha bir neçə regionunda təşkil edilən seminar-müşavirələr seçki mübahisələrinin həlli ilə bağlı dairə seçki komissiyalarının bilik, bacarıq və məlumatlılıq səviyyəsinin yüksəldilməsi, eləcə də vətəndaşların seçki hüquqlarının daha səmərəli təmin edilməsi məqsədi daşıyır.
Bildirilib ki, bu gün ərazi bütövlüyümüz və suverenliyimiz tam bərpa edilib. Bu, həm ölkəmizdə, həm də regionda yeni reallıqlar yaradıb. Müstəqil Azərbaycanın tarixində ilk dəfə olaraq seçkilər bütün ölkə ərazisində keçiriləcək. Azərbaycanda hökm sürən sabitliyin, demokratik prinsiplərə əsaslanan seçki qanunvericiliyinin mövcudluğu tam əminliklə deməyə əsas verir ki, seçkilər yüksək əhval-ruhiyyədə keçəcək.
Sonra MSK-nın üzvü İlkin Şahbazov "Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərində vətəndaşların seçki hüquqlarının pozulması ilə əlaqədar şikayət və müraciətlərin seçki komissiyalarına verilməsi və onların araşdırılması qaydaları” mövzusunda təqdimatla çıxış edib.
Seminar-müşavirədə, həmçinin Şəki Apellyasiya Məhkəməsinin hakimi Vəzirxan Məlikovun "Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərində seçki hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı qanunvericiliyin məhkəmələr tərəfindən tətbiqi təcrübəsi və məhkəmədə seçki hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı işlər üzrə icraat” mövzusunda təqdimatı dinlənilib.

Issues on election dispute resolution discussed in regional seminar-conference held in Sheki by the Central Election Commission
During the seminar-conference held in Sheki on January 10, 2024 within the co-project of the Central Election Commission with the Supreme Court and Courts of Appeal regarding the early Presidential elections of the Republic of Azerbaijan, appointed to February 7, 2024, the issues on election dispute resolution were thoroughly discussed.
The seminar-conference held in “Asan service” center in Sheki city was attended by CEC members, judges of regional courts of appeal, as well as, chairmen of Constituency Election Commissions.
The seminar-conference started with speeches by Mr. Tofig Hasanov, CEC Member and Mr. Nuri Guliyev, Chair of Sheki Court of Appeal. It was informed that the seminar-conferences arranged in several regions of the country along with the one held in Sheki targeted to improve the level of knowledge, skills and awareness of Con.ECs regarding the resolution of election disputes, as well as, guarantee of citizens’ voting rights more effectively.
It was stated that our territorial integrity and sovereignty had been restored. It created new realities both in the country and in the region. For the first time, elections in the history of modern Azerbaijan will be conducted in the whole territory of the country. The stability and existence of the election legislation based on democratic principles in Azerbaijan allows to assure that elections would be held in positive atmosphere.
Later, Mr. Ilkin Shahbazov, CEC Member made presentation on “the rules for filing and investigation of appeals and complaints against the violation of citizens’ election rights by election commissions in the Presidential elections of the Republic of Azerbaijan”.
During the seminar-conference, presentation by Mr. Vezirkhan Malikov, Judge of Sheki Court of Appeal was heard on “Practice of application of the legislation by courts in regard with legal remedy of election rights and execution on the works related the legal remedy of election rights in courts in the Presidential elections of the Republic of Azerbaijan”.
Following the presentations, participants’ questions regarding the discussed issues were also responded to.