Mərkəzi Seçki Komissiyası Prezident seçkiləri ilə əlaqədar aşağı seçki komissiyaları üçün treninqlərə başlayıb
2024-cü il fevralın 7-nə təyin edilmiş növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkiləri ilə əlaqədar Mərkəzi Seçki Komissiyasının maarifləndirmə proqramı çərçivəsində müxtəlif seçki subyektləri üçün fərqli istiqamətlər üzrə layihələr davam etdirilir.
Mərkəzi Seçki Komissiyası yanvarın 10-dan növbəti ölkəmiqyaslı tədbirlərə - aşağı seçki komissiyalarının üzvləri üçün treninqlərə start verib.
Məlumat üçün xatırladaq ki, treninq layihəsinin əsası hələ 2002-ci ildə Komissiyanın nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlarla qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığı çərçivəsində qoyulub və ilbəil təkmilləşdirilərək 2008-ci ildən etibarən forma və məzmunca daha da genişləndirilib. Treninqlər o zamandan bəri ölkəmizdəki bütün seçkilərdə keçirilməklə, dairə və məntəqə seçki komissiyaları üzvlərinin bilik və bacarıqlarının, işgüzar və peşəkar vərdişlərinin yüksəldilməsinə əhəmiyyətli töhfələr verib.
Mərkəzi Seçki Komissiyası qarşıdan gələn seçkilərlə əlaqədar iki mərhələdən ibarət treninq proqramı hazırlayıb. "Trenerlər üçün treninq” adlı birinci mərhələ yanvarın 10-dan başlayaraq 5 gün fasiləsiz keçiriləcək. Bu mərhələ Komissiyanın Treninq qrupu tərəfindən tam praktiki məşğələlər şəklində təşkil olunub və müxtəlif əyani, metodiki, yardımçı vəsaitlərdən istifadə edilməklə keçirilir. "Trenerlər üçün treninq”lərəölkə üzrə 125 seçki dairəsi dairə seçki komissiyasının hər birindən iki təmsilçi olmaqla, ümumilikdə 250 yerli trener cəlb olunur. Onlar seçki məntəqələrinin səsverməyə hazırlanması, səsvermə prosesi, seçki günü müstəsna hallar, səslərin sayılması və səsvermənin nəticələri haqqında rəsmi protokolların doldurulması da daxil olmaqla, bütün seçki günü prosedurları barədə aydın və müfəssəl məlumat əldə edirlər.
Sözügedən treninqlərdə seçki günü prosedurları, səsvermə hərəkətləri və qarşıya çıxa biləcək müstəsna hallar əyani formada səhnələşdirilərək yerli trenerlərə nümayiş etdirilir, habelə praktiki məşğələlər zamanı müxtəlif mövzular geniş müzakirə olunur və yaranan suallar cavablandırılır.
Treninq layihəsinin məntəqə seçki komissiyalarının üzvləri üçün təşkil olunacaq ikinci mərhələsinə yanvarın 17-dən başlanacaq və seçki dairələri üzrə məntəqə seçki komissiyalarının sayına müvafiq olaraq 3-10 gün ərzində keçiriləcək.
Layihənin bu mərhələdə də səmərəliliyini yüksəltmək və keyfiyyətini daha da artırmaq məqsədilə məntəqə seçki komissiyalarının üzvləri üçün treninqlərin praktiki formada və Mərkəzi Seçki Komissiyasının Treninq qrupu tərəfindən hazırlanan cədvələ əsasən, təxminən 40 nəfərədək aşağı seçki komissiyası üzvünün iştirakı ilə kiçik qruplar şəklində keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Qeyd etmək lazımdır ki, treninqlərə qatılan hər bir iştirakçıya təlimlərdə istifadə etmək və yaxından tanış olmaq üçün Mərkəzi Seçki Komissiyası tərəfindən hazırlanan "Seçki günü üçün yaddaş” kitabçası, eləcə də səsvermənin nəticələri haqqında protokol nümunəsi və bir sıra digər zəruri metodiki vəsaitlər, əyani materiallar da təqdim olunacaq.
Prezident seçkilərinin yüksək səviyyədə hazırlanıb, azad, ədalətli və şəffaf keçirilməsində müstəsna rolu olan treninq layihəsi, ümumilikdə 38000-ə yaxın aşağı seçki komissiyası üzvünü əhatə edir.

Central Election Commission started trainings for lower election commissions regarding the Presidential elections
The Central Election Commission (CEC) is carrying out projects on different fields to raise awareness of different election stakeholders within educational program regarding the early Presidential elections of the Republic of Azerbaijan, appointed to February 7, 2024.
CEC started large-scale events – trainings for lower election commission members from January 10, 2024.
It should be informed that the foundation of the training project which was set in 2002 within the cooperation with different international organizations and broadened in format and text by every year after 2008. The trainings have been conducted in all elections of the country, so far, thereby contributing to the further improvement of professional skills of members of Constituency and Precinct Election Commissions (Con.ECs and PECs).
CEC has compiled a training project in two stages regarding the upcoming elections. The first stage of “Training of Trainers” started from 10 January, 2024 is scheduled to be held for 5 days. The stage is organized in the form of practical workshops by the Commission’s Training Group through using different visual aids and methodical materials. The "Training of Trainers” involves in total 250 local trainers, 2 persons from each of the 125 election constituencies. They obtain detailed and thorough information on preparations in PECs for the voting, the voting process, exceptional cases in the election process, vote counting, completion of official protocols on the voting results and all E-day procedures.
During the foregoing trainings E-day procedures, voting actions and exceptional cases to be encountered are displayed in roles to local trainers, therewith, in the practical workshops different topics are broadly discussed and the emerged questions are responded to.
The second stage of the training project scheduled for members of Precinct Election Commissions will start from January 17, 2024 and last for nearly, three-ten days according to the number of PECs of the election constituencies.
This stage of the trainings are planned to be conducted in small groups with the participation of nearly 40 commission members in practical form in accordance with the schedule prepared by the CEC Training Group for the members of PECs to increase further the efficiency and quality of the trainings.
During the trainings of trainings, each of the participants will be provided with "Election Day Guide” compiled by CEC to participate in the trainings and be familiar with, as well as, a protocol sample on the voting results and some other document samples.
The training project which plays an essential role in the top-level preparation and conduct of free, fair and transparent Presidential elections embodies nearly, 38000 lower election commission members.