2024-cü il yanvarın 9-da Mərkəzi Seçki Komissiyasının növbəti iclası keçirilib
Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə 2024-cü il yanvarın 9-da Mərkəzi Seçki Komissiyasının növbəti iclası keçirilib. Əvvəlcə Komissiyanın 6 yanvar 2024-cü ildə keçirilmiş iclasının protokolu təsdiq olunub.
Sonra 2024-cü il fevralın 7-nə təyin edilmiş növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərində namizədliyi Bütöv Azərbaycan Xalq Cəbhəsi Partiyası tərəfindən irəli sürülmüş Qüdrət Müzəffər oğlu Həsənquliyevin, namizədliyi Böyük Quruluş Partiyası tərəfindən irəli sürülmüş Fazil Qəzənfər oğlu Mustafanın, namizədliyi Böyük Azərbaycan Partiyası tərəfindən irəli sürülmüş Elşad Nəbi oğlu Musayevin və namizədliyi özü tərəfindən irəli sürülmüş Fuad Ağasi oğlu Əliyevin namizədliyinin qeydə alınması məsələsinə baxılıb. Proseslərin gedişi barədə ətraflı məlumat verilərək bildirilib ki, sözügedən namizədlərin müdafiəsi üçün toplanmış seçici imzaları olan imza vərəqələri və onlara əlavə edilməli olan sənədlər səlahiyyətli nümayəndələri tərəfindən Mərkəzi Seçki Komissiyasına təqdim edildikdən sonra seçki qanunvericiliyində nəzərdə tutulmuş müddətdə və qaydada müvafiq araşdırma aparılıb, namizədlərin qeydə alınması üçün əsasların olması müəyyən edilib.
Komissiya geniş müzakirələrdən sonra namizədliyi Bütöv Azərbaycan Xalq Cəbhəsi Partiyası tərəfindən irəli sürülmüş Qüdrət Müzəffər oğlu Həsənquliyevin, namizədliyi Böyük Quruluş Partiyası tərəfindən irəli sürülmüş Fazil Qəzənfər oğlu Mustafanın, namizədliyi Böyük Azərbaycan Partiyası tərəfindən irəli sürülmüş Elşad Nəbi oğlu Musayevin və namizədliyi özü tərəfindən irəli sürülmüş Fuad Ağasi oğlu Əliyevin 2024-cü il fevralın 7-nə təyin edilmiş növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərində namizəd kimi qeydə alınmasına qərar verib.
İclasda 2024-cü il fevralın 7-nə təyin edilmiş növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkiləri ilə əlaqədar ölkə hüdudlarından kənarda səs verən seçicilərin seçici siyahılarına alınması məqsədilə seçki dairələrinin siyahısının təsdiq edilməsi məsələsinə də baxılıb və müvafiq seçki dairələri müəyyən edilib.
Komissiyanın iclasında, habelə Mərkəzi Seçki Komissiyası nəzdində fəaliyyət göstərən Mətbuat qrupunun tərkibində dəyişiklik olunub.
Beynəlxalq müşahidə missiyası təmsilçisi, prezidentliyə namizədin və namizədi qeydə alınmış siyasi partiyaların səlahiyyətli nümayəndələri, məşvərətçi səs hüquqlu komissiya üzvü, xüsusi icazə almış müşahidəçi və media qurumları nümayəndələrinin iştirak etdiyi iclasda, həmçinin bəzi seçki dairələri dairə seçki komissiyalarının tərkibində dəyişikliklər olunub və cari məsələlərə baxılıb.

Central Election Commission conducted the next session on January 9, 2024
The Central Election Commission (CEC) conducted the next session chaired by Mr. Mazahir Panahov on January 9, 2024. Firstly, the Commission’s session minute dated 6 January 2024 was approved.
Later, the issues on the registration of candidacies of Mr. Gudrat Muzaffar oghlu Hasanguliyev, nominated by the Whole Azerbaijan Popular Front Party, Mr. Fazil Gazanfar oghlu Mustafa, nominated by Great Creation Party, Mr. Elshad Nabi oghlu Musayev, nominated by Great Azerbaijan Party and Mr. Fuad Aghasi oghlu Aliyev, nominated on his own initiative for the early Presidential elections of the Republic of Azerbaijan, appointed to February 7, 2024 were considered. After broad information on the procedural development has been provided, it was stated that once the authorized representatives of the foregoing candidates submitted the signature sheets with voters’ signatures collected in support of the candidates and the attached documents to CEC, legal grounds were defined to register those candidates upon the relevant investigation held within the timeframe and manner as stipulated in the election legislation.
Following long discussions, the Commission decided to register Mr. Gudrat Muzaffar oghlu Hasanguliyev, nominated by the Whole Azerbaijan Popular Front Party, Mr. Fazil Gazanfar oghlu Mustafa, nominated by Great Creation Party, Mr. Elshad Nabi oghlu Musayev, nominated by Great Azerbaijan Party and Mr. Fuad Aghasi oghlu Aliyev, nominated on his own initiative as candidates in the early Presidential elections of the Republic of Azerbaijan, appointed to February 7, 2024.
During the session the issue on the approval of the list of the election constituencies to register the voters who vote outside the borders of the country in the early Presidential elections of the Republic of Azerbaijan, appointed to February 7, 2024 was considered and relevant election constituencies were defined.
The composition of the Press Group functioning under CEC was also made changes at the Commission’s session.
The compositions of some Constituency Election Commissions (Con.ECs) were made changes and current issues were considered at the session attended by the representative of the international observation mission, authorized representatives of the candidate for Presidency and political parties whose candidate has been registered, commission member with consultative voting right, observer with specific permission and representatives of media outlets.